Αγορα gouldian, πρεπει να προσεξω κατι;

Συζήτηση με θέμα Αγορα gouldian, πρεπει να προσεξω κατι;, που ξεκίνησε από teo24, στο Forum 'Γενικά Θέματα για Εξωτικά Πουλιά' του PetBirds, 18 Αυγ 2009.

1. teo24

teo24 PB New Member

Σημερα πηγα να παρω τροφη για τα καναρινια μου και χαζευα ενα gouldian στην βιτρινα του pet shop.Μου μπηκε η ιδεα να παρω ενα γιατι μου αρεσε,μου εκανε το κλικ.Πρεπει να προσεξω κατι?Ειχε κοκκινο δαχτυλιδι και κοστιζε 66 ευρω.Τι ετους ειναι?Η τιμη τι λεει?:)

2. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Το δαχτυλίδι είναι κλειστού τύπου? Αν ναι τότε είναι 2006

3. Mpikis

Mpikis PB New Member

Φιλε μου οταν αναφερεσε σε αυτα τα πουλια θα μιλας παντα με φωτογραφιες...γιατι εινια υπεροχα...Να σου ζησει!66?λιγο τσιμπημενο...

4. panosrey

panosrey PB New Member

Το πηρες το πουλι η σκεφτεσε ακομα την αγορα του?

5. Parrotsmile

Parrotsmile PB Member

Με το καλό.

6. Diamante de gould

Diamante de gould PB New Member

Φιλε Θοδωρη τα πολυ βασικα που πρεπει να προσεξεις ειναι να εχει τελειο πτερωμα, να μην ειναι σε πτεροροια, να ειναι κινητικο-ζωηρο, να μην καθεται αναπνεει με το στομα ανοιχτο και να μην ειναι φουσκωμενο. Τωρα αν σε ενδιαφερει και η αναπαραγωγη να ξερεις οτι το πουλακι αν το δαχτυλιδι του λεει 06 οπως λεει ο Γρηγορης τοτε προερχεται ειτε απο ανανεωση ζευγαριων του εκτροφεα ειτε το δοκιμασε 2 χρονιες στην αναπαραγωγη χωρις καλα αποτελεσματα και το ξεφορτωθηκε.
    Επισης επειδη βλεπω πως εχεις καναρινια και μιλας για ενα μονο γκουλντιαν να ξερεις πως ειναι πουλακια που θελουν παρεα και καλο ειναι να τα εχεις σε μεγαλα κλουβια μαζι με αλλα εξωτικα (που να ταιριαζουν βεβαια). Ενα μονο του θα μαραζωσει και δεν θα το ευχαριστηθεις και εσυ νομιζω.
    Η τιμη ειναι νορμαλ για ελληνικο μαγαζι νομιζω.

7. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Στο πολύ σημαντικό αυτό άρθρο θα βρείς πολυτιμες πληφοριες για όποιον ενδιαφέρεται να αποκτήσει ενα νέο πουλι οποιουδήποτε είδους Απόκτηση νέων πουλιών

8. teo24

teo24 PB New Member

Παιδια σας ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες :).Δεν το αγορασα,περασε απ το μυαλο μου,γι αυτο ζητησα τα φωτα σας,αλλα μαλλον δεν θα το παρω λογο του οτι θα θελει κι αλλο για να μην ειναι μονο.Το δαχτιλιδι ηταν κλειστο,για το πτερωμα του να σας πω δεν ειμαι και γνωστης αλλα καλο μου φανηκε.Αν τα καταφερω θα το βγαλω φωτο.

9. teo24

teo24 PB New Member

Aυτο ειναι το πουλακι.Σημερα που το κοιταξα δεν το ειδα και πολυ καλα,και το πτερωμα ηταν καπως:confused:.Τους ρωτησα γιατι ειναι συνεχεια κατω και μου λενε ''ετσι ειναι αυτα τα πουλια,εναι πολυ ευπαθει και δεν επιβιωνουν ευκολα.Αφου να φανταστεις φεραμε 10 και τα 5 τα χασαμε σε μια βδομαδα''.

Συνημμένα Αρχεία:

10. panosrey

panosrey PB New Member

Αφου ηξεραν οτι ειναι ευπαθη γτ τα παιρνουν?Κα το λεει με τοση ανεση οτι χασανε 5 πουλια λες και δν εγινε τπτ... :mad:

11. Parrotsmile

Parrotsmile PB Member

Το δικό μου ζευγαράκι που πήρα μετά από παραγγελία δεν ήταν και στα καλύτερά του όταν το πήρα αλλά με την πλούσια διατροφή μπάνιο, σιγά σιγά έγινε πολύ καλό και υγιές.

12. Mpikis

Mpikis PB New Member

Πανο οσο ευπαθη και να είναι αλλο τόσο και περισσοτερο είνια ομορφα..οπότε και ευκολα στο να πουληθουν...εχει και δω στο μεγαλο πετ (λες και ειμαστε σε κανα χωριο...στο περα μαχαλα..χαχαχ) αλλα δε τα ειδα τα περισσοτερα και πολυ στα καλα στους...αλλα ετσι ειναι τωρα εινια και η πτερροροια οποτε ολα ψιλοφαινονται σαν να έχουν κατι και δυσκολα καταλαβαίνεις...

13. Αλεξης Κ.

Αλεξης Κ. PB New Member

Αλεξανδρε αυτα που ειδες στο μεγαλο πετ που λες, ξερεις αν ητανε αυτα που περισσεψαν απο την παλια τους εισαγωγη η ειναι η καινουρια που μου ειχανε πει οτι θα κανανε τελος καλοκαιριου;

14. Mpikis

Mpikis PB New Member

Αλεκαρα αυτα που περισσεψαν ηταν!δε πιστευω να εφερε κι αλλα...και μη φανταστεις πολλα..κμια 10αρια αν θυμαμαι καλα..5-10

15. κωστας.κ

κωστας.κ PB New Member

Ταπαντα θυσιαζωνται στο βωμο του χρηματος.:mad: Θεε μου γιατι επλασες τον ανθρωπο? Τα ζωακαι αρκετα ηταν...

16. Steliospir

Steliospir PB New Member

εμενα τα δικα μου ειναι πολυ καλα(φτου φτου φτου μην παθουν τιποτα)!Απλα τωρα τελευταια αρρωστησε το ενα απο τα 3!ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ!ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΩΓΑΖΟΥΜΕ ΕΞΩ!ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΚΑΙΡΟΥ 'Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ!

17. Αλεξης Κ.

Αλεξης Κ. PB New Member

Βρε Στελιο!
    Τα πουλια σου λες ειναι πολυ καλα (φτου φτου φτου) ,μονο που ειναι αρρωστο; !

18. Steliospir

Steliospir PB New Member

ενα απο ολα ειναι!

εΝΑ ΑΠΟ ΤΑ 3 ΠΟΥΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΡΩΣΤΟ!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...