Αγορά νέων πουλιών

1. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Δημοσίευση νέου Άρθρου: Αγορά νέων πουλιών.

Διαβάστε τη συνέχεια του Άρθρου εδώ: Αγορά νέων πουλιών

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Συζήτηση του άρθρου "Απόκτηση νέων πουλιών"

Οι μεταφράσεις των άρθρων που φιλοξενούνται στο PetBirds γίνονται πάντοτε με συγκεκριμένο τρόπο και στρατηγική. Προσπαθώ να αποδώσω το άρθρο στην ελληνική γλώσσα όσο καλύτερα γίνεται χωρίς παράλληλα να αλλοιώνεται στο ελάχιστο το νόημά του.

Ο λόγος που προσπαθώ να παραδώσω αυτούσιο το άρθρο στα ελληνικά, δεν είναι επειδή μου έχει επιβληθεί ως όρος για τη δημοσίευση του, αλλά γιατί πιστεύω ότι εκφράζει προσωπικές απόψεις του συγγραφέα για τις οποίες φέρει την ευθύνη και είμαι υποχρεωμένος να σεβαστώ.

Πολλές φορές βέβαια αυτή η τακτική με φέρνει στη δύσκολη θέση να προσπαθώ να εξηγήσω σε ορισμένους ανθρώπους που αδυνατούν να το αντιληφθούν ότι, ούτε ασπάζομαι προσωπικά τις απόψεις που εκφράζονται στο εκάστοτε κείμενο αλλά ούτε και τις αμφισβητώ. Αν θέλω να κάνω κάτι τέτοιο, έχω τη δυνατότητα (όπως και όλοι μας), να το κάνω εδώ στα σχόλια και όχι κατά τη διάρκεια της μετάφρασης. Εγώ απλώς παραθέτω το κείμενο δίνοντας την ευκαιρία σε όποιον ενδιαφέρεται, να σχηματίσει προσωπική άποψη μέσα από πληθώρα άλλων κειμένων που εκφράζουν διαφορετικές φιλοσοφίες, πολλές φορές και για το ίδιο θέμα.

Καθώς μετέφραζα λοιπόν το άρθρο Απόκτηση νέων πουλιών, βρέθηκα να αναρωτιέμαι πώς άραγε θα εκλαμβάνονταν τα ακόλουθα σημεία από αυτούς που θα τα διάβαζαν:
    Σε ένα κατά τα άλλα αρκετά ενδιαφέρον κείμενο για αρχάριους κατά βάση αλλά και πιο έμπειρους εκτροφείς, περιλαμβάνονται τα συγκεκριμένα σημεία τα οποία με έκαναν να αναρωτηθώ επίσης, αν όντως λειτουργούν κατά αυτό τον τρόπο οι εκτροφείς στο εξωτερικό ή απλά μας δουλεύουν χάριν εντυπωσιασμού.

Επειδή προσωπικά δεν γνωρίζω τι συμβαίνει στο εξωτερικό (ίσως μπορεί να μας πει κάποιος που έχει ζήσει και ασκήσει το χόμπι του εκεί), αν συμβαίνει το δεύτερο, αν δηλαδή μας δουλεύουν, τότε να γελάσουμε όλοι μαζί με αυτά που διαβάζουμε. Αν όμως συμβαίνει το πρώτο, τότε καλύτερα να βάλουμε τα κλάματα.

Φανταστείτε να ρωτήσετε έναν ιδιοκτήτη καταστήματος πώλησης κατοικίδιων ζώων, ποιες εγγυήσεις σας δίνει για το αν θα ζήσει το πουλί που πρόκειται να αγοράσετε πάνω από μία εβδομάδα και αφού σας διαβεβαιώσει γι' αυτό, να του πείτε να το γράψει κιόλας. Ακόμη χειρότερα, φανταστείτε να φεύγετε από το ιατρείο του ειδικευμένου στα πτηνά κτηνιάτρου σας (???) με το αποστειρωμένο κυπελλάκι γεμάτο δείγματα για καλλιέργεια, κατευθυνόμενοι στο κτηνιατρικό μικροβιολογικό εργαστήριο (???) για να πραγματοποιήσει όλες τις παραπάνω εξετάσεις. Μου φαίνεται ότι θα καταλήξετε στον προσωπικό μικροβιολόγο σας, εξηγώντας τον ότι θα πρέπει να κάνει καλλιέργεια στις κουτσουλιές του καναρινιού που μόλις του πήγατε.

