Αηδονια σε κλουβι

Συζήτηση με θέμα Αηδονια σε κλουβι, που ξεκίνησε από vaggos, στο Forum 'Γενικά για Ιθαγενή Πουλιά - Υβρίδια' του PetBirds, 29 Σεπ 2008.

1. vaggos

vaggos PB New Member

εχω ακουσει οτι σπανια το αηδονι επιβιωνει σε κλουβι...ισχυει αυτο??εχω δει σε καποια πετ καποια πουλια τα οποια μοιαζουν απιστευτα με τα χαρακτηριστικα του αηδονιου...τι εχετε να πειτε σε αυτο??

2. Diamante de gould

Diamante de gould PB New Member

Σπανια επιβιωνουν. Αν επιβιωσουν, σπανια κελαηδουν. Αν κελαηδησουν, σπανια θα ειναι στην ενταση του αηδονιου στο φυσικο του περιβαλλον.

3. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Αν θες να μάθεις κάποιες χρήσιμες πληροφορίες για το αηδόνι, δες εδω https://petbirds.gr/articles/Αηδόνι-ο-Βασιλιάς-των-ωδικών-πτηνών.50/.

Η ιδέα της αιχμαλώτισης άγριων πουλιών βρίσκει τους περισσότερους από εμάς αντίθετους .Εγώ προσωπικά πιστεύω οτι όλα τα άγρια, αλλά πολύ περισσότερο τα αηδόνια, πρέπει να είναι ελεύθερα στο φυσικό τους περιβάλλον για να απολαμβάνουμε το κελάηδημα τους εμείς και τα παιδιά μας. Επισης θα συνιστούσα να μην προβαίνουμε στην αγορά αγρίων πουλιών γιατι με τον τρόπο αυτό διαιωνίζουμε το ήδη υπάρχων πρόβλημα.

4. vaggos

vaggos PB New Member

το εχω διαβασει αυτο το αφιερωμα...

5. andrews69

andrews69 PB New Member

εχω δει και εγω αιδονια σε κλουβι και να κελαιδανε δυστυχως ειναι ενα εγκλημα που δεν μπορουμε να κανουμε κατι

6. Georgina

Κι όμως μπορούμε! Μπορούμε να πούμε ΟΧΙ! ΟΧΙ στην αγορά άγριων πουλιών!;) Ετσι θα σπάσει ο κύκλος της αλυσίδας της προσφοράς και της ζήτησης!

Αηδόνια λοιπόν μόνο στις ρεματιές!Ελεύθερα...:)

7. Τα πάντα ζούνε,
    απλά απαιτείται η ανάλογη γνώση.
    Το συγκεκριμένο είδος το εκτρέφουν 2-3 κυριολεκτικά "αρχηγοί",
    στην Ελλάδα.
    Μην ξεχνάς ότι στη χώρα μας,
    αν μιλήσεις με το 97% "κατόχων" καρδερίνας για αναπαραγωγή,
    ειδικά στην επαρχία,
    θα σε περάσουν για γραφικό...
    Κάτι που στην Ιταλία νομίζω ξεκίνησε στις αρχές του αιώνα.
    Όχι η...κοροϊδία, η εκτροφή...

8. Diamante de gould

Diamante de gould PB New Member

Χαρη συμφωνω αλλα απαντησα ετσι για ευνοητους λογους που σχετιζονται με το 97% που αναφερεις.

9. Kostas21

Kostas21 PB Member

Επιβιώνει .Παρακάτω παραθέτω ένα βίντεο ενός μέλους του P.B
    που παρουσιάζει το αηδόνι του.

Ορίστε και το αντίστοιχο πόστ.<broken link removed>

10. τονυ

τονυ PB New Member

επιβιωνει εχω δει και εγω σε κλουβι αλλα θελει πολυ προσοχη ηρεμια και φροντιδα

11. Georgina

Το προσδόκιμο της ζωής ενός αηδονιού στην φύση είναι 18 χρόνια.

Για πόσο πιστευετε οτι μπορεί να επιβιώσει ενα αηδόνι στο κλουβι?? 3, 5 μηνες, 2 χρόνια??? Και το θεωρειτε αυτό επιτυχία??? Σε πόσες περιπτώσεις μπορεί να αναπαραχθεί στην αιχμαλωσία οταν προκειται για μονογαμικό πουλί και ποσους βιώσιμους απογόνος μπορεί να δωσει??Και πόσοι είναι αυτοί που μπορούν και έχουν τις γνώσεις για να προσφέρουν στο πουλάκι οτι ακριβως χρειάζεται για να επιβιώσει???

