Αίμα στις κουτσουλιές

Συζήτηση με θέμα Αίμα στις κουτσουλιές, που ξεκίνησε από Aster, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 29 Φεβ 2016.

1. Aster

Aster PB New Member

Καλησπερα σας, ειμαι νεος στο φορουμ και σας συγχαιρω για την πολυ ωραια κοινοτητα σας.
    Στο θεμα τωρα εχω ενα καναρινακι προσφατος αγορασμενο και τις τελευταιες τρεις μερες εχω παρατηρηση στις κουτσιουλιες του λιγο αιμα εντονου κοκκινου χρωματος οχι σε μεγαλες ποσοτητες ουτε και καθε φορα που κανει την αναγκη του, δηλαδη καθε μερα που καθαριζω το κλουβι βλεπω δύο με τρεις σταγόνες. Το πουλακι ειναι ζωηρώτατο τρωει και κελαιδαη συναιχεια συγουρα αυριο θα επισκεφτω καποιον κτινηατρο αλλα θα ηθελα και μια συμβουλη απο τους γνωστες της κοινοτητας.
    Σας ευχαριστω πολυ εκ των πρωτερων.

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Αν δεν κάνω λάθος το έντονο κόκκινο χρώμα στις κουτσουλιές δεν μπορεί να είναι αίμα γιατί όταν υπάρχει αιμορραγία παρουσιάζεται μελανά ή μαύρα σημάδια.
    Μήπως το ταΐζεις κάποιο είδους χρωστική κόκκινη?

3. Aster

Aster PB New Member

Το καναρινακη ειναι κιτρινου χρωματος και δεν του δινω χρωστικη δεν ξερω τι ετρωγε στο petshop.

4. theodr

theodr PB Member

Θα βοηθούσε αν έβαζες μια κόλλα Α4 στον πάτο και μετά έβγαζες φωτογραφία και την ανέβαζες εδώ. Στο petshop ήταν σε ατομικό κλουβί ?

5. Aster

Aster PB New Member

Ανέβασα μερικές φωτογραφίες από το πουλάκι και τον πάτο που σήμερα όπως φαίνεται ειναι καθαρός.

Συνημμένα Αρχεία:

6. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Θα χρειαστουν φωτογραφιες απο τις κουτσουλιες σε καθαρη κολλα Α4, εδω δε φαινεται τιποτα.

Υγ. Μηπως "πηγε αιμα" απο το βλεμμα της γατας?:D

7. Aster

Aster PB New Member

Μπηκε μια καθαρη κολα Α4 για να το παρακολουθησω.
    Ο καημενος ο Σιλβεστρο επαθε στεριτικο συνδρομο μετα την φωτογραφιση.:D

8. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Ζαλη απο τα φλας θα ειναι, το παθαινουν οι ντιβες μην ανησυχεις!
    Αυριο το πρωι που θα χει κανει καποιες βγαλε καθαρες φωτο!

9. alicedros

alicedros PB Supporter

Μήπως του δίνεις κόκκινη "βιταμίνη" σε διαφανές σακουλάκι??

10. Aster

Aster PB New Member

Καλημέρα σας καλό μήνα και σας Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σάς. Όχι δεν τον ταιζω κόκκινες κίτρινες βιταμίνες δεν τις πολυσυμπαθω τώρα πρόσεξα ότι η τροφή που μου έδωσαν από το petshop έχει αυτές τις κόκκινες και κίτρινες βλακιουλες Και είδη εχω παραγγείλει από e shop άλλη καταλληλότερη Τέλος πάντων η Α4 κόλα που έβαλα είναι καθαρή άρα πιθανών δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας . Αυτό που με απασχόληση τώρα ειναι αν θα πρέπει να του κάνω μια προληπτική θεραπεία για παράσιτα του εντέρου και για ακαρια θα ήθελα τι συμβουλή σας αν κάτι τέτοιο είναι απαραίτητο και σε ποια ενότητα του forum να βρω οδηγίες.

11. alicedros

alicedros PB Supporter

Και πολύ καλά κάνεις!! Φτιάχνονται από ληγμένα μπισκότα και είναι μες το λίπος. Τίποτα δεν τους προσφέρει παρόλο που μυρίζουν όμορφα. Εγώ από τότε που τις έκοψα και άρχισα να δίνω σπιτική αυγοτροφή έχω δει τεράστια διαφορά!! Και μιας και σε βλέπω πολύ ψαγμένο δες τι φτιάχνω εγώ εδώ και πολλά χρόνια: https://petbirds.gr/articles/Η-δικιά-μου-σπιτική-αυγοτροφή.76/
    Σπιτική, θρεπτική, οικονομική και φρεσκότατη! ;)

Σε αυτά τα πολύχρωμα μπισκοτάκια μπορεί να οφείλονται οι έγχρωμες κουτσουλιές..

Τέλεια!! Καλύτερα να επιλέγεις για καναρίνια χρώματος γιατί αυτά τα μείγματα δεν έχουν ρούπσεν που δεν είναι και ότι καλύτερο για τα καναρίνια μας.. και αυτό σαν κόκκινο που είναι μπορεί να βάψει τις κουτσουλιές τους.

Συμφωνώ! Αφού φαίνεται ζωηρότατο και υγιέστατο, καλή διατροφή καθαριότητα και όλα καλα!

Όχι δεν είναι απαραίτητο. Γενικά δεν κάνουμε θεραπείες προληπτικά γιατί όταν θα προκύψει όντως το πρόβλημα είτε το μικρόβιο/ακάρεα/παράσιτα θα είναι πιο ισχυρά και δε θα κάνουν τίποτα, είτε ο οργανισμός τους από τόσα ανώφελα φάρμακα θα έχει αποδυναμωθεί. Οπότε φάρμακα δίνουμε ΜΌΝΟ αν όντως το πουλάκι μας είνι άρρωστο. Προληπτικά χρησιμοποιούμε τα εξαιρετικά ωφέλιμα βότανα (είτε ξηρά είτε χλωρά, είτε σε μορφή τσαγιού: https://petbirds.gr/articles/Τσάι-βοτάνων-για-προληπτική-και-θεραπευτική-χρήση-στα-πουλιά.254/ ) είτε δίνουμε σκορδόνερο και μηλόξυδο: https://petbirds.gr/threads/Το-μηλοξυδο-και-το-σκορδονερο-κανουν-την-ιδια-δουλεια.20604/ ! ;)

12. Aster

Aster PB New Member

Γεια σας και παλι σας χιλιοευχαριστω για τις συμβοθλες σας. Ναι η τροφη που παρειγγειλα ειναι χωρις ρουπσεν επισης η διατροφη του περιλαμβανει και χορταρακια που μαζευει η μαμα μεχρι και αγριοσπαραγγα αφου εχοθν απολυμαθει στο ξυδι και εχουν πλυθει και στεγνωσουν καλα.
    Καλο μηνα και σας ευχαριστω πολυ!

13. alicedros

alicedros PB Supporter

Τέλεια!! Μπράβο σου!! Τυχερά τα πουλάκια σου! :thumbsup::thumbsup::thumbsup:

Μοιραστείτε

Φόρτωση...