Έχω 2 ερωτήσεις με το πορτοκαλί καναρίνι μου

Συζήτηση με θέμα Έχω 2 ερωτήσεις με το πορτοκαλί καναρίνι μου, που ξεκίνησε από alexandros04, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 14 Φεβ 2016.

1. alexandros04

alexandros04 PB New Member

γεια σας παιδια!..τι κάνετε σήμερα άγιος Βαλεντίνος χρόνια πολλα σε οσους γιορτάζουν..
    λοιπόν για να μιν πολυ λογο εχθές αγόρασα ενα πορτοκαλή προς κόκκινο καναρίνι και άκουσα οτι σε αυτα τα καναρινια που εχων τέτοιο χρωμα να κάνω αλλη διατροφή ισχύει? εαν ναι τι διατροφή να κανω..
    και 2ον δεν μου κελαηδαι καθόλου ενα τσιου τσιου κανει για τι τι μπορο να κανω για να κελαιδησει? αυτα παιδια ευχαριστω!

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Πρώτα μια φωτογραφία να δούμε το χρώμα του.
    Σίγουρα θα καταλάβουν όσοι γνωρίζουν αρκετά για να σε βοηθήσουν.

3. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Εχτες το αγορασες.. μην περιμενεις να κελαηδησει αμεσα. Αλλαξε τα παντα δτην καθημερινοτητα του, θελει χρονο να ηρεμησει.

4. JAPAN HOSO11

JAPAN HOSO11 PB Member

βασηκα μια φωτο θα βοηθουσε για να δουμε και αν μπορουμε να καταλαβουμε αν ειναι απλα βαμενο καναρινι ή αν οντως εχει βαση κοκκινου , αλλα περα απο αυτο βασηκα στα κοκκινα καναρινια του δινεις τροφι χωρις ρουψεν ή τροφη με κοκκινο ρουψεν , μια φορα την εβδομαδα πατε κοκκινο , ακομα και αυγοτροφες για κοκκινα καναρινια, υπαρχουν και χρωστηκες που δινουμε με διαφορεσ τεχνικες κατα τη διαρκεια της αναπαραγωγης και πτεροροιας αλλα μην παμε ακομα τοσο μακρια ειναι νωρις και θα μπερδεφτεις πρωτα να δουμε το καναρινακι . τωρα το αν κελαιδαει συμφωνω με τη Μιραντα και κυριος για πτηνα που αποκταμε απο τα pet shop για τι ειναι πολυ ταλεπορημενα τα ζωντανα και αν ειναι και εισαγωγης θελουν το χρονο τους,αν ειναι αρσενικο λοιπον (γινονται και λαθη )και υγειες τισ επομενεσ μερες θα κελαειδισει.

κατι βασηκο που πρεπει να γνωριζουμε ειναι ποια ειναι η σωστη περιοδος αγορας καναρινιου, αν και δεν ειναι η ποιο καταλληλη στιγμη που το πηρες σου εγχομαι να ειναι υγειεστατο και καλο ωστε να μην μπεις σε περιπετοιες

5. alicedros

alicedros PB Supporter

Για να μην μπερδεύεται υπάρχουν σπόροι που είναι για καναρίνια χρώματος!! ;)

6. alexandros04

alexandros04 PB New Member

παιδια δεν μπορω να ανεβασω φωτο πος γεινετε να μικρινο το αρχειο ?

7. alicedros

alicedros PB Supporter

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 5 Νοε 2016
  8. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 5 Νοε 2016

Μοιραστείτε

Φόρτωση...