Και προτού αφήσουμε τα κλάματα για να βάλουμε και πάλι τα γέλια, ίσως θα πρέπει να σκεφτούμε ότι η μέθοδος που αναφέρεται στο άρθρο είναι σωστή στο σύνολο της και θα έπρεπε να έχουμε το δικαίωμα να την εφαρμόζουμε όσοι το επιθυμούμε.

Κρατώ μία επιφύλαξη μη γνωρίζοντας τι πραγματικά συμβαίνει σε άλλες προηγμένες χώρες, αλλά αν τα πράγματα είναι όπως περιγράφονται τότε ίσως θα έπρεπε μεταξύ άλλων να μας απασχολεί και αυτό το θέμα.

3. kavalierost

kavalierost PB New Member

Φιλε Σταυρο

Θα συμφωνησω και εγω με τα αναγραφομενα σου, αλλα δυστυχως, οποιος εγραψε το αρχικο κειμενο θα ζουσε με μια ουτοπιστικη χωρα. Εαν συνεβαιναν τα ανωτερο τοτε θα ζουσαμε σε εναν τελειο κοσμο και ο ορισμος της ορνιθοκουλτουρας θα ισχυε στο ακεραιο.

Εδω, πας να αγορασεις καποια συσκευη με ενα μεγαλο κοστος, η οποια ουτε τρωει, ουτε αναπνεει, και παλι η εγγυηση καλυπτει τα βασικα. Ποσο μαλλον, οταν αφορα ενα ζωντα οργανισμο, ο οποιος μπορει να παθει κατι ανα πασα στιγμη. Και ιδιαιτερα οταν δεν βγαινει απο καποιο εκτροφειο αλλα απο καποιο pet shop. Οχι οτι απο το εκτροφειο θα ειναι σε καλυτερη κατασταση, αλλα τουλαχιστον θα γνωρισεις τον εκτροφεα, θα δεις το χωρο του, τι ταιζει και τι ποτιζει.

Αρα τι εγγυηση να σου δωσει ο καθε πωλητης, ιδιως οταν δεν γνωριζει που θα παει το καναρινι, τι ποιοτητα μιγματων θα τρωει και σε τι συνθηκες θα ζησει; Η μονη εγγυηση ειναι η εμπιστοσυνη προς τον εκτροφεα η το καταστημα και το βασικοτερο να δεις αν η πρωτη εικονα του πουλιου ειναι οκ.

Φιλικα

Θεμης

4. Don_Gr

Don_Gr PB New Member

Καλησπέρα και απο μένα! Εγώ πιστεύω οτι αν πας σε petshop και ζητήσει εγγυηση απο τον πωλητή για ένα καναρίνι π.χ, ή θα βάλει τα γέλια και θα σε ειρωνευτεί ή θα τσατιστεί και θα το παίξει θιγμένος, ότι και καλά τον πρόσβαλες και αυτόν και το κατάστημα και θα σε πεί να πας αλλού αν δεν σ' αρέσει! Όπως και το συνηθήζουν αυτόν τον τρόπο συμπεριφοράς γενικότερα οι Έλληνες.

Όλα αυτά που αναφερθήκανε παραπάνω δεν γίνονται καλά καλά για τους ανθρώπους στην Ελλάδα πόσο μάλλον για κατοικίδια!

Στο εξωτερικό ίσως. Νομίζω ότι απέχουμε έτη φωτός στην χώρα μας σε τέτοιους τομείς ακόμα. Το να φροντίζεις κατοικίδια, να προσέχεις το περριβάλον, να σέβεσαι τους γύρω σου κ.α είναι πολιτισμός. πράμα που οι Έλληνες το χάσανε εδώ και 1000 χρόνια.

