Όριο ζωής των παπαγάλων cockatiel

Συζήτηση με θέμα Όριο ζωής των παπαγάλων cockatiel, που ξεκίνησε από DaniGK, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 7 Ιουλ 2008.

1. DaniGK

DaniGK PB New Member

Καλημέρα παιδί.Θα μπορούσε να μου πει κανεις το όριο ζωής τον παπαγάλων cockatiel?

2. lazaros

lazaros PB New Member

Βασίλη οι κοκατίλ ζούν περίπου 10 χρόνια,αν έχουν καλή περιποίηση και λίγο παραπάνω.

3. DaniGK

DaniGK PB New Member

Παιδιά δεν ξέρω τι λέτε αλλα εμενα το cockatiel μου είναι πάνω από 20 χρόνον

4. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Στο άρθρο λέει 18 χρόνια κατά Μ.Ο. Σαφώς και υπάρχουν εξαιρέσεις όπως άλλωστε και σε κάθε κανόνα.

5. DaniGK

DaniGK PB New Member

Προτού "μαφισι" ο παπαγάλος μου θα μου δείξει κάτι θέλω να πω θα κάθεται σε ένα μέρος μονο η δεν θα έχει διάθεση η κάτι τέτοιο?

6. lazaros

lazaros PB New Member

Βασίλη,Σταύρο αυτό που έγραψα για 10 χρόνια το έχω διαβάσει στο βιβλίο Εγκυκλοπαίδεια Κατοικίδιων Πτηνών των εκδόσεων Καρακώτσογλου.Μπήκα και διάβασα το άρθρο της Τζωρτζίνας και λέει για 18 χρόνια,μεγάλη διαφορά.
    Όπως μια μεγάλη διαφορά έχει και στην ηλικία αναπαραγωγής, στο δικό μου βιβλίο γράφει ηλικία αναπαραγωγής 6 μηνών αλλά λέει καλό είναι να περιμένουμε αλλούς 6 μήνες σύνολο 12 μήνες και στης Τζωρτζίνας 18 μήνες.Τι γίνεται ποιό είναι σωστό και ποιό λάθος?

7. DaniGK

DaniGK PB New Member

"μουφενετε" πως έχουνε μπερδέψει τα μπούτια τους.(Αστειευόμενος το λέω)

8. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Ας απαντήσουν όσοι έχουν / είχαν cockatiel :)

9. DaniGK

DaniGK PB New Member

Πάντως παιδιά το όριο ζωής τους δεν νομίζω να είναι 10.Γιατί οδικός μου το έχει ξεπεράσει στο διπλάσιο.

10. MyriamK

MyriamK PB New Member PBCP Contributor

Lazare φοβάμαι πως τα 10 χρόνια είναι λανθασμένη πληροφορία. Αν κάνεις μια αναζήτηση στο ιντερνετ θα δεις πως όλες οι πηγές αναφέρουν τον μέσο όρο ζωής 18-22 χρόνια. Απ'ότι έχω διαβάσει εδώ η περίοδος αναπαραγωγής είναι 18 μήνες. Πράγματι στις εκδόσεις Καρακώτσογλου ανφέρεται οτι το πουλι 12 μηνών είναι ετοιμο για αναπαραγωγή, καλύτερο είναι όμως να ωριμάσει σεξουαλικά γιατι υπαρχει κίνδυνος για τη θηλυκιά.
    Δες και στο Βικιπέδεια για το όριο ηλικίας:
    Cockatiel - Wikipedia, the free encyclopedia

11. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Θα συμφωνησω με τη Μυριαμ! :) Εχω διαβασει και για περιπτωσεις κοκατιλ 27-28 ετων. Παιζει μεγαλο ρολο η διατροφη και οι συνθηκες διαβιωσης! ;)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...