Έχουν συναισθήματα τα ψάρια;

Συζήτηση με θέμα Έχουν συναισθήματα τα ψάρια;, που ξεκίνησε από inca1099, στο Forum 'Chit Chat' του PetBirds, 16 Φεβ 2008.

1. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Και επειδή κάπου ακούστηκε οτι τα ψάρια είναι ψυχρόαιμα και δεν έχουν συναισθήματα ας δούνε τα παρακάτω βιντεάκια και ίσως να αλλάζουν γνώμη.

2. muthos

muthos PB New Member

πολυ ωραια τα βιντεακια Γρηγορη!
    σας παραθετω μερικες φωτογραφιες απο το δικο μου το ψαρακι το οποιο λεγετε φρακτοκεφαλος και στην φιση γυνετε 1,50 cm και 50 plas κιλα στο ενυδρειο γυνετε μεχρη 1 μετρο ο δηκος μου ηταν 60 cm τρονε μονο ζοντανη τροφη μονο ειναι λεμαργα ειδικα οταν πηνανε τρονε οτι μπει μεσα στο ενυδρειο μεχρη και αποχες,ζουνε σε σκληρο νερο δεν θελουν θερμοστατη,ειναι καλο να εχουν αμο κατω σαν υποστρομα!στης επομενες φωτογραφιες θα διτε πως καθετε και τον χαιδεβω:

Συνημμένα Αρχεία:

3. dkard

dkard PB New Member

πανέμορφα youtube.
    Έχω τρία ενυδρεία,μικρά.
    Ένα 6 λίτρα στο οποίο έχω μία καραβιδούλα
    Ένα 25 λίτρα στο οποίο έχω μία ανεμώνη και ένα κλόουν μαζί με ένα σαλιγκάρι.
    Ένα 45 λίτρα (το οποίο με έχει ταλαιπωρίσει) με δύο ψάρια που δεν ξέρω πως λέγονται.
    Δεν είμαι γνώστης αλλά μου αρέσει να τα βλέπω. Συμβουλές πέρνω από το μαγαζί με τα ψάρια πολλές φορές αντιφατικές. Τώρα που ξέρω ότι στην παρέα υπάρχουν γνώστες αισθάνομε πιό καλά.

4. inca1099

Μπράβο Γιάννη αποδεικνύεις τα λεγόμενά μου! Ωραίο το ψαράκι σου (τι ψαράκι, φάλαινα είναι με τέτοιο μέγεθος :)) Ελπίζω να του έχεις αρκετό χώρο για να μπορεί να ζεί άνετα. Δημήτρη αν θέλεις ανέβασε μια φώτο με τα ψαράκια σου να μπορέσουμε να κάνουμε μια αναγνώριση του είδους.

Φιλικά

5. muthos

muthos PB New Member

Γρηγορη το ψαρι η αλιος κουταβι ετσι το ελεγα ειχαι παρα πολυ χορο για να ζεισει,ηταν η αδηναμια μου να φανταστεις ειχα 6 ενυδρεια και τα σταματησα για να εχω μονο αυτον και των ειχα 4 χρονια!μονο που τωρα ποια δεν τον εχω μου πεθανε 22/12/2007 07:30 το πρωι,τωρα θα μου πειτε που ξερεις την ακρηβη ωρα,λοιπον 21/12 μετα την δουλια επεσα στη κρεβατι με 40 πυρετο και οπως ηταν λογικο δεν κημιθηκα το βραδι το πρωι ακουσα το ψαρακι να χτιπαει τα φιλτρα μεσα στο ενυδρειο σηκωθηκα κακην κακος και ανηξα το φως και απο εδω ξεκηναει η συνεχει της σχεσης που ειχα με το ψαρι(μολης αναψα το φως ηρθε στην γωνια που τον ταιζα με κηταξε σικοθηκε στην επιφανια και εβγαλε τα μυστακια του εξω για να με ακουμπησει με το που με ακουμπαει φευγει λιγο μακρια μου και υτο ηταν γυρισε αναποφα και πεθανε)

6. inca1099

Λυπάμαι Γιάννη, κρίμα το ψαράκι. Με αυτό έβαλες τον επίλογο αν τα ψάρια είναι ψυχρόαιμα...
    Φιλικά

7. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

γρηγορη ετσι οπως εθεσες το θεμα μου θυμισες την ιστορια του κοκκινολαιμη που καποτε που ειχε πολυ χιονε χτυπησε το τζαμι ενος παραθυρου ενος σπιτιου δηθεν να του ανοιξουν να μπει μεσα,το μονο που εβλεπε και ηθελε ο κοκκινολαιμης ηταν να διωξει το ειδωλο του που εβλεπε στο τζαμι μιας και σε αυτο εβλεπε ΜΟΝΟ εναν παρεισακτο στην περιοχη του,τι θελω να πω με αυτο-τα ψαρια ειναι ζωα συνηθειας απο οποια μερια του ενυδρειου πετας τροφη μολις σε βλεπουν εκει θα μαζευονται για να φανε,την τελευταια στθιγμη της ζωης τους τα ζωα εχουν στο μυαλο τους την τροφη ή το σεξ π.χ. οι ελεφαντες οταν ξεψυχαει το ενα απο τα δυο που ειναι ζευγαρι ας πουμε το θηλυκο,το αρσενικο προσφερει αμεσα τροφη αν δεν ανταποκριθει το θηλυκο αμεσως ανεβαινει πανω του για σεξουαλικη πραξη και ας μην ειναι η εποχη απλα και μονο για να του τονωσει το ηθικο ετσι και το ψαρι του γιαννη μολις τον ειδε απλα σηκωθηκε να φαει και τιποτα αλλο---Υ.Γ. να σημειωσω οτι το καλυτερο στην ζωη ειναι να τα παιρνουμε ρομαντικα τα πραγματα ΑΛΛΑ να ξερουμε και την αληθεια

8. inca1099

Λευτέρη καλησπέρα, όπως βλέπεις έχω κάνει bold αυτό που θέλω να πώ. 1ον έκανα το ποστ με τα βίντεο για κάτι που άκουσα για τα ψυχρόαιμα κτλ. 2ον Δυστηχώς ή ευτυχώς δεν είδα και δεν βλέπω τα πράγματα με την ''ρομαντική'' τους μορφή αλλά ζώ και καταλαβαίνω το παρών και όπως είναι. Υπάρχει κάποια επιστημονική μελέτη που αποδεικνύει οτι τα τα ψάρια είναι ζώα συνήθειας? Αν ναι θα ήθελα πολύ να την δώ για να μάθω και εγώ την αλήθεια.

9. Marielena

Marielena PB New Member

καλησπερα σε ολους
    συγκινηθηκα με αυτα τα βιντεακια και την ιστορια του Γιαννη. το καναρινι μου εκανε ποσο καιρο να καθεται να το χαιδεψω και δεν ειναι οτι ερχεται οικειοθελως απλα μετα δεν φευγει - βρισκω ευκαιρια οποτε ειναι να του βαλω καποια αλοιφη!

ειμαι κι εγω απο αυτους που ελεγα οτι τα ψαρια ειναι λιγο αναισθητα . Ο αδερφος μου ασχολειται χρονια με τα ψαρια και εχει ενα ενυδριο μεγαλο 250 λιτρα αν δεν κανω λαθος, με διαφορετικα ψαρια κατα καιρους τωρα εχει gurami, αγγελοψαρα, ramirezi, ενα καρχαριακι, ενα γλυφτη, ενα ξιφοφορο και φυτα.

10. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Εγω το ειπα. Ειλικρινα πολυ ωραια τα youtube! Mπραβο!

Ειχα και εγω παλια ενυδρειο με χυσοψαρα και μετα με τροπικα. Το αγαπημενο μου ηταν ενα χρυσοψαρο που εζησε 5 χρονια και ερχοτανε στην επιφανεια και το επιανα, ανοιγα την παλαμη μου και ανεβαινε, και ενα σκαλαρι λεγοταν αν θυμαμαι καλα, πλακε ηταν μαυρο με ασπρες ρηγες σαν ζεβρα που και αυτο εζησε κοντα στα 6 χρονια. Για το οτι τα ψαρια ειναι ψυχροαιμα δεν νομιζω να υπαρχει αμφιβολια αφου με αυτα ασχολειστε περισσοτερο απο εμενα. Ειπα απλα την αποψη μου, δεν ειπα οτι ειναι ετσι αλλα οτι ετσι πιστευω. Με τρια δευτερολεπτα μνημη οπως διαβασα που γραψατε τι συναισθηματα ομως? :confused:

11. inca1099

Ας δούμε και την μνήμη, τελικά αν είναι 3 δεύτερα ή παραπανω. Fish School (αφού δεν έχουν μνήμη πώς κάνουν τα κόλπα αυτά?)

12. Marielena

Marielena PB New Member

αφου η μνημη του ψαριου ειναι μονο 3 δευτερα, τοτε πως γινεται να καθεται να το χαιδεψεις οποτε το πλησιαζεις... αφου λογικα σε εχει ξεχασει κι εσενα και ολο το συμβαν???

13. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Μμμμμμ... Ενδιαφερον το site. Δεν ξερω... τι να πω... Αν και το ειχα ακουσει και εγω πολλες φορες για τα 3'' διαρκεια μνημης, αν δεν ειναι μνημη δεν ξερω πως να εξηγησω αυτες τις φωτο. Καπου πρεπει να υπαρχει επιστημονικη μελετη γι αυτα... :confused:

14. Sissy

Sissy PB Senior Member

:) Ειχα ενα χρυσοψαρο,οτον ημουν παιδι σε γυαλα.
    Ζησαμε...μαζι επτα