Ακαθαρσιες μεσα στο φαγητο

Συζήτηση με θέμα Ακαθαρσιες μεσα στο φαγητο, που ξεκίνησε από Katiel, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 18 Ιαν 2016.

Φοίβος
H μια πατηθρα που μπορω να διακιρνω ειναι πολυ λεπτη και δεν τον βολευει να παταει πανω της αφου χρειαζεται να καταβαλει προσπαθεια για να μην πεσει.... Ολόκληρο το Post
  1. Katiel

Katiel PB New Member

Γεια σας! Εχω ενα νεαρο Κοκατιλ (3 μηνων) κ απο τη μερα που το πηρα τον περισσοτερο χρονο του τον περναει πανω στην ταιστρα με αποτελεσμα αρκετες φορες να λερωνει την τροφη του! Το κλουβι ειναι αρκετα ευρυχωρο εχει μεγαλα κλαδια για να κατσει αλλα εκεινος προτιμαει την ταιστρα. Οποτε δω οτι εχει κανει ακαθαρσιες εκει μεσα το αλλαζω αλλα αμα δεν το δω κ τις φαει; Πως θα μπορουσα να τον κανω να κοψει αυτη τη συνηθεια; Ευχαριστω πολυ! :)

2. Best Answer:
    Post #304447 by Φοίβος, 18 Ιαν 2016
  3. Sissy

Sissy PB Senior Member

Τι είδους ταΐστρα του έχεις; Βάλε μια φωτογραφία του κλουβιού του.
    Θα μπορούσες ν΄αλλάξεις θέση στην υπάρχουσα ταΐστρα ώστε να παρατηρήσεις την αντίδρασή του.

4. Katiel

Katiel PB New Member

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση! Εχω αλλαξει θεση στις ταιστρες κ εχω βαλει κ αλλες ταιστρες αλλα σε ολες παει κ καθεται μεσα! Προσπαθω να ανεβασω φωτογραφια του κλουβιου αλλα μου λεει οτι το αρχειο ειναι πολυ μεγαλο.

5. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Προφανώς είναι αρκετά μικρό ακόμα και έχει ανάγκη να κάθεται περισσότερο από το να στέκει σε πατήθρα. Βάλε μια κενή ταΐστρα κάπου, δίπλα σε μία πατήθρα, να ξεκουράζεται εκεί.
    Πιστεύω θα τις προτιμά από τις άλλες. Επίσης άλλαξε τις ταΐστρες με κάποιες που να είναι κάπως σκεπαστές. Ή σκέπασε τις υπάρχουσες με κάτι, π.χ. μια πισινούλα, να εμποδίζεται να καθίσει.

6. Katiel

Katiel PB New Member

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Θα προσπαθησω να του βαλο κατι πιπ ξεκουραστο απο τα κλαδια! Ευχαριστω κ παλι.

7. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Εαν δουμε το κλουβι σου και τη διαταξη των πατηθρων αλλα και το ειδος και θεση της ταιστρας θα μπορεσουμε να σε βοηθησουμε περισσοτερο. ;)

8. Katiel

Katiel PB New Member

Το κλουβι του Κοσμα!

Συνημμένα Αρχεία:

• 001.jpg
      001.jpg
      File size:
      55,7 KB
      Προβολές:
      58
  9. alicedros

alicedros PB Supporter

Νομίζω πως είναι υπερβολικά μικρό για κοκατίλ...

10. Katiel

Katiel PB New Member

Ειναι 38εκ. Πλατος κ 58εκ υψος. Δεν θα ελεγα οτι ειναι μικρο δεδομενου οτι περναει κ αρκετο χρονο εξω απο το κλουβι του. Αλλα κ παλι δεν μπορο να πω πως ειμαι ειδικος σε αυτο!

11. Φοίβος

Ψήφοι: 1
    H μια πατηθρα που μπορω να διακιρνω ειναι πολυ λεπτη και δεν τον βολευει να παταει πανω της αφου χρειαζεται να καταβαλει προσπαθεια για να μην πεσει. Ετσι διαλεγει την πιο ανετη ταιστρα. Η αληθεια ειναι πως το κλουβι φαινεται οριακο για ενα κοκατιλ αλλα η φωτογραφια σου δεν ειναι καλη. Βγαλε μας μερικες πιο κοντινες να φαινονται ολα για να σου δωσουμε συμβουλες να το βελτιωσεις.

12. Katiel

Katiel PB New Member

Θα σας βγαλω αυριο τις φωτογραφιες κ θα δειτε κ τις πατηθρες κ τον χωρο του γιατι με προβλημαυτισατε λιγο! Ευχαριστω Φοιβο

13. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Αυτό μπορεί να βοηθήσει σαν πρώτη κίνηση. Ως γενική συμβουλή, για πουλιά αυτού του είδους, με μεγαλύτερο δηλαδή μέγεθος από τα καναρίνια, μια άδεια εσωτερική μπανιέρα μπορεί να βοηθήσει περισσότερο.

Θα περιμένουμε πάντως να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες μήπως μπορέσουμε να λύσουμε εντελώς το πρόβλημα εφόσον υπάρχει.

14. Katiel

Katiel PB New Member

Αλλη μια φωτπγραφια του κλουβιου του Κοσμα για μα δειτε τη διαταξη! Καλπ απογευμα σε ολους!

Συνημμένα Αρχεία:

15. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Πολύ ωραίο είναι! Την ταΐστρα μήπως να την έβαζες στην πλάτη; Νομίζω όταν κάθεται στο πάνω κλαδί μπορεί να την κουτσουλάει. Γενικά βρες ένα σημείο να μην είναι κάτω από πατήθρα.
    Σταμάτησε να κοιμάται μέσα στο φαγητό του;

16. Katiel

Katiel PB New Member

Η πατηθρα ειναι σε σημειο που δεν μπορει να κανει κακα μεσα στην ταιστρα ισως στη φωτο να φαινεται διαφορετικα..δοκιμασα να του βαλω κ αδεια ταιστρα μηπως παει εκει η μπανιεριτσα αλλα οχι! Συνεχιζει να τα κανει μεσα στο φαγητο! Τι να πω;!

17. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Αν έβαζες την ταιστρα σε ψηλότερο σημείο απο τις πατηθρες??? Για δοκίμασε το και πες μας...και εκείνη η σκαλίτσα νομιζω οτι δεν επιτελει τον σκοπό της.... ισως αν ακουμπούσε με κάποια κλίση στο πάτωμα. ...

18. Katiel

Katiel PB New Member

Την σκαλιτσα την χρησιμοποιει για να ανεβει στο πανω κλαδι ή απο το πανω στο κατω την ειχα βαλει με κλιση οπως λες αλλα δεν την πλησιαζε. Δεν ειναι πολυ του πατωματος! Το φαγητο το εβαλα ψηλοτερα πριν λιγο!

19. Φοίβος

Eγώ αύριο κιόλας θα άλλαζα την ταίστρα με κάποια που δεν θα του επιτρέπει να κάθεται με τον ίδιο τρόπο πανω της.

20. alicedros

alicedros PB Supporter

Τελικά δεν είναι τόσο μικρό όσο φαινόταν στην άλλη φώτο!!!! Άτιμες φώτο.. παραπλανούν.... :)

21. DimasYiannis

DimasYiannis PB New Member

Στο πατο δεν εχει σχαρα το κλουβι?
    Αν δεν εχει πρεπει να φτιαξεις μια.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...