Αιμα στα φτερα στο κοκατιλ

Συζήτηση με θέμα Αιμα στα φτερα στο κοκατιλ, που ξεκίνησε από completed-dafni, στο Forum 'Ασθένειες Παπαγάλων' του PetBirds, 19 Σεπ 2009.

1. completed-dafni

completed-dafni PB New Member

απο τα 2 κοκατιλ μου το θηλυκό είχε αίμα στα φτερά!κ στα 2 περιπου στο ιδιο υψος (κοιτώντας το απο το πλάι στο κεντρο)...τι μπορει να είναι;

2. kwnstantina

kwnstantina PB New Member

Όταν λες φτερά? τα φτερά της ουράς, της φτερούγας, τα πούπουλα?

3. completed-dafni

της φτερούγας

4. kwnstantina

Δεν ξέρω... Εμένα έχει κάτι σαν αίμα κάτω από την ουρά... Αλλά δεν ξέρω τι είναι και ανησυχώ...:(

5. completed-dafni

θα παω στο pet shop να μου το δει! θα ενημερωσουμε κ εδω..απλα μηπως ξερετε σε τι μπορει να οφείλεται!παιζει ρολο που αλλαξε περιβάλλον;

6. kwnstantina

Αν θες να σου πουν τι ακριβώς είναι πήγαινε σε πτηνίατρο... Θα σου εξηγήσει καλύτερα κάποιος ειδικός...)

7. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Τα έχεις και τα δύο μαζί; Πότε είδες για πρώτη φορά το αίμα;

8. Sissy

Sissy PB Senior Member

Το βραδυ οταν κοιμουνται τα σκεπαζεις;τους εχεις ενα μικρο φωτακι αναμμενο; Τα κοκατιλ τρομαζουν και χτυπιουνται στον υπνο τους (night fligts) μηπως τραυματιστηκαν απο κατι τετοιο;;

9. kwnstantina

Τι έγινε τελικά με το κοκατιλάκι σου? Το πήγες να το δουν?

10. kwnstantina

Ψιτ Ψιτ... Δάφνη... Πού είσαι καλέ και ανησυχώ...:(

11. completed-dafni

όλα καλά!τελικά μάλλον ήταν 2 αρσενικά οποτε μπορεί να έπαιξε μια μικρή μάχη μεταξύ τους!πήρα ένα θηλυκό k ο αρσενικός είναι μες στην καλή χαρά πια!

12. kwnstantina

Μπράβο... Χαίρομαι που δεν ήταν κάτι σοβαρό...:)

13. steliosagk

steliosagk PB New Member

Αν προκειται για λιγο αιμα στις βασεις των φτερων, αυτο μπορει να οφειλεται και στο τραβηγμα που κανει το ιδιο με το ραμφος του, κατα την περιποιηση του πτερωματος. Μου εχει τυχει το ιδιο στο καναρινι μου...
    Αν ομως εχει περισσοτερο αιμα, τοτε μαλλον ειναι καμια μαχη οπως ειπες κι εσυ...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...