Αγορά parrotlet αλλά από που τελικά;

Συζήτηση με θέμα Αγορά parrotlet αλλά από που τελικά;, που ξεκίνησε από Fanfaras, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 21 Αυγ 2015.

1. Fanfaras

Fanfaras PB New Member

Καλησπέρα σε όλους!

Ψάχνω να βρω Parrotlet, αρσενικό, μικρό, ταϊσμένο στο χέρι, μιας και το θεωρώ ιδανικό -απ' όσα διαβάζω- για παρέα και για την 9χρονη κόρη μου, αλλά και γιατί δεν κάνει πολύ φασαρία όσο άλλοι παπαγάλοι (πολυκατοικία......)
    Το ότι μπορεί να μιλήσει, δίνει πολλά πολλά μπόνους στην επιλογή μου!

Ωστόσο διαβάζοντας κάποια θέματα στο forum έχασα τη μπάλα, σχετικά με το από που είναι καλά να το αγοράσω. Θέλω να αποφύγω pet-shop αλλά με βλέπω εκεί να καταλήγω. Πήρα έναν εκτροφέα που μου είπε ότι θα αργήσει να βγάλει parrotlet.
    Άλλος εκτροφέας είναι στην άλλη άκρη της χώρας και δεν επιθυμώ να αγοράσω πουλί που δεν θα το έχω δει πρώτα.
    Για έναν άλλον που έχει αγγελίες παντού και τα πουλάει και φθηνά, διάβασα εδώ αρνητικά σχόλια και κόλλησα...

Τελικά έχετε να μου προτείνετε στην Αθήνα που μπορώ να βρω parrotlet που να είναι υγιή και σωστά μεγαλωμένα και ήμερα??? Αν δεν γίνεται εδώ, για λόγους διαφήμισης, στείλτε μου ένα pm. Απλά το θεωρώ απαραίτητο να δω το πουλί πριν το αγοράσω (και όχι χύμα στο δρόμο, αλλά στο χώρο που μεγάλωσε)

Ευχαριστώ όλους σας!

2. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Μόλις το δεί η Sissy θα σου πεί από που πήρε τα δικά της. Αν δεν έχεις διαβάσει τα θεματά της κάντο άμεσα, θα βοηθηθείς πολύ. Είναι το εμπειρότερο μέλος με πάροτλετς στο φόρουμ κι απο τα πρώτα που έκανε τα πάροτλετς γνωστά κατοικίδια. ;)

3. Sissy

Sissy PB Senior Member

Ευχαρίστως να σου πω από ποιον αγόρασα τους μικρούς μου (τον Μάριο πριν 6,5 και τον Κάρλο πριν 3 χρόνια)
    Ο εκτροφέας τους ονομάζεται Νίκος Μπαλαλιός (έχει διακριθεί σε πολλές εκθέσεις)
    Η σελίδα του στο FB είναι αυτή.
    Σου στέλνω σε πμ το τηλέφωνο του.

Συμφωνώ απόλυτα με τη με την άποψη σου.
    Αυτό που από εμπειρία θα σε συμβούλευα είναι: (όταν και απ΄όπου αποφασίσεις να αγοράσεις μωρό) Να αγοράσεις το κλουβί του πρώτα και να το δώσεις στον εκτροφέα ώστε το μωρό να μάθει (εκεί) το νέο χώρο του, χωρίς να αλλάξει συγχρόνως και περιβάλλον.
    'Έτσι έκανα με το δεύτερο μωρό (μεγάλο πράγμα η εμπειρία) και πιστεύω πως το βοήθησε πολύ ώστε να στρεσαριστεί πολύ λιγότερο από τις αλλαγές και να προσαρμοστεί πολύ πιο εύκολα.
    Θα ήθελα να συμπληρώσω πως είναι προτιμότερο να σκεφτείτε από τώρα την περίπτωση αγοράς ενός ζευγαριού ή 2 του ιδίου φίλου, για αποφυγή τυχόν προβλημάτων στο μέλλον.....Είναι μικρά σε μέγεθος, με απαιτήσεις αλλά και δυνατότητες μεγάλων παπαγάλων:)

4. Sissy

Sissy PB Senior Member

Καλύτερα από εκτροφέα και ας αργήσει, ούτως ή άλλως σε pet-shop δεν πιστεύω πως θα βρεις μωρό ταϊσμένο στο χέρι....και αν έβρισκες (κατά τη γνώμη μου) δεν θα έπρεπε να το πάρεις.

