Όγκος στην πλάτη καναρινιού

Συζήτηση με θέμα Όγκος στην πλάτη καναρινιού, που ξεκίνησε από prinaris stelios, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 31 Ιουλ 2009.

1. prinaris stelios

prinaris stelios PB New Member

Σήμερα παρατήρησα έναν τεράστιο όγκο στην πλάτη ενός καναρινιού.Το πουλί αλλάζει φτέρωμα ,μήπως είναι όγκος των φτερών; Ότι είναι τέλος πάντων τι μπορώ να κάνω για να το θεραπεύσω;

2. πηγενε το σε κτηνιατρο και βαλε φοτο να το δουμε για να σου πουμε.

3. evaluieva

evaluieva PB Member

μ'αυτες τις λιγες πληροφοριες ,δεν μπορει να σε βοηθησει κανενας.
    τι ρατσας πουλι ειναι?
    ετων?πες οτι αλλο μπορει να βοηθησει να καταλαβουμε ισως κατι.
    βγαλε καμια φωτογραφια αν μπορεις κ περασε την εδω :).
    τι εννοεις ογκος?κ μαλιστα τεραστιος?:confused:

4. prinaris stelios

Α συγγνώμη ,έχετε δίκιο ,αλλά ξέχασα να βάλω φωτογραφία .Ωρίστε δύο από κινητό ,δεν ξέρω αν φαίνονται πολύ καθαρά

Συνημμένα Αρχεία:

5. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

6. evaluieva

evaluieva PB Member

κατω απο τα πορτοκαλι φτερακια που τον καλυπτουν τι βλεπεις?νεα φτερα που βγαινουν, η πρησμενο δερμα σαν να εχει μαζεψει υγρο?

7. jk21

jk21 PB Member Article Writer

αν ανοιγεις την φτερουγα ειναι σε καποιο σημειο της ή στην πλατη; οπως εμαθα μολις σημερα (εχω και εγω ενα προβλημα με ενα <<καλαμακι>> απο την φτερουγα που εσπασε οταν ελειπα διακοπες και δεν μπορεσε το νεο να βγει σωστα) ειναι κυστη .για να καθαρισει και να βγει το φτερο χρειαζεται χειρισμος ειδικευμενου ατομου!

8. μαλλον ειναι καρκινωμα και δεν επανερχεται.

9. SAKIS_X

SAKIS_X PB New Member

10. prinaris stelios

Ίσως να είναι κάτι τέτοιο, το φτέρωμα του πουλιού είναι μαλακό φτέρωμα και μακρύ ,μπορεί οι γονείς του να είχαν και οι δύο μαλακό φτέρωμα .Αν είναι κύστη φτιάχνει μόνο του ή πρέπει να επεύμβει κτηνίατρος;

11. Sissy

Sissy PB Senior Member

Εγω πηγαινω στον κτηνιατρο-πτηνιατρο (δυστυχως για το καναρινακι μου παρα πολυ συχνα, εκτος των μικρων κυστεων που τις βγαζω μονη μου, οταν εχουν δηλ κεφαλακι)

12. evaluieva

evaluieva PB Member

στελιο στο ποστ μου 6# δεν απαντησες.
    αυτο το πορτοκαλι που βλεπουμε στην εικονα σου ,δεν ειναι φτερο?
    ειναι δερμα αυτο που φαινεται στο σημειο που σου χω κυκλωσει με κιτρινο?

Στο βελακι με τυρκουαζ που μαρκαρα πρεπει να 'ναι νεα φτερα.
    δεν ειναι κ τοσο καθαρη η εικονα σου ομως.

αν αυτο το μαρκαρισμενο δεν ειναι φτερο ,πρεπει να το δει γιατρος το πουλακι.
    αν ειναι φτερο, σηκωσε το λιγο να δεις αν ειναι πρησμενο κατω το δερμα, η απλως ειναι πολλα μαζεμενα φτερα που μεγαλωνουν

13. prinaris stelios

Τελικά όλα καλά ,σήμερα πήγα στον κτηνίατρο ,ήταν λέει λίπωμα και το έβγαλε αμέσως

14. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Πες μας αν θες την διαδικασια για να το ξερουμε κι εμεις μελλοντικα.Του κανε καποια ναρκωση?Πως το χειριστηκε?Το σκασε το αφαιρεσε κλπ...

15. prinaris stelios

Λοιπόν...δεν το νάρκωσε καθόλου ,έπειτα στην πάνω μεριά του λιπώματος έκανε μια τομή με την βελόνα ,όπως ξέρετε το δέρμα του καναρινιού είναι πολυ λεπτό ,όπως φάνηκε λοιπον το λίπωμα μέσα από την τομή το τσίμπησε με την βελόνα και το τράβηξε έξω .Το κράτησα για λίγη ώρα εκεί για να σταματήσει η αιμμοραγία και μετά του έβαλε λίγο μπεταντίν.Το λίπωμα δεν ήταν καν υγρό ήταν συμπαγή μάζα ,φανταστήτε ακριβώς σαν ροβύθι

Μοιραστείτε

Φόρτωση...