Μ.Φ.Χ
    Don_Gr (Βαγγέλης)

5. nikosk

nikosk PB New Member

Αυτό που νομίζω ότι γίνεται και που θα μπορούσε να γίνεται και εδώ είναι ότι σε «ακριβά» πουλιά μεγάλοι παπαγάλοι θα μπορούσε ο ενδιαφερόμενος αγοραστής να ζητήσει να πάρει το πουλί και να το περάσει από ιατρικές εξετάσεις προτού κάνει την αγορά και αν δεν το δεκτή ο πετ σοπάς ίσως κάτι φοβάται.

6. Katerina_

Katerina_ PB New Member

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Don_Gr:cool:

7. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Αν και από πλευράς του αγοραστή ακούγεται δίκαια απαίτηση, μου φαίνεται λίγο δύσκολο σε έναν πωλητή, να δώσει το "εμπόρευμά του" (γιατι περί αυτού πρόκειται) για μερικές μέρες μέχρι να βγουν οι απαντήσεις των εξετάσεων. Σιγουρα θα ζητήσει τα λεφτά του μπροστά, αλλα σε περίπτωση που κατι πάθει ενα πουλί θα ρίξει την ευθύνη στον αγοραστή... και σίγουρα δεν θα επιστρέψει τα χρήματα.

Ισως αν διαβαζαμε από πριν το άρθρο Απόκτηση νέων πουλιών να γλυτωναμε από πολλους μπελάδες!

8. g-kiss

g-kiss PB New Member

Kαλησπερα,

Εγω εδω θα παρω το μερος των πετσοπαδων. Υπαρχουν πολλες κατηγοριες υποψηφιων πελατων. Μια ειναι ο ηδη εκτροφεας η ο γνωστης ο οποιος ειναι απαιτητικος και μπορει να διαπιστωσει σε ενα μεγαλο ποσοστο αν ενα πουλι ειναι ενταξει, οποτε ειναι σπανιο φαινομενο να του πεθανει ενα πουλακι απο δικη του υπαιτιοτητα.

Μια αλλη κατηγορια ειναι οι τελειως μα τελειως ασχετοι που χωρις να ρωτησουν και να μαθουν μερικα πραγματα βασικα πανε και αγοραζουν το πρωτο πουλακι που βρισκουν μπροστα τους για το μικρο τους παιδακι. Αυτη η κατηγορια πιστευω πως και το πιο υγιες πουλι να παρει ειναι ζητημα ημερων να τους αρρωστησει και να πεθανει. Ο πετσοπας τι εγγυηση να δωσει σε εναν πελατη τετοιας κατηγοριας;

Η αγορα ειναι ελευθερη και να ξερετε,οσοι ασχολουνται με το αντικειμενο ξερουν πιο ειναι σωστο πετ-σοπ και πιο οχι με τον καιρο ολα φαινονται και ετσι μειωνονται οι πιθανοτητες να παρουμε πουλακι αρρωστο. Ο πετσοπας ειναι ο πρωτος που δεν θελει να χαλασει το ονομα του απο τετοια φαινομενα.Καλο βεβαια ειναι να εφαρμοστει κατι τετοιο αλλα στην χωρα μας ειναι τα πραγματα πολυ πισω.

Ολα ειναι στην δικη μας κριση και επειδη το οικονομικο ειναι ενας βασικος παραγοντας, εαν θελω να παρω εναν παπαγαλο που κοστιζει 1000 euro σιγουρα θα τον παω για εξετασεις αλλιως δεν τον παιρνω,αλλα δεν θα κανω το ιδιο για ενα πουλακι που κοστιζει 30euro και οι εξετασεις κοστιζουν 100 και βαλε euro.

9. Σ.Φωτης

Σ.Φωτης PB New Member

Ναι όντως ισχύουν στις ευρωπαϊκές χώρες.να φανταστείτε ότι εάν θέλετε να κάνετε εκτροφή σπίτι σας πρέπει να βγάλετε 4 άδειες.εδώ Ελλάδα αυτά δεν υπάρχουν.Έχω κοντραριστει με πετ σοπ εδώ στην Θεσσαλονίκη.Δεν ξέρουν τι τους γίνεται.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...