Αγριοι παπαγάλοι στην Austraila

Συζήτηση με θέμα Αγριοι παπαγάλοι στην Austraila, που ξεκίνησε από jamieo, στο Forum 'Φωνές Πουλιών, Βίντεο, Φωτο' του PetBirds, 15 Ιουλ 2008.

1. jamieo

jamieo PB Member

Ελπίζω ότι μπορείτε να απολαύσετε όλες αυτές τις φωτογραφίες. Πήρα αυτές τις φωτογραφίες κατά την τελευταία μου διακοπές στην Αυστραλία. Αυτά είναι όλα τα άγρια παπαγάλος στην αρχική τους ενδιαίτημα.

1. Sulphur Crested Cockatoo
    2. Galah (Rose Breasted Cockatoo)
    3. Eastern Rosella (Δείτε από κοντά στο κέντρο της φωτογραφίας)
    4. Red Rump Parakeets (αγόρι και κορίτσι)

Συνημμένα Αρχεία:

• 2.jpg
      2.jpg
      File size:
      69,4 KB
      Προβολές:
      91
    • 3.jpg
      3.jpg
      File size:
      57,8 KB
      Προβολές:
      92
    • 1.jpg
      1.jpg
      File size:
      46,1 KB
      Προβολές:
      89
    • 4.jpg
      4.jpg
      File size:
      41,2 KB
      Προβολές:
      83
  2. jamieo

jamieo PB Member

Α Rainbow Lorikeet χρώμα του τον βοηθά στην απόκρυψη των δέντρων. Αυτός μοιάζει ένα από τα λουλούδια.

Συνημμένα Αρχεία:

• 1.jpg
      1.jpg
      File size:
      55,4 KB
      Προβολές:
      77
    • 2.jpg
      2.jpg
      File size:
      48,9 KB
      Προβολές:
      58
    • 3.jpg
      3.jpg
      File size:
      46,5 KB
      Προβολές:
      70
  3. MyriamK

MyriamK PB New Member PBCP Contributor

Jamie σε ευχαριστούμε πολύ. Είναι πράγματι μαγικό να απολαμβάνεις τα πουλιά στην ελευθερία τους

4. jamieo

jamieo PB Member

Ένα σμήνος cockatoos ζει στο Sydney's της Royal Botanic Gardens (Βοτανικούς Κήπους). Αυτά τα άγρια πτηνά, αλλά είναι εξοικειωμένοι με τους ανθρώπους. Θα έρθουν κοντά σας.

Συνημμένα Αρχεία:

5. jamieo

jamieo PB Member

Ήμουν πολύ ενθουσιασμένος για να τις δείτε σε σπίτια τους. Παρακολούθησα την cockatoos για 2 ώρες ένα απόγευμα.

6. Parrotsmile

Parrotsmile PB Member

Πράγματι είναι το κάτι άλλο να τα βλέπεις ελεύθερα.

7. jamieo

jamieo PB Member

Το πιο συναρπαστικό πράγμα για μένα ήταν να δούμε πώς μου lorikeets σαν την άγρια lorikeets. My πτηνά έχουν ως ενεργός και παιχνιδιάρικη, όπως τους άγριους συγγενείς του. Θέλω ο καθένας που έχει ένα παπαγάλος μπορεί να επισκεφθεί τα άγρια παπαγάλος. Νομίζω ότι θα ήταν κάτι που θα απολαμβάνουν και να θυμάστε για πάντα.

8. Parrotsmile

Parrotsmile PB Member

Συμφωνώ μακάρι να μπορούσε ο κάθε ιδιοκτήτης να δει τα πτηνά του στην άγρια κατάσταση στη φύση.

9. dkard

dkard PB New Member

Πανεμορφα πράγματι και ιδιαίτερα ελεύθερα στην φύση. Σε ευχαριστούμε για τις όμορφες φωτογραφίες που μοιράστηκες μαζί μας.

