Παρουσίαση Ήρθαν και τα μεγαλόσωμα!

Συζήτηση με θέμα Ήρθαν και τα μεγαλόσωμα!, που ξεκίνησε από kostaspap, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 22 Δεκ 2015.

1. kostaspap

kostaspap PB New Member

Όπως σας είχα προϊδεάσει όταν παρουσίασα το ζευγαράκι τιμπραντο, ήρθε η ώρα να σας παρουσιάσω με μεγάλη υπερηφάνεια και τα μεγαλόσωμα κουκλιά μου! Λευκή θηλυκή και φαίο λευκό αρσενικός! Καμαρώστε τα..
    Έχουν ήδη αλλαχθεί οι πατυθρες και από αύριο μπαίνουν και σε διαφορετικά κλουβιά για αποφυγή ατυχήματος! IMG_20151222_182955.jpg IMG_20151222_182951.jpg IMG_20151222_183025.jpg IMG_20151222_182938.jpg

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Ενδιαφέροντα πουλιά και τα δύο.
    Μου αρέσουν και εκτρέφω κι εγώ τις ράτσες τους....
    Θα τα βάλεις σε αναπαραγωγή?
    Αν ναι με ποιο συνδυασμό?

3. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Να σου ζήσουν, καλή αναπαραγωγική σαιζόν!

4. kostaspap

kostaspap PB New Member

Γιαννη έχουν κάνει ήδη μια γέννα σαν ζευγαράκι προς το τέλος της άνοιξης που πέρασε, σήμερα είδα και τα τρία μικρά τους.. Αν τα λες βέβαια μικρά.. έβγαλαν 2 φαίο λευκά αλλά πολύ ανοιχτόχρωμα! Ήταν πανέμορφα και ειλικρινά τα ερωτεύτηκα.. Και έβγαλαν και ένα φαίο σκούρο, πιο σκούρο από τον αρσενικό και αυτός πολύ όμορφος.. Οπότε θα τα βάλω ως έχουν και φέτος την άνοιξη γιατί τρελάθηκα με τα μικρά της πρώτης γέννας. Αργότερα ίσως δοκιμάσω την λευκή με αχάτη πιστεύω και Εκεί θα δώσει πανέμορφα πουλια.. Δεν ξέρω αν έχεις δοκιμάσει να τα συνδυάσεις όπως τα έχω εγώ τώρα, αν όχι τότε σου το προτείνω ανεπιφύλακτα έχοντας δει τα μικρά τους, θα σε συνεπάρει το χρώμα των μικρών.

Ευ
    Ευχαριστώ πολύ Μαρία!

5. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Με το καλο, και καλους απογονους!

6. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Δεν το έχω κάνει και θα το αποφύγω.
    Προσπαθώ να ζευγαρώνω πουλιά που θα μου δώσουν απογόνους κάθε χρόνο και πιο κοντά στα στανταρ της κάθε ράτσας.

7. kostaspap

kostaspap PB New Member

Μιράντα σε Ευχαριστώ πολύ!

Έχεις δίκιο Γιάννη, λογικά κάποια στιγμή φαντάζομαι ότι ίσως έχω και εγώ την ίδια άποψη, μιλάς σαν σωστός εκτροφέας εγώ από την άλλη μου αρέσουν οι μίξεις όταν φέρνουν ωραία αποτελέσματα στα δικά μου μάτια Φυσικά:)

8. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Θα ήθελα πολύ να δω τα μικρά απο την πρώτη γέννα αν βέβαια έχεις φωτογραφίες. Μου αρέσουν πολύ τα καναρίνια χρώματος! !!

9. kostaspap

kostaspap PB New Member

Αυτήν την στιγμή δεν έχω, αλλά σου υπόσχομαι ότι μετά τα Χριστούγεννα θα πάω στον εκτροφέα και θα τα βγάλω να τα δείτε! Εκεί θα είναι καθώς όπως μου είπε Αυτά θέλει να τα κρατήσει.

10. alicedros

alicedros PB Supporter

Μ αρέσουν πολύ και τα δύο! να τα χαίρεσαι!! Και ο συνδυασμός τους φυσικά θα έβγαλε υπέροχα μικρά!! Αλλά για φαντάσου να έβαζες τη θηλυκιά με λευκό αρσενικό και να έβγαζες ολόλευκα μικρά!!!! Άχτι τα έχω!!!! :p

11. kostaspap

kostaspap PB New Member

Χαχαχα είσαι στο μυαλό μου! Του χρόνου και μετά από αυτήν την σεζόν θα γίνει όπως λες! Λευκή με λευκό και φαίο με αντίστοιχη και αφού σου αρέσουν τόσο μάλλον σε βλέπω να υιοθετείς ένα μικρό!

12. alicedros

alicedros PB Supporter

:D:D:D:D:D Τ Ε Λ Ε Ι Α ! ! :D:D:D:D:D Σε υπερευχαριστώ μόνο και μόνο που με σκέφτηκες!!!

13. Kwstas26

Kwstas26 PB New Member

Πολυ ομορφα πουλακια.
    Ειμαι σιγουρος θα εχεις τα επιθυμητα αποτελεσματα.
    Καλους απογονους αν ειναι βαλε μας και μαι φωτογραφια τα μικρα της 1ης γεννας να τα καμαρωσουμε :)

14. kostaspap

kostaspap PB New Member

Ευχαριστώ πολύ Κώστα! Φυσικά και θα βάλω απλά μετά τα Χριστούγεννα που θα ξαναδώ τον εκτροφέα.

15. Kwstas26

Kwstas26 PB New Member

Tιποτα νασε καλα και να εχεις μια καλη αναπαραγωγικη περιοδο και ολοι εμεις που ασχολουμαστε με το ωραιο μας χομπυ

16. Καναρίνι4ever

Καναρίνι4ever PB New Member

Να χαίρεστε τα πανέμορφα καναρίνια σας! Εύχομαι να 'χετε καλές και επιτυχημένες αναπαραγωγές!

Μια απορία έχω: είναι κάποια ράτσα τύπου; Ή απλώς είναι μεγαλόσωμα κοινά; Επειδή, τα λέτε μεγαλόσωμα, για αυτό σας ρωτάω!

17. kostaspap

kostaspap PB New Member

Σε ευχαριστώ για τις ευχές! Είναι καναρίνια χρωματος το αρσενικό είναι φαίο λευκό και το θηλυκό είναι λευκό τώρα υποτελές η κυρίαρχο ειλικρινά δεν ξέρω.. το είδος τους είναι μεγαλόσωμο να φανταστείς είναι διπλάσια από τα κοινά καναρίνια σε μέγεθος.. ειδικά το αρσενικό πραγματικά είναι λες και κρατάς Κότσυφα!

18. alicedros

alicedros PB Supporter

Μια απορία που μου γεννήθηκε.. άραγε αυτά τα διπλάσια καναρίνια θα έχουν θέμα στη συμβίωσή τους με τα κανονικά κοινά καναρίνια??

19. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Το μέγεθος των πουλιών είναι μια χαρά. Τα στάνταρς τους είναι 14 - 14,5 πόντοι . Πιθανότατα το μαλακό πτέρωμά τους προσδίδει όγκο που ξεγελά το μάτι,καθώς επίσης και η σύγκρισή τους με κάποια μικρόσωμα κοινά καναρινάκια. Τα ΦΑΙΟ είναι μια απο τις δυσκολότερες ποικιλίες καναρινιών χρώματος .Χρειάζεται προσοχή ιδιαίτερη στα ζευγαρώματά της όσον αφορά την ποιότητα του πτερώματος (συχνότατα λάμπς) , αλλά και στην επιλογή ζευγαριού ώστε να διατηρηθεί η μετάλλαξη στο "ύψος" της.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...