Αγορά ζεμπρακιών

Συζήτηση με θέμα Αγορά ζεμπρακιών, που ξεκίνησε από giann, στο Forum 'Γενικά Θέματα για Εξωτικά Πουλιά' του PetBirds, 17 Μαρ 2009.

1. giann

giann PB New Member

Γειά σας παιδιά,
    Γνωρίζετε να μου συστήσετε κάποιο μαγαζί-πετ σοπ με μεγάλη ποικιλία και πολλά ζεμπράκια?
    Για Αθήνα σε οποιαδήποτε περιοχή..
    ευχαριστώ!

2. Mpikis

Mpikis PB New Member

Καλησπέρα φιλαράκο αλλα τα ζεβρακια είνια τόσο διαδεδομένα που στα περισσότερα πετ να πας έχουν αρκετά!Τώρα αν θές για τεράστια ποικιλία μπορείς να πάς σε κάποιες αλυσίδες αλλα δε ξέρω κατα πόσο τα μεγάλα μαγαζία προσέχουν τα πουλία τους..ενω αν πας σε συνοικιακό μπορεί να έχει λίγα αλλα θα τα προσέχει πιο πολύ...Τώρα όταν μιλάμε για πετ σόπ όλα παίζονται...

3. efi

efi PB New Member

Νομιζω θα συμφωνησω με τον Αλεξανδρο καλυτερα σε καποιο συνοικιακο...Δεν φανταζεστε τι εχουν δει τα ματια μου σε pet shop γνωστης αλυσιδας και μαλιστα σε διαφορετικα καταστηματα...Μπορει ο "γειτονας" να μην εχει πολυ ποικιλια αλλα κατα 95% θα ειναι υγιη...

4. annouk313

annouk313 PB New Member

εγω δε συμφωνω απολυτα με τα παιδια.σιγουρα εαν υπαρχει καποιο συνοικιακο πετ σοπ κ ξερεις τον ιδιοκτητη κ τον εμπιστευεσαι εως καποιου οριου,καλυτερα θ αειναι να τα αγορασεις απο εκει.αλλα αυτο δεν ειναι απολυτο.διοτι εχω παει σε αρκετες αλυσιδες πετ σοπ κ σε οσες εχω παει εχω δει σχετικη καθαριοτητα η οποια απο πολλα αλλα συνοικιακα πετ σοπ λειπει!δε ξερω ισως να ετυχα στις περιπτωσεις εγω..απλως πολλες φορες πιστευω οτι τα μεγαλα πετ σοπ κ ιδιως οι αλυσιδες θελουν να κρατανε το ονομα τους καθαρο κ το προσεχουν αυτο,σε αντιθεση με τα μικρα που σου λεει εγω ειμαι στη γειτονια αρα ουτως η αλλως θα με προτιμησουν!
    τεσπα τωρα το υπεραναλυσαμε το θεμα.εσυ κοιτα να αγορασεις πουλακια απο καποιο πετ σοπ-ασχετως μεγαλου μικρου- στο οποιο να βλεπεις ο ιδιος με τα ματια σου συνθηκες υγιεινης κ τουλαχιστον οτι φαινομενικα φροντιζουν τα πουλακια τους κ οτι αυτα ειναι υγιη.εγω κυριως αυτο θα σου ελεγα.στηριξου στη δικη σου κριση κ στο τι βλεπουν τα ματια σου κ οχι στο εαν ενα πετ σοπ ειναι αλυσιδα η οχι.:)

5. efi

efi PB New Member

Θα συμφωνησω με την Αννα στο γεγονος οτι πρεπει να εμπιστευτεις τον εαυτο σου σε οτι εχεις δει...Επειδη εμενα μου εχει τυχει το πιο light σε γνωστο pet shop δλδ να μου πουλησουν καναρινι θηλυκο ενω ζητησα αρσενικο και μαζι με ολα αυτα που εχω δει ειμαι προκατειλημμενη..Αλλα ας μην επηρεαζω την κοινη γνωμη! Γιαννη ακολουθησε το ενστκτο και τα ματια σου! :) Καλη επιτυχια!

6. giann

giann PB New Member

Εχετε δίκιο το καλύτερο είναι να επισκεφτείς μερικά πετ σοπ ασχέτου μεγέθους και να παρατηρήσεις μόνος σου τα πουλάκια...Αυτό κάνω.
    Απλά ψάχνω λευκά ζεμπράκια και βλέπω ότι είναι λίγο δυσεύρετα.Γιαυτό ρώτησα για κάποιο συγκεκριμένο μαγαζί που να έχει πολλά μηπως βρω εκει..
    Αν γνωρίζετε κάτι πείτε μου!

7. efi

efi PB New Member

Λευκα ζεμπρακια ειχα δει πριν 7-8 μηνες σε ενα pet shop στην οδο Κυμης στη Ν.Ιωνια κοντα στο Ο.Α.Κ.Α...Αν σε βοηθαει να ψαξω την ακριβη δ/νση αλλα και παλι καλο θα ειναι να τσεκαρεις πρωτα!

8. giann

giann PB New Member

Σευχαριστώ Εφη..αν σου είναι εύκολο πες μου την διεύθυνση να πάω να ρίξω μια ματιά.
    Πήγα σε πολλά πετ σοπ αυτές τις μέρες,σχεδόν σε όλα της γνωστής αλυσίδας pet city,και τα περισσότερα ήταν σε χάλια κατάσταση τα πουλάκια,σχεδόν μαδησμένα με έντονη πτερόροια.Πιο υγειή και καλά πουλιά βρήκα στο κέντρο,στην Αθηνάς και στην Αρμοδίου.Αυτά για όποιον ενδιαφέρεται για αγορα ζεμπρακιών αυτό τον καιρό οσον αφορά γνωστά κεντρικά πετ σοπ.Απο κει και πέρα στα συνοικιακά...

9. efi

efi PB New Member

Γιαννη σε τοσα ποστ που λεω αρνητικα σχολια για γνωστης αλυσιδας pet shop ηταν για αυτο ακριβως!Το pet city αλλα δεν ηθελα να αναφερθω ευθεως! Ωστοσο το καταστημα που αναφερομαι ειναι το Pet City Ν.Ιωνιας που απο οτι εψαξα δεν υπαρχει στο site του petcity.gr...Τοτε που τα ειχα δει εγω μου ειχαν φανει πολυ καλα και απο τοτε μπηκα στο "τρυπακι" των παραδεισιων! Οπως ερχεσαι απο Κηφισια προς Ν.Ιωνια πανω στην Κυμης ειναι στο δεξι σου χερι αφου περασεις το Ο.Α.Κ.Α. και μετα τη διασταυρωση με τη Σπ.Λουη-Μαρινου Αντυπα...Δεν ξερω βεβαια που μενεις και απο που θα ερθεις...Αν δεν ειναι κοπος ριξε καμια ματια ισως και να αξιζει!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...