10. jamieo

jamieo PB Member

Παρακαλώ!
    Είμαι ευτυχής που σας απολαμβάνοντας τους!

11. nasosKE_30

nasosKE_30 PB New Member

φανταστικες εικόνες!
    thanks!
    φανταστειτε ναχαμε αυτα τα κοπαδια στο ζαπειο η σε καποιο αλλο παρκο εδω στην ελλαδα!

12. Diamante de gould

Diamante de gould PB New Member

Απολαυση! Στο ζαππειο εχουμε ringnecks. Και σε αλλα παρκα. Δυστυχως εμας ειναι βεβαια πολυ λιγοτερα και δεν τα βλεπεις ποτε στο εδαφος ετσι. Παντως σιγουρα αν ειχαμε κοκατους και αλλα τετοια θα ειχαν βγει ολοι οι ελληναραδες με τις ξοβεργες! Που ηδη εχει γινει με τους ringnecks στο φαληρο οπως μας ειχε πει ενας φιλος.

13. jamieo

jamieo PB Member

έχουμε πολλά αδέσποτα parrots στις USA επίσης. Μερικοί από αυτούς είναι διάσημοι "Το Wild Parrots of Telegraph Hill" και "The Brooklyn Parrots" (αποικία της Quaker Parakeets). Στο θερμότερο κράτη όπως η Φλώριδα, θα βρείτε αποικίες Budgies και cockatiels καθώς και conures και quakers.

14. skopos

skopos PB New Member

:65: ΕΔΩ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΠΑΜΕ :65:

15. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

jamieo, πόσοι πλέον είναι οι cherry head ελεύθεροι? Συνεχίζουν να τους φροντίζουν οι κάτοικοι?

Φιλικά

16. jamieo

jamieo PB Member

Θα προσπαθήσω να μάθετε περισσότερες πληροφορίες. Η CherryHeads εξακολουθεί να ζει στο Σαν Φρανσίσκο. Εδώ είναι μια φωτογραφία από το Φεβρουάριο του 2008:

An Afternoon Visit

Διάβασα κάποια είδηση του περασμένου έτους σχετικά με τις προσπάθειες για να σταματήσει τους ανθρώπους από τη σίτιση των πτηνών αυτών. Υπάρχει κάποια διαφωνία. Ορισμένοι άνθρωποι πιστεύουν ο παπαγάλος παρεμβαίνει με τοπικές πτηνά. Επίσης οι άνθρωποι διαμαρτύρονται για το θόρυβο. Ωστόσο, έχουν υπάρξει τόσο καιρό ότι τα πτηνά θα είναι πάντα εκεί.

Ένα blog για τα εν λόγω πτηνά:

http://sfcitizen.com/blog/2008/06/1...l-gain-official-california-state-bird-status/

17. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

μακαρι να χαμε κι εμεις κι αλλους παπαγαλους!αλλα εχουμε και τους ringneck!μπορει κι αυτοι βεβαια που εχουν τους παπαγαλους να λενε μακαρι να χαμε κι εμεις καρδερινες για παραδειγμα που κελαιδανε τοσο ωραια και δεν κραζουν οπως οι παπαγαλοι μας...καθε χωρα εχει και κατι δικο της ξεχωριστο..οσο για ους παγαλους του φαληρου δυστυχως ειναι πλεον παρελθον!εξαφανιστηκαν...

18. MyriamK

MyriamK PB New Member PBCP Contributor

και είναι και ήμεροι:eek:

19. Diamante de gould

Diamante de gould PB New Member

Εχω κατεβασει το ντοκιμαντερ που λεγεται "Τhe Wild Parrots of Telegraph Hill" φοβερη φαση...:)

20. jamieo

jamieo PB Member

:D Μήπως αυτό σας κάνει να θέλουν να έχουν πολλές conures;

Μοιραστείτε

Φόρτωση...