5. Fanfaras

Fanfaras PB New Member

Ευχαριστώ πολύ! Με βοήθησες σημαντικά!

6. Fanfaras

Fanfaras PB New Member

Δίνει κάποιος κοντά μου parrotlet (εκτροφέας είναι) αλλά όχι ταϊσμένα στο χέρι. Το πιο μικρό αρσενικό που έχει είναι 2,5 μηνών. Μου είπε αν θέλω να πάω να τα δω, μόλις απογαλακτίστηκαν λέει. Θα μπορέσει να ημερέψει με τη κατάλληλη φροντίδα και να κάθεται σε χέρι κλπ?

7. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Δεν είναι απίθανο να ημερέψει.... αλλά νομίζω είναι κάπως δύσκολο.

8. Fanfaras

Fanfaras PB New Member

Οπότε καλύτερα να περιμένω για να βρω ταϊσμένο στο χέρι ε?

Βέβαια το μπατζάκι που μου πέθανε πριν λίγο καιρό, το είχα ημερέψει αρκετά, αν και ήταν κι αυτό άγριο...

9. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Πήγαινε να τα δεις, δεν χάνεις τίποτα. Αν τα πουλιά χτυπηθούν στο κλουβί ενώ είσαι ένα μέτρο μακριά τότε θα σε δυσκολέψει αρκετά ένα τέτοιο πουλί. Αν όμως σε αφήσουν να καθίσεις δίπλα στο κλουβί και εκείνα κάθονται ήρεμα ή συνεχίζουν χωρίς φόβο τις δραστηριότητές τους, τότε μπορεί να καταφέρεις πιο εύκολα να το εξημερώσεις.

10. misalouris

Οπότε έχεις την εμπειρία που χρειάζεται... κάνε το κόλπο που προτείνει ο Φοίβος

11. Fanfaras

Fanfaras PB New Member

Ναι, σκέφτομαι να πάω να τα δω από κοντά, να δω και σε τι χώρο βρίσκονται και πόσο σχετικά ήρεμα είναι. Απλώς η αλήθεια είναι ότι δεν είχα ποτέ παπαγαλάκι ταϊσμένο στο χέρι ώστε να έχω μέτρο σύγκρισης και να καταλάβω τις διαφορές με ένα απλώς ήρεμο πουλί! Θα περάσω όμως να τα δω, σωστή η άποψη του Φοίβου

12. Fanfaras

Fanfaras PB New Member

Είχε πάρα πολλά πάροτλετ! Όμορφα ήταν αλλά ...αγρίμια! Οπότε συνεχίζω το ψάξιμο!

13. harabudgie1

harabudgie1 PB New Member

Σε τι τιμη τα βρηκες;;

14. Fanfaras

Fanfaras PB New Member

Ότι πάρεις 50! :) (μπλε και πράσινα, αρσενικά ή θηλυκά)

15. Sissy

Sissy PB Senior Member

.....Ότι πληρώνει κάποιος παίρνει, λογικό γι΄αγριμάκια το 50αρι

16. harabudgie1

harabudgie1 PB New Member

Εχω βρει με 30 ταισμενα στο χερι

17. Sissy

Sissy PB Senior Member

...εγώ επιμένω, ότι πληρώνεις παίρνεις

...200 ευρώ τον καθένα τον αγόρασα....είναι μεταλλάξεις βέβαια

18. misalouris

Σωστή η άποψη αυτή... συμφωνώ απόλυτα...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...