Παρουσίαση Ήρθε το ζευγαράκι

Συζήτηση με θέμα Ήρθε το ζευγαράκι, που ξεκίνησε από ermis1, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 13 Φεβ 2016.

1. ermis1

ermis1 PB New Member

Καλήμερα! Εχτές το βράδυ παρέλαβα το νέο ζευγαράκι με τα μπατζάκια μου.Αν και φάγανε μια ταλαιπωρία από θέμα πολύωρης μεταφοράς λόγο των γνωστών προβλημάτων τελικά όλα πήγαν καλά.Μέτα από 9 ώρες στο κουτάκι όταν τα έβαλα στο κλουβί περάσανε 30 λεπτά και φάγανε και ήπιαν νερό.Το αρσενικό μπορώ να πω οτι μου φαίνεται ποιο εξωστρεφείς και ήρεμος χαρακτήρας , το θηλυκό πάλι πολυ επιφυλακτικό .Ξεκινάμε με καραντίνα λόγο του κοκατιλ μου, τα έχω σε μια μεριά έτσι ώστε να μας βλέπουν αλλά να μην ενοχλούνται και πιστεύω σε λίγες μέρες να μας δείξουν συμπεριφορές και χαρακτήρα. Μπατζακια έχω για πρώτη φορά αλλά νομίζω δεν θα έχει και μεγάλη διαφορά με τα κοκατιλ σε θέμα εξημέρωσης (έχω διαβάσει και ότι άρθρο υπάρχει).Συμβουλές και εμπειριες ευπρόσδεκτες.Μια σημερινή φωτο

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Είναι κουκλιά και τα δύο συννεφάκια πανέμορφα, να σου ζήσουν!
    Είσαι αρκετά έμπειρος και οργανωμένος, γενικές συμβουλές δεν έχω να σου δώσω. Είναι γλυκά πουλιά και πανέξυπνα. Δώσε χρόνο καμιά βδομάδα να ηρεμήσουν και να μάθουν τον χώρο και ότι χρειάζεσαι, μην διστάζεις να ρωτήσεις.:)

3. ermis1

ermis1 PB New Member

Για την οργάνωση προσπαθω αλλά εμπειρία στα μπατζι δεν έχω ,οπότε θα σας "ζαλίζω" όλους σας μέχρι να φτάσω και εγώ σε ένα εμπειρικό επίπεδο.:)

4. Sissy

Sissy PB Senior Member

Καλορίζικα!!Να τα χαίρεσαι,πολύ όμορφα πουλάκια!!
    Η λογική της προσέγγισης είναι η ίδια για όλα τα πουλιά (ή ζώα)...υπομονή, σεβασμός, παρατήρηση και ψυχολογία:D;)

5. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

"Ζάλιζέ" μας :)

6. Kwstas26

Kwstas26 PB New Member

Πολυ ομορφα να σου ζησουν ωραια χρωματα

7. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Καλως τα δεχτηκες λοιπον!! Να τα χαιρεσαι, και ευχομαι συντομα να εχετε ομορφες στιγμες :)

8. Panagiota.

Panagiota. PB Known Member

Φάτσες τρομερές!!!!!!! Να σου ζήσουν!!!!

9. Phantomas

Phantomas PB New Member

Aφαιρεσε το παρατηρηση για τα zebra finch.Στρεσαρονται ευκολα αμα τα παρατηρεις ωρα :p

10. Sissy

Sissy PB Senior Member

ok:thumbsup: σε ανάλογες περιπτώσεις......κρυβόμαστε για να μάθουμε!:p:D

11. Phantomas

Phantomas PB New Member

Τhat's better :p

12. Dtse

Dtse PB New Member

Με το καλο! Κουκλάκια και ωραια χρωματα!

13. evans

evans PB Member

Να σου ζήσουν με το καλό και καλές αναπαραγωγές όταν θά'ναι έτοιμα.

14. alicedros

alicedros PB Supporter

Γλυκές φατσούλες! Μια χαρά φαίνονται παρόλο το ταξίδι!! Μπράβο μπράβο!! Να τα χαίρεσαι! :)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...