Ήταν αρσενικό ή θηλυκό το zebra;

Συζήτηση με θέμα Ήταν αρσενικό ή θηλυκό το zebra;, που ξεκίνησε από giannis.kirp., στο Forum 'Γενικά Θέματα για Εξωτικά Πουλιά' του PetBirds, 2 Φεβ 2014.

1. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Σήμερα έκανα μια βόλτα για να βρω αρσενικό zebra για το θηλυκό που σύντομα θα αποκτήσω και είχα προβληματιστεί αν θα το βάλω με το άλλο ζευγάρι που έχω ή θα πάρω και έναν αρσενικό ακόμα για να κάνω καινούργιο ζευγάρι όπως ανέφερα στο θέμα 2 θηλυκά και ένα αρσενικό zebra. Τέλος πάντων το θέμα είναι πως σήμερα σε ένα pet shop είδα ένα zebra που δεν είχε καφέ Φτερά στο πλάι και ήταν γκρίζο αλά είχε μαύρα μάγουλα και για αυτό μου είπαν πως είναι αρσενικό. Τι είναι τελικά ???

Όλες οι ιδέες δεκτές!:)

2. vasilis197669

vasilis197669 PB New Member

Χωρις να εχω zebra Γιαννη νομιζω πως τα αρσενικα εχουν πορτοκαλι μαγουλα όπως το πισω της φωτο σου.

3. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

έτσι ήταν; αν ναι είναι μετάλλαξη black cheek και είναι αρσενικό bc_male.jpg

4. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Ναι έτσι αλά με λιγότερο μαύρο στο στήθος και στο πλάγια.

5. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Ίσως είναι μικρό σε ηλικία, αρσενικό είναι. Προσωπικά μου αρέσει πολύ, θα του έπαιρνα λευκό θηλυκό.

6. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Ευχαριστώ πολύ θα ρωτήσω τον πετσοπίστα και θα σας πω αν μπορέσω θα ανεβάσω και φωτογραφία.

7. Efthimis98

Efthimis98 PB New Member

Στα Black Cheeked Zebra Finches τόσο τα θηλυκά όσο και τα αρσενικά έχουν μαύρα μάγουλα. Παρόλα αυτά, τα θηλυκά ξεχωρίζουν από την έλλειψη μαύρων γραμμών στο στήθος καθώς και των βουλών στα πλάγια.

8. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Παιδιά σήμερα πέρασα ξανά και τον ρώτησα και μου είπε πως δεν ξέρει τίποτα σχετικά με αυτή τη μετάλλαξη. Το παρατήρησα καλά και είδα πως είχε κατάμαυρο στήθος αλλά καθόλου μαύρο στα πλάγια. Θα ανεβάσω φωτογραφία το βράδυ.

9. Efthimis98

Efthimis98 PB New Member

Ωραία... περιμένουμε να μας δείξεις φωτό. Πάντως λογικά ειναι αρσενικό αφού έχει κατάμαυρο και με ραβδώσεις στήθος... ! :)

10. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Τελικά είναι αρσενικλο και μου το επιβεβαίωσε αλλά παρατήρησα ότι τα άλλα πουλιά που ήταν μαζί του στο κλουβίήταν άρρωστα και κσκοφροντισμένα

11. Efthimis98

Efthimis98 PB New Member

Δυστυχώς αυτές οι συνθήκες επικρατούν στα περισσότερα πετ σοπ....

12. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Όντως και για αυτό αποφάσισα να ψάξω κάπου αλλού.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...