Αγόρασα κοκκινο θηλυκό καναρίνι και κελαηδάει σαν αρσενικό

Συζήτηση με θέμα Αγόρασα κοκκινο θηλυκό καναρίνι και κελαηδάει σαν αρσενικό, που ξεκίνησε από Masterias, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 5 Μαρ 2009.

1. Masterias

Masterias PB New Member

παιδια πριν απο λιγες μέρες αγορασα μια κοκκινη καναρα...
    απο τη 2η - 3η μερα κελαδαη σαν τρελή! ποιο πολυ απο τα αρσενικά μου
    μηπως τελικα μου δωσανε αρσενικό?

2. sarpijk

sarpijk PB New Member

εάν είναι φουλ πυρωμένο το θυληκό πολλες φορές κελαηδα.το έβαλες με αρσενικο? τι συμπεριφορά διαπίστωσες?

3. Masterias

Masterias PB New Member

το εχω βαλει διπλα σε ενα αρσενικο για ζευγαρωμα.
    βγαζει ομως κ πολυ δυνατο ηχο...

4. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Αν κελαηδάει με ένταση πλοκή και διάρκεια ,πιθανων να είναι αρσενικό. Διαβασε και αυτο το χρήσιμο άρθρο για να διαπιστώσεις και μόνος σου το φύλλο του καναρινιου σου Διάκριση φύλου στα καναρίνια

5. GALEKOS

GALEKOS PB New Member

κατα τα λεγομενα σου μαλλον αρσενικο το βλεπω

6. fuat

fuat PB New Member

Ενδεχομένως να έχει κάνει λάθος ο πετσοπάς και να σου έδωσε αρσενικό αντί για θηλυκό.
    Μπορείς να κάνεις όμως κάτι απλό σε περίπτωση που είναι πυρωμένο θηλυκό.Βάλτο σε ξεχωριστό κλουβί κοντά στα αρσενικά σου και δες αν <στήνεται>όταν αυτά κελα'ι'δούν.

7. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Κανε αυτο που σου ειπε η Τζωρτζινα!Οταν ειναι πυρωμενα φαινονται ολα ξεκαθαρα...
    Πολλες φορες τα πυρωμενα θηλυκα κελαηδουν:)Οχι σαν αρσενικο βεβαια αλλα δυνατα!

8. Νεκτάριος

Νεκτάριος PB New Member

Εγώ στα καναρίνια μου παρατηρώ πως το αρσενικό είναι πιο δραστήριο από το θυλικό;)).Ελπίζω αυτό να σε βοηθίσει.

9. Αλεξία

Αλεξία PB New Member

Αυτό θα πεί τύχη! Εμένα ακόμα και τα αρσενικά δεν κάνουν έτσι.

10. MPAMPIS86

MPAMPIS86 PB New Member

Αφησε να περασουν λιγες μερες ακομα,ωστε να προσαρμοστει πληρως στο καινουριο περιβαλλον το καναρινι σου και πιστευω στην πορεια να ξεκαθαρισουν ολα απο μονα τους.

11. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Εχοντας ήδη περάσει δυόμιση μήνες απο το αρχικό πόστ θα έχουν ξεκαθαρίσει σίγουρα τα πράγματα:D

12. lizard

lizard PB Member Article Writer

Δεν μαθαμε ομως ηταν τελικα κοκκινη καναρα η΄καναρος

Μοιραστείτε

Φόρτωση...