Αιμα στο ποδι απο το καναρινι μου

Συζήτηση με θέμα Αιμα στο ποδι απο το καναρινι μου, που ξεκίνησε από tarasis, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 15 Ιουν 2015.

1. tarasis

tarasis PB New Member

Εδώ και 4-5 ημέρες βλεπω αιμα στο ποδι απο το καναρινι μου.Αυτο που κανω είναι να βαζω betadine στο ποδι(1 φορα τη μερα) αλλα δε βλεπω βελτιωση.Μηπως να βαζω περισσοτερες φορες τη μερα;Υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω;

Συνημμένα Αρχεία:

2. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Η φωτογραφια σου δεν ειναι καθαρη. Αν δεν εχει χτυπησει καπου, θα σε συμβουλευα να βαζεις μπεταντιν κ να το τυλιγεις με λευκοπλαστ. Ενδεχεται να το τσιμπαει και να το ξαναματωνει. Βαλε μας καποια πιο καθαρη φωτογραφια αυριο, και πιστευω μπορεις να το πας στον κτηνιατρο.

3. YannisK

YannisK PB Known Member

Έχει κάποια πληγή; Από που προέρχεται το αίμα; Το πατάει το πόδι του; Μοιάζει σαν να έχει σπυρί πάνω στο γόνατο.

4. alicedros

alicedros PB Supporter

Πιο καθαρη φωτο οπωσδηποτε!!!

5. TheBigL

TheBigL PB Member

Παίζει να είναι τσίμπημα από κουνούπι?

6. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Πολλά παίζουν. Με αυτή τη φωτογραφία όμως, μόνο υποθέσεις σχεδόν στα τυφλά μπορούμε να κάνουμε.

7. Karina88

Karina88 PB New Member

Μέσω της φωτό ... διακρίνω φλεγμονή... στην άρθρωση... αλλά έχει ανοικτή πληγή και χάνει αίμα? Είναι δηλαδή χτύπημα? Αλλιώς φλεγμονή μπορεί να έχει και από τσίμπημα... ή τραυματισμό χωρίς εξωτερική πληγή... Σε κάθε περίπτωση μια πιο καθαρή φωτό θα βοηθούσε... :oops:

8. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Παιδιά εσείς που ξέρετε, μήπως λόγω αιμορραγίας θα χρειαστεί κονάκιον;

9. Karina88

Karina88 PB New Member

Πιθανόν να μην αιμορραγεί... αλλά να το τσιμπά και να μη σταματά, όπως ανέφερε κάποιος φίλος παραπάνω!!!...
    Είχα ανάλογη εμπειρία το καλοκαίρι, που του είχε ξεριζωθεί (δεν ξέρω πως) το νύχι... ήταν μέσα στα αίματα και το πουλί και τα διάφορα μέσα στο κλουβί... Κατόρθωνα σταμάταγα την αιμορραγία... και μετά από ώρα ξανά το ίδιο ... γιατί το τσίμπαγε...

10. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Εγω το ανεφερα, γιατι ειχα το ιδιο προβλημα με ενα μου καναρινι. Καθοταν στον πατο λεω τι επαθε παει το σπασε, το πηγα στο γιατρο και ο χαζουλης απλα το τσιμπαγε και ειχε κολλησει στα αιματα. Σε 3 μερες με λευκοπλαστ ηταν μια χαρα.

11. alicedros

alicedros PB Supporter

Ό,τι και να λέμε υποθέσεις είναι στον αέρα. Η φώτο δυστυχώς δεν βοηθάει καθόλου!!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...