Οσο για το μελος που αναφέρετε, δεν μας εχει ενημερώσει για την πορεία της ζωής του αηδονιου που κατέιχε... Μακάρι να ζει το πουλάκι βεβαια, αλλά...διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις.

12. Kostas21

Kostas21 PB Member

Aυτο δεν το γνωριζω εγω μονο ειπα οτι επιβιωνει γιατι αυτο ρωτησε ο vaggos τωρα για ποσο χρονικο διαστημα αυτο εξαρταται απο τις γνωσεις του ιδιοκτητη και ουτε το θεωρησα επιτυχια προσωπικα.Προσωπικα ειμαι κατα της αιχμαλωσιας τον αγριων πτηνων και ακομα περισσοτερο του αηδονιου.
    Ελαχιστοι οπως αναφερει ο Χαρης Το συγκεκριμένο είδος το εκτρέφουν 2-3 κυριολεκτικά "αρχηγοί",
    στην Ελλάδα.
    Το μελος το ανεφερα μονο και μονο ως παραδειγμα οτι το αηδονι μπορει να ζησει σε αιχμαλωσια δεν γνωριζω αν το πουλι ζει η εχει ψοφησει.

13. Georgina

Κώστα η απάντηση που έδωσα ήταν γενική και δεν αναφερόμουν αποκλειστικά στην δική σου απάντηση, αλλά σε όλους όσους απαντούν οτι επιβιώνει.

Σημασία έχει όχι μονο να επιβιώσει στο κλουβί για 3 ή 5 μήνες... Τα περισσότερα πουλιά που είναι οικόσιτα,αν τους προσφέρει κανείς μια ιδανική διαβίωση ξεπερνουν κατά πολύ το προσδόκιμο ζωής τους. Αυτό είναι επιτυχία! Το να στερεήσεις κανει όμως την ζωη σε ενα πουλί που θα μπορουσε να ζησει τοσα χρόνια στην ελευθερία του, συγνωμη αλλα αυτό δεν λεγεται επιβιωση...:(

14. Kostas21

Kostas21 PB Member

Συμφωνώ απόλυτα.

15. Smokie

Smokie PB Member

Άραγε στο εξωτερικό υπάρχει κάποιο είδος αηδονιού εκτροφής ?

16. τονυ

τονυ PB New Member

αυτο το πουλι που εχω δει εγω το εχει περιπου 1 χρονο λιγο λιγοτερο και αρχισε να κελαιδαει 4-5 μηνες αφου το ειχε αγορασει εγω παραθετω απλως τι εχω δει και ξερω τωρα αν με ρωτατε αν συμφωνω η οχι με αυτο σας λεω οτι αιδονι δεν θα επαιρνα ποτε στο σπιτι μεσα σε κλουβι

17. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Εκτρέφει ο Alexandros κουφαηδόνια αν δεν κάνω λάθος.

18. Georgina

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 15 Ιουλ 2016
  19. vaggos

vaggos PB New Member

ειναι αληθεια αλε3νδρε??εκτρεφεις κουφαηδονια??και που τα βρηκες τα πρωτα??

20. Alexandros

Alexandros PB Member Article Writer

Ixa 3 zefgaria apo afta ta poulia, https://petbirds.gr/threads/3042/ . Ala tous alaksa me 3 zefgaria Ekthesiaka Zebrakia. Einai para poli kourastiko na sfiaxneis kathe mera trofi gia sporofage kai gia malagofage poulia. Pistebo einai kalitera na exeis mono poulia pou trone sporia i poulia pou trone entoma kai malago trofi. Deftero mionektima, gia mena itane, afta ta poulia pou trone fruta kai entoma ( malagofage ), seloune kathe mera na tous taiseis 2 i 3 fores.

Afta ta Chinesika Aidonia einai panomorfa poulia. Ala tora logo tou Eisagogi-Stop stin Europei, siga siga den tha bris pia afta ta poulia. Prin 10 xronia, an pires 2 Kanarinia, sou dinane ena apo afta gia doro mazi. Simera afta ta poulia exoune pai 120-150 Euro, kai den tha bris. I ektrofeis exoune sfiaksei group pou alasoune me taksi tous kai den poulane pia afta ta poulia.

Etsi tha gini mia mera me ola ta poulia, an den ksekinisoune organomena ektrofeis.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...