Αγορά παπαγάλου: Ναι ή όχι;

1. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Δημοσίευση νέου Άρθρου: Αγορά παπαγάλου: Ναι ή όχι;.

Διαβάστε τη συνέχεια του Άρθρου εδώ: Αγορά παπαγάλου: Ναι ή όχι;

2. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Άρθρο: Αγορά παπαγάλου: Ναί ή όχι;

Πολυ καλο αρθρο Γρηγορη και μας βαζει ολους σε σκεψη... :confused:

3. skytiger

skytiger PB New Member

Καταπληκτικο το αρθρο. Τωρα πρεπει να σκεφτουνε καποιοι αν διαθετουνε τις απαραιτητες προυποθεσεις πριν προβουνε στην αγορα παπαγαλου.

4. Alexandros

Alexandros PB Member Article Writer

Bravo Grigoris.

5. Sissy

Sissy PB Senior Member

Μπραβο Γρηγορη!

Αυτη ειναι η ουσια του θεματος... αγορα παπαγαλου!

6. Katerina

Katerina PB Member

Toυ παπαγαλου και οχι μονο sissy...Ισχυει για ολα τα κατοικιδια

7. kardoula

kardoula PB New Member

Πολύ καλό άρθρο και κατατοπιστικό!
    Έτσι, γιατί πολλοί πιστεύουν πως η απόκτηση ενός πουλιού δεν έχει και πολλές ευθύνες..

8. nasosKE_30

nasosKE_30 PB New Member

Και ενας ατυπος κανονας ειναι οτι οσο μεγαλυτερο το πουλι τοσο περισσοτερες οι ευθυνες και οι αναγκες του.

9. Thanoulis

Thanoulis PB New Member

Είναι πολύ ωραία πουλιά οι παπαγάλοι και έχουνε μεγάλη πλάκα. Εδώ μου μιλάει μια παπαγαλίνα ενός φίλου. Ένοιωσα οτι μου κάνει ερωτική εξομολόγηση και έτσι της απάντησα... καταφατικά :D

Να έχεις ένα πουλί για μια ολόκληρα ζωή. Ωραίο ακούγεται

10. annouk313

annouk313 PB New Member

Ακουγεται ωραιο αλλα ειναι μεγαλη ευθυνη.

Προσπωπικα θατο σκεφτομουν παρα πολυ γιατι δεν ειναι μικρα πουλακια που σε 5-10 χρονια φευγουν απο τη ζωη. Συνηθως οι παπαγαλοι, θελουν συνεχη φροντιδα. Ασε που το εαν ζει 50 και βαλε χρονια δε ξερω κατα ποσο βολευει τελικα, με την εννοια οτι μπορει να το αγορασεις οταν εισαι σχετικα νεος και ενθουσιωδης αλλα πχ να υπαρξουν μεταβολες στη ζωη σου (γαμος υποχρεωσεις κτλ κτλ) με συνεπεια να μην αφιερωνεις χρονο στον παπαγαλο.

Πολλοι ειναι εκεινοι που αποκτουν ξαφνικο ενδιαφερον αλλα μετα παο λιγο βαριουνται με τις υποχρεωσεις που απαιτει ενας παπαγαλος και ειναι κριμα για το ζωακι.

11. zako

zako PB New Member

Εχεις δικιο αλλα και στα επομενα χρονια ποιος ξερει την τυχη του;

12. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Αννα εχεις απολυτο δικιο!

Περα απο το ποσο ρομαντικο ακουγεται να εχεις εναν παπαγαλο συντροφο για μια ζωη ολα αυτα που ειπες ειναι παρα πολυ αληθινα. Αυτα τα ζωα ειναι για ανθρωπους που δενονται πραγματικα σαν ανθρωποι με ολες τις σχεσεις τους και δεν ειναι επιπολαιοι (χωρις παρεξηγηση δεν αναφερομαι σε κανεναν και ουτε κρινω κανεναν προς Θεου), αλλιως η καταληξη ειναι να τους δωσουν αλλου η να τους πουλησουν, πολλες φορες με πολυ ασχημες συνεπειες για το πουλι. Και επειδη βρισκομαι σε μια τετοια θεση, το εχω σκεφτει πολλες φορες και ξερω οτι δεν τον δωσω ποτε, οχι πως θα αλλαξω τη ζωη μου η θα καθορισω τις επιλογες μου, που αφορουν θεματα οπως οικογενεια, σχεσεις κτλ με βαση το Φοιβο αλλα θα τον συμπεριλαμβανω παντα μεσα σ'αυτη, ρυθμιζοντας και κατανεμοντας το χρονο μου καλυτερα σε ολα.

