Ήρθε η ώρα να αποκτήσω έναν African Grey

Συζήτηση με θέμα Ήρθε η ώρα να αποκτήσω έναν African Grey, που ξεκίνησε από Ελπίδα, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 18 Φεβ 2016.

1. Ελπίδα

Ελπίδα PB New Member

Καλημερα σε ολα τα μελη και ευχαριστω για το Καλωσορισμα :)
    Να ξεκινησω λεγοντας οτι δεν εχω τωρα πουλακι αλλα μετα απο αρκετων ετων εσωτερικης
    < αναζητησης> για το αν θα καταφερω να ανταποκριθω στις αναγκες ενος African Grey νομιζω οτι ηρθε η ωρα . Το forum σας ειναι απο τα πιο ενημερωμενα και αφου διαβασα αρκετα απο τα θεματα εχω να ρωτησω τα εξης :
    1) Τι προτεινετε αρσενικο ή θηλυκο για γυναικα ( αν παιζει ρολο )
    2) για μωρο 3 μηνων τι μεγεθος κλουβιου και σε ποια ηλικια γινεται η μεταβαση σε μεγαλυτερο
    Ευχαριστω εκ των προτερων

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Καλώς ήρθες Ελπίδα και με το καλό ν' αποκτήσεις το γκριζάκι σου! :)
    Έχεις εντοπίσει ήδη το πουλί που θα πάρεις; Ρωτάω επειδή αναφέρεις ηλικία.
    Θα έλεγα να μην ποντάρεις στο σεξουαλικό αντανακλαστικό του πουλιού αλλά αφού θα το πάρεις από τόσο μικρό, να φροντίσεις να κοινωνικοποιηθεί με πολλά και διάφορα άτομα του στενού σου περιβάλλοντος, ώστε να μην έχεις προβλήματα όταν θα χρειάζεται να απουσιάζεις αλλά και στην καθημερινότητα της ζωής σου. Ίσως αυτό δεν είναι τόσο εύκολο και σίγουρα δεν εξαρτάται μόνο από σένα αλλά και από το πουλί αλλά αξίζει τον κόπο η προσπάθεια για την ποιότητα ζωής και των δυο σας.
    Κλουβί θα έλεγα να πάρεις από την αρχή αυτό που θα χρησιμοποιείς και αργότερα. Έτσι κι αλλιώς αρκετές ώρες την ημέρα θα πρέπει να περνάει σε πάρκο, εκτός κλουβιού.
    Επειδή γράφεις και καταλαβαίνω ότι έχεις διαβάσει αρκετά πράγματα και στο φόρουμ και αλλού, δεν σου προτείνω κάποια άρθρα, συνεχίζοντας τις συζητήσεις μας, βάσει και των αποριών σου,επιφυλάσσομαι να σου δώσω κάποια.

3. Ελπίδα

Ελπίδα PB New Member

Ευχαριστώ maria p ☺ Ναι έχω βρει το μωρο μου είναι τώρα 1 1/2 μηνών και προσπαθώ να οργανωθώ όσο πιο σωστά μπορώ. Σίγουρα θα έχει επαφή και με άλλα άτομα άλλωστε έχω 2 παιδιά 24 και 23 ετών και μπαίνουν αρκετά άτομα που θα μπορούν να βοηθήσουν στην κοιν/σή του απλά ήθελα να ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο το φύλο . Όσο για το κλουβί έχω διαβάσει ότι όταν είναι μικρό δεν πρέπει να έχει την δυνατότητα να σκαρφαλώνει ψηλά για να μην υπάρξει τραυματισμός και το κλουβί ενός ενήλικα είναι μεγάλο . Σε ευχαριστώ πάντως και στην συνέχεια και αφού έρθει το μωρο στο σπίτι μας θα έχω πολλά να σας συν βουλευτών

4. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Προσωπικά αν αποφάσιζα να πάρω ένα πουλί, θα έπαιρνα αρσενικό, όχι για κάποιον άλλον λόγο, αλλά για ν' αποφύγω τις ωοτοκίες του θηλυκού, που όσο να είναι, είναι μια δύσκολη περίοδος και κάπως επικίνδυνη για το θηλυκό.
    Από εκεί που θα το πάρεις, γνωρίζεις αν το έχουν αφήσει προς το παρόν με τους γονείς και το ταΐζουν παράλληλα; Τι τακτική ακολουθούν;
    Αυτό που γράφεις για το κλουβί δεν το έχω ξανακούσει. Πως να χτυπήσει σε ένα μεγαλύτερο κλουβί, εφόσον όταν το πάρεις θα είναι αρκετά αναπτυγμένο;

5. Ελπίδα

Ελπίδα PB New Member

Έχεις δίκιο για τη ωοτοκία και το έχω σκεφτεί και εγώ και μάλλον αρσενικό θα πάρω . Τα μωρά τις πρώτες εβδομάδες 2 αν δεν κάνω λάθος ήταν με τους γονείς μετά τα ταΐζουν με το χέρι . Θα προσπαθήσω να βρω που το διάβασα για το κλουβί και να το ανεβάσω .

6. Greek yorkshire

Greek yorkshire PB Member

Υπαρχει ενας ατυπος κανονας στους παπαγαλους.Κατα εναν παραξενο τροπο δενονται περισσοτερο με ατομα του αντιθετου φυλου.Αν μια γυναικα δηλαδη υιοθετησει θηλυκο παπαγαλο,το πιο πιθανο ειναι το πουλι να τα πηγαινει καλυτερα με τον συντροφο της παρα με αυτην.

7. Ελπίδα

Ελπίδα PB New Member

Ευχαριστώ Greek yorkshire :thumbsup:

8. thunderfck

thunderfck PB New Member

τα αρσενικά έχουν ιδιαίτερα έντονο το ένστικτο της συντήρησης/επιβίωσης...Είναι πολύ πιο ζωηρά και απαιτητικά από τα θηλυκά, χρειάζονται περισσότερη προσοχή φροντίδα και ενασχόληση μαζί τους...Η πτεροφαγεία επίσης είναι πολύ πιο σύνηθες φαινόμενο στους αρσενικούς ζακό ενω πλησιάζοντας στην ενηλικίωση αρέσκονται στα "παιχνίδια εξουσίας" ανάλογα τον αρσενικό βέβαια...
    Οι θηλυκίτσες από την άλλη, περισσότερο συνεσταλμένες, πολύ περισσότερο χαδιάρες πολύ πιο ήπιες και τρυφερές (και κατά την ταπεινή μου άποψη, εξυπνότερες) και αρκετά εώς πολύ ντροπαλές...πολύ λιγότερο επιθετικές αλλά δυστυχώς γεννάνε αυγά...

Ανεξαρτήτως φύλλου όμως αρσενικά/θηλυκά είναι εξίσου φανταστικά ζώα

Μοιραστείτε

Φόρτωση...