Αβγα σπασμενα και πεταμενα εξω, γιατι το εκανε αυτο;

Συζήτηση με θέμα Αβγα σπασμενα και πεταμενα εξω, γιατι το εκανε αυτο;, που ξεκίνησε από tanakidoy stella, στο Forum 'Αναπαραγωγή Παπαγάλων' του PetBirds, 25 Απρ 2009.

1. tanakidoy stella

tanakidoy stella PB New Member

τα παπαγαλακια μου εκαναν 2 αβγα το θυλικο δεν εμπαινε στην φωλια και σημερα δυστυχως τα ειδα σπασμενα και πεταμενα ,εξω απο την φωλια.:eek:γιατι το εκανε αυτο?:(επρεπε να κανω κατι?

2. grcathens

grcathens PB New Member

καλησπέρα,

ίσως δεν ήταν γόνιμα τα αυγά!. Τα έχεις δει να ζευγαρώνουν? Παρακολούθησε εάν θα κάνει και άλλα (συνήθως κάνουν από 4 έως 8).
    Φιλικά,
    Γιάννης

3. tanakidoy stella

ευχαριστω γιαννη . :)ναι τα εχω δει να ζευγαρωνουν .ειναι η πρωτη φορα που εκαναν αβγα :(και λες δηλαδη να κανουνε και αλλα... μακαρι

4. grcathens

grcathens PB New Member

Νομίζω ότι θα κάνουνε και άλλα, είναι στην αρχική φάση και ακόμα ίσως εκπαιδεύονται.. Να τα προσέχεις και θα πάνε όλα καλά...
    Εάν μπορείς πες μου πριν πόσο καιρό έκανε το πρώτο και πόσο το 2ο αβγό?

5. tanakidoy stella

το πρωτο αβγο το εκανε στης 17 και το δευτερο 19 του μηνος...εχει καμια σημασια αυτο.?

6. grcathens

grcathens PB New Member

Νομίζω ότι θα έπρεπε να έχει κάνει το 3ο τώρα. Εάν σταμάτησε θα πρέπει να παρακολουθήσεις μερικά πράγματα, όπως την διατροφή τους (δες τα άρθα για την διατροφή της αναπαραγωγής) να τους παρέχεις ασβέστιο και να ελέγξεις την καθαριότητα της φωλιάς (μήπως έχει μέσα τίποτα και τα ενοχλεί..

Εάν έχουν τη σωστή διατροφή σύντομα θα ξαναμπούν στην διαδικασία αναπαραγωγής...

7. tanakidoy stella

ευχαριστω πολλυ για της συμβουλες γιαννη .θα της ακολουθησω ολες ...ναεισαι καλα..φιλικα στελλα

Μοιραστείτε

Φόρτωση...