Αγορα δευτερου παπαγαλου

Συζήτηση με θέμα Αγορα δευτερου παπαγαλου, που ξεκίνησε από kostas kompos, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 24 Μαϊ 2016.

1. kostas kompos

kostas kompos PB New Member

Μετα απο τεσσερα χρονια εμπειριας σε κοκατιλ και μπατζι αποφασισα να παρω ενα αλλο ειδος μεχρι 100Ε. Ο πετσοπας της γειτονιας μου προτεινε εναν μονκ μικρος σε ηλικια, βεβαια ειναι αγριος και εγω θα ηθελα να τον εξημερωσω.πιστευετε πως ειναι δυσκολο να εξημερωθει ενας μονκ,ποιο αλλο ειδοσ μου προτεινετε μεχρι 100Ε.Το καλοκαιρι θα εχω αρκετο χρονο να ασχολουμαι και δεν εχω θεμα θορυβου

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Ο μονκ ενδέχεται να είναι και άγριος πιασμένος.
    Για ιδέες ρίξε μια ματιά εδώ .

3. kostas kompos

Δεν είμαι σίγουρος αν και δεν νομίζω.Παιζει κάποιο ρόλο αυτο;Ποιο άλλο είδος μου προτείνεις

4. maria p

Υπάρχουν άγρια σμήνη μονκς και ως τέτοια εντάσσονται στα ιθαγενή και στην φιλοσοφία μας γι' αυτά. Είμαστε αντίθετοι με την αιχμαλώτιση άγριων ζώων και οι συζητήσεις γύρω από αυτά απαγορεύονται από τους όρους χρήσης.
    Η επιλογή ενός κατοικίδιου ζώου - πτηνού είναι πολύ προσωπικό θέμα, διάβασε και αυτή την συζήτηση μήπως βοηθηθείς στις σκέψεις σου.

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 25 Νοε 2016
  5. kostas kompos

Υπάρχει περίπτωση να βρω Σενεγάλης γύρω στα 150€

6. christos9

christos9 PB New Member

Λιγο δύσκολο σε αυτή τη τιμη αλλα αν δεις στη χρυσή ευκαιρία πιστεύω με κανά 200-250 μπορείς να βρεις αλλα οχι μικρο σε ηλικια περίπου 2-3 χρόνων και ίσως ψιλό άγριο !!!

7. kostas kompos

Οκ ο μόνκ τελικα δν ειναι άγριος και έχει και δαχτυλίδι,μπορει να εξημερώθει εύκολα σαν άγριος που ειναι

8. maria p

Α ωραία, μπορείς να διαβάσεις το δαχτυλίδι να δούμε την ηλικία του; Όλα τα πουλιά εξημερώνονται με μεθοδική προσπάθεια, αναλόγως ηλικίας και προηγούμενων εμπειριών τους βέβαια, ποικίλει ο βαθμός της εξημέρωσης.

9. kostas kompos

Μπορει να μιλήσει πιο εύκολα σε σχέση με ένα κοκατιλ

10. kostas kompos

Λοιπόν το δαχτυλίδι ειναι κόκκινο και γράφει *15* 467* CZ

11. maria p

Κόκκινο-κόκκινο ή προς το μωβ βιολετί είναι;

12. kostas kompos

Κόκκινο κόκκινο

13. maria p

Είναι κλειστού τύπου δαχτυλίδι; Σε ρωτάω γιατί το κόκκινο ήταν χρώμα του 12 ενώ απ' όσα γράφει το δαχτυλίδι, είναι πουλί του 15 γεννημένο στην Τσεχία. Εσύ πόσον καιρό το έχεις;

14. kostas kompos

Δεν τον έχω ακομη δυστυχώς σε πετ σοπ της γειτονιάς μου ειναι

15. maria p

Ωραία κοίταξε τότε το δαχτυλίδι είναι σαν το χρυσαφί μασίφ κλειστό ή σαν το μωβ που έχει ένα γλωσσάκι και είναι ανοιχτού τύπου
    Αν είναι ανοιχτού τύπου, που δεν νομίζω, το χρώμα δεν παίζει ρόλο.
    Για κοκατίλ μιλάμε;

16. kostas kompos

Μιλαμε για εναν μονκ που με ειχεσ ρωτησει πιο πανω αν ειναι αγριοσ

17. maria p

αααα ναι.
    Δες αν το δαχτυλίδι είναι κλειστό αλλά με τα δαχτυλίδια θα πάρω και την βοήθεια του Stavros :)

18. kostas kompos

Οκ ευχαριστώ

19. maria p

Εσύ πως το βλέπεις το πουλί είναι ήμερο;

20. kostas kompos

Οχι ιδιαιτερα γιατι και ο ιδιοσ ο πετσοπασ μου το ειπε και μολισ εβαζε το χερι κοντα του φοβοταν και <<φτερουγιζε>>

Μοιραστείτε

Φόρτωση...