Αγορά παπαγαλου πρώτη φορα

Συζήτηση με θέμα Αγορά παπαγαλου πρώτη φορα, που ξεκίνησε από parrot7, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 22 Μαϊ 2016.

1. parrot7

parrot7 PB New Member

Θέλω κάτι εύκολο και ησυχο και όχι πολυ ακριβό. Εχω καταλήξει προς green cheek conure. Που μπορώ να βρω, και σε τι τιμή περίπου?

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Γεια σου καλώς ήρθες!
    Σε ποια περιοχή είσαι; Αττική ή αλλού;

3. parrot7

parrot7 PB New Member

Νεα Ιωνια

4. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Το green cheeked conure ήσυχο δεν το λες :p. Θα σου πρότεινα να δεις και τα κοκατιλ ή τα μπάτζι.

5. parrot7

parrot7 PB New Member

Τα μπατζι ειναι παπαγαλοι ή ανήκουν στα παπαγαλοειδη? Τα parotlet ?

6. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Ανήκουν στην ίδια τάξη κ ίδια υπεροικογένεια με τα περισσότερα είδη παπαγάλων.

7. Sissy

Sissy PB Senior Member

Ανέστη, τα parotlet θεωρούνται παπαγάλοι, αλλά τα dudgie δεν θεωρούνται παπαγαλοειδή;

8. maria p

9. Sissy

Sissy PB Senior Member

10. maria p

11. Dtse

Dtse PB New Member

Και εγω το ακουσα αλλα ψάχνοντας στο Ιντερνετ απο εξωτερικο δεν βρηκα κατι τετοιο. Ολα μια οικογενια ειναι!

Αμα θες ησυχο νομιζω κοιτας budgie η παροτλετ. Με τα παροτλετ να κερδιζουν νομιζω σε αυτο το κομμάτι, απλα ειναι πιο ακριβα!

12. alicedros

alicedros PB Supporter

Απλά μιας και είναι η πρώτη φορά που θα πάρεις παπαγάλο καλύτερα να πάρεις μπάτζι ή κοκατιλ που είναι πιο ήρεμα και πιο εύκολα για άτομα χωρίς εμπειρία.. Τα πάροτλετ όσο όμορφα και να είναι, είναι λιγάκι απαιτητικά και θέλουν εμπειρία.

13. maria p

Κονούρα θέλει να πάρει :)
    Επειδή ξεστράτισε λίγο η κουβέντα μας, ρίξε μια ματιά στον πίνακα που υπάρχει στο θέμα αυτό . Αναφέρονται τα γενικά χαρακτηριστικά κάθε είδους και ό,τι άλλο χρειαστείς το συζητάμε.
    Απλά επειδή έγραψες "ήσυχο", όπως σου είπε και ο Ανέστης Φοίβος , οι κονούρες είναι θορυβώδεις γενικά.

14. takis1964

takis1964 PB Member

Επισης ο Αλεξανδρινος που εχω ειναι εξαιρετικα ησυχος! Εξαιρειται οταν ακουσει την πορτα του φουρνου μικροκυματων που το εχει συνδεσει με την κρεμα του!! Αλλα και παλι η φωνουλα του ειναι ομορφη!!

15. maria p

Αντανακλαστικά του Παυλώφ :)

16. parrot7

parrot7 PB New Member

Τελικα προς parrotlet κλεινω..Ποσο κοστιζει περιπου και απο που προτεινετε να το παρω (αν δεν επιτρεπεται, στειλτε μου με pm τις πληροφοριες.) ?

17. maria p

Όχι επιτρέπεται, θα σου πουν άτομα που γνωρίζουν εκτροφείς, εκεί γύρω στα 100 και λίγο προς τα κάτω τα βρίσκεις.

18. Wind-sa

Wind-sa PB Member

Εγω θα έλεγα Rosella ~80€ ή Cockatiel θυληκό ~50€

19. maria p

Αν είναι να πάρει μόνο ένα πουλάκι γιατί να είναι θηλυκό να μπλέξει σε άσπορες ωοτοκίες;

20. parrot7

parrot7 PB New Member

Δεν μου αρεσουν εμφανισιακά δεν παραπέμπουν τοσο σε παπαγάλο (πρασινο) το Cockatiel εχει και ενα λοφίο και σε συνδιασμο με το λευκο χρώμα που ειναι, σαν περιστέρι μου φέρνει! Ατομα που γνωρίζουν εκτροφεις δεν βλέπω ?:(

Μοιραστείτε

Φόρτωση...