Αγορά african grey parrot

Συζήτηση με θέμα Αγορά african grey parrot, που ξεκίνησε από Dimosthenis, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 16 Δεκ 2008.

1. Dimosthenis

Dimosthenis PB New Member

Που λετε παιδια βρικα στο internet καποιον ο οποιοσς πουλαει ενα African grey Parrot. το θεμα για μενα ποιο ειναι. Λατρεθω τα πουλια ομως δεν ξερω αν πρεπει να τον εμπιστευτω. Εσεις τι λετε να κανω?

2. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Ρωτησες γιατι τον πουλαει? Τι ηλικια εχει το πουλι? Τι προελευση εχει? Ποσα χρηματα ζηταει? Δαχτυλιδι φοραει, τα χαρτια του τα εχει ο τωρινος ιδιοκτητης?
    Αν γινεται πριν συμφωνησεις οτιδηποτε να πας και να δεις το πουλι και να ζητησεις να το πιασεις, εννοω να δεις πως συμπεριφερεται με τους ανθρωπους, φανταζομαι μιλαμε για εξημερωμενο, σωστα?

3. Maria Pap.

Maria Pap. PB Member

Ερώτηση: Ποιός είναι αυτός που τον πουλάει; Ιδιώτης, μαγαζί, εκτροφέας; Κατά τη γνώμη μου πρέπει να είμαστε επιφυλακτικοί όχι μόνο για αγορά μέσω internet! Επίσης θα συνιστούσα να διαβάσεις στο Forum σχετικά άρθρα με παπαγάλους π.χ. "Πριν την αγορά African Grey", "Τα δικαιώματα του παπαγάλου" κ.ά. προκειμένου να ενημερωθείς και να πάρεις τη σωστή απόφαση! Περιμένουμε περισσότερα.

4. Μαιρη

Μαιρη PB Member

Συνφωνώ με τα παιδιά. Καλο θα ήταν να έχεις εμπιστοσύνη στον εκτροφέα ή ιδιώτη που θα αγοράσεις τον παπαγάλο. Και βέβαια να τον δεις. Εσυ ζητάς ένα ζακό μωράκι;

5. Dimosthenis

Μου ειπε πως εχει χαρτια και ειναι υγιες το πουλακι απλα δεν εχει χωρο να το κρατησει. Αυτος ειναι απο αγγλια και ειναι λιγο δυσκολο να παω εκει... Το παπαγαλακι ειναι 9 μηνων και ειναι φιλικο με τους αλλους. Μου εστειλε Φωτο που τον ταιζει και παιζει μαζι του. ΛΟιπον ...

6. Μαιρη

Μαιρη PB Member

Λοιπόν καλό θα ήταν να δεις τον παπαγάλο απο κοντά. Αυτός μπορεί να λέει ότι θέλει. Να δεις την συμπεριφορά του, αν είναι υγιείς. Αν δεν έχεις πολλές γνώσεις πάνω στο θέμα, μήπως έχεις κάποιο φίλο ή γνωστό που να ξέρει απο παπαγάλους και να πηγαίνατε μαζί;

7. Dimosthenis

Αφου βρε κουκλα μου σας ειπα πως βρισκετε στην αγγλια ο παπαγαλος... Ποσο κανει κανονικα ενας african?

8. Μαιρη

Μαιρη PB Member

Ωχ! Συγνώμη τώρα διάβασα ότι είναι απο Αγγλία....

9. Μαιρη

Μαιρη PB Member

Ανάλογα. Μωράκι θες;

10. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

ταϊσμενος στο χερι απο 800 μςχρι 1800...αλλα συνιθως 1200-1300..

11. Dimosthenis

Nαι Μωρακι

12. Dimosthenis

9 Μηνων ειναι μεγαλος?

13. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Προσεχε μονο διοτι απατεωνες κυκλοφορουν πολλοι στο ιντερνετ και μετα αντε να βρεις το δικιο σου. Αφου σκοπευεις να μπεις σε αυτη τη διαδικασια γιατι να μην παρεις εναν απο εναν εκτροφεα?

14. Μαιρη

Μαιρη PB Member

Μωράκι να το ταίζεις εσυ 1200-1300.Βέβαια οι τιμές παίζουν..μπορείς να βρεις και με 1000.

15. Dimosthenis

Που θα βρω ρε σ? Εχω ψαξει παντου... Τιποτα

16. Μαιρη

Μαιρη PB Member

Εκτροφέα εννοείς;

17. Dimosthenis

Ε ναι. 9 μηνων ειναι μεγαλος??

18. ΤΣΙΠΙΡΙΚΙ

ΤΣΙΠΙΡΙΚΙ PB New Member

Θα ειναι απο Αγγλια? Και η μεταφορα του? Εαν παρειs τελικα μωρο,εχειs ξαναταισει με τη συριγγα? Ειναι κομματακι ευθυνη...

19. Μαιρη

Μαιρη PB Member

20. Dimosthenis

9 μηνων μου ειπε πως ειναι τρωει απο χερι και μονος του. Ειναι μεγαλος 9 μηνων? Θα ερθει με το αεροπλανο

Μοιραστείτε

Φόρτωση...