Αβγό από κοκατίλ στο κάτω μέρος του κλουβιού

Συζήτηση με θέμα Αβγό από κοκατίλ στο κάτω μέρος του κλουβιού, που ξεκίνησε από FREE, στο Forum 'Αναπαραγωγή Παπαγάλων' του PetBirds, 27 Σεπ 2015.

1. FREE

FREE PB New Member

Καλησπέρα ,έχω δύο κοκατίλ ,ένα θηλικό περίπου 1,5 έτους και ένα αρσενικό 6 μηνών .Σήμερα βρήκα στο κάτω μέρος του κλουβιού τους ένα αβγό.Θεωρώ οτι δεν είναι γονιμοποιημένο γιατί το αρσενικό είναι πολύ μικρό και από το κατάστημα με είχαν ενημερώσει ότι απο 8 μηνών και μετά θα μπορεί να ζευγαρώσει και δεν έχω βάλει φωλιά.Τι να κάνω αρχικά με το αβγό και πως μπορώ να βοηθήσω την θηλικιά μου ώστε να μην έχει πρόβλημα υγείας ; Ευχαριστώ

2. YannisK

YannisK PB Known Member

Υπάρχει φωλιά στο κλουβί; Αν ναι μπορείς να το βάλεις μέσα εφόσον δεν έχει σπάσει, αν όχι απλά το πετάς. Ένα αυγό που και που δεν είναι πρόβλημα για την υγεία του θηλυκού. Αν όμως γεννάει συχνά θα πρέπει είτε να της βάλεις φωλιά (και να ξεκινήσει αναπαραγωγικός κύκλος) είτε να την χωρίσεις από το αρσενικό (χωρίς οπτική επαφή).

3. FREE

FREE PB New Member

Καλησπέρα ,δεν έχει φωλιά στο κλουβί, αλλα το αβγό δεν έχει σπάσει.Το γέννησε σήμερα αν αύριο βάλω φωλιά και βάλω μεσα το αβγό εάν υποθέσουμε ότι είναι γονιμοποιημένο ,θα υπάρχει πρόβλημα ;

4. Δεν νομίζω πως αυτό θα λειτουργήσει...

5. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Δίνεις στα πουλιά σουπιοκόκκαλο αν δεν υπάρχει ήδη κι αν δεν τον τρώνε, απαραίτητα στο νερό ασβέστιο σε υγρή μορφή ώστε να προφυλάξεις το θηλυκό απο τον κίνδυνο δυστοκίας. Το αυγό το πετάς με τα υπάρχοντα δεδομένα κατά τη γνώμη μου.

6. FREE

FREE PB New Member

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια

7. Marilenaki

Marilenaki PB Member

σε αυτη τη περιπτωση το μονο που θα καταφερεις ειναι να μπερδεψεις το θηλυκο σου και αν κουρασεις τον οργανισμο της.
    πρεπει να κανεις ακριβως το αντιθετο δλδ να σταματησεις το θηλυκο σου να βγει απο αυτη τη διαδικασια. αλλαξε διαρυθμιση στο κλουβι, βγαλε απο μεσα μπολακια που μπορει να προσπαθει να κανει φωλια ή υλικο οπως χαρτακια και να της κανεις καθημερινα μπανακια για να ηρεμισει.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...