Στην τελικη, επιλογη μας ειναι να ζουνε κοντα μας οχι δικια τους και δεν χρωστανε τιποτα αν καποιος αλλαζει γνωμη.

13. Frania

Frania PB Member

ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟ. Νομιζω οτι αυτη η παραγραφος απανταει σε ολα τα λογικα επιχειρηματα ολων των φιλων. Θα πρεπει να κανουμε πολυ τιμια την ερωτηση στον εαυτο μας και αν δεν μπορουμε να δωσουμε τηναπαντηση που εδωσε ο Φοιβος καλυτερα να δωσουμε στο πουλακι μια καλυτερη ευκαιρια :)

14. tzikass

tzikass PB New Member

Πολλές σωστές και ενδιαφέρουσες οι απόψεις όλων σας. Αν δεν φοβάσαι τον εαυτό σου στην δέσμευση προχώρα, αν όμως είσαι διστακτικός/ή ασε να περάσει λίγος καιρός να δεις αν ήταν απλά ενθουσιασμός και μετά το ξανασκέφτεσαι.

15. andress

andress PB New Member

Να συμπληρώσω και εγώ ένα πολύ καλό άρθρο που βρήκα:

Ethical, Moral & Spiritual Considerations of Companion Parrot Care
    Ethical, Moral & Spiritual Considerations of Companion Parrot Care

Αν και μεγάλο, δίνει βάρος στο τι περιμένουμε εμείς από έναν παπαγάλο, τα συναισθήματά μας που επενδύουμε προς αυτόν, αν είναι καλό να τον θεωρούμε ‘αδελφή ψυχή’, αν έχουμε συνειδητοποιήσει τι πρόκειται να αγοράσουμε κ.α.

16. Stefan

Stefan PB New Member

Φανταστηκο άρθρο, μπραβο :)

Κριμα που δεν το διαβασα πριν παρω παπαγαλους αν και δεν εχω προβλημα με αυτους. Ενας φιλος μου ειχε για τρια χρονια 4 κοινα παπαγαλακια και αποδειχτηκε οτι εχει αλλεργια σε αυτα και στεναχωρηθηκε παρα πολυ γιατι επρεπε να τα δωσει και να καταστραφει το hoby του :(

17. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Οι θέσεις δεν σημαίνουν απολύτος τίποτα, και η τελευταία τρύπα της φλογέρας να είσαι ήχο θα βγάλεις.
    Φιλικά

18. βάσω

βάσω PB New Member

Θα συμφωνήσω απόλυτα οτι η αγορά ενός οποιουδήποτε ζώου, πρέπει να γίνεται μετά από πολύ σκέψη. Δε φανταζόμουν ποτέ πόση φασαρία μπορεί να κάνει ένα τόσο δα πουλάκι (love bird ας πούμε). Υπάρχουν στιγμές που η φωνή του με τρελαίνει!Και πορ'όλο που τον αγαπάω τώρα πια και δεν πρόκειται να τον δώσω, ίσως αν γυρνούσα το χρόνο πίσω, να μην τον έπαιρνα!

19. roulavla

roulavla PB New Member

Πολύ ωραίο το άρθρο αλλά βρε παιδιά όταν πάρεις συνηδειτοποιημένα παπαγάλο είναι αδύνατο να μην τον λατρέψεις. Έχω αναβάλλει πολλές φορές τις διακοπές μου για τον παπαγάλο μου αλλά το ίδιο δεν έκανα και για το παιδί μου? Είναι σαν να έχεις ένα μωρό. Όποιος αγαπάει τα μωρά αγαπάει και οτυς παπαγάλους αλλά και τα άλλα ζώα. Πάντα θα υπάρχουν ασυνείδητοι όμως εμείς οι υπόλοιποι αναπληρώνουμε το δικό τους κενό με την αγάπη μας.

20. mamas

mamas PB New Member

Καλημερα, εγω νομιζω οτι το λαθος ειναι πολυ ασχολια στην αρχη και ελαχιστη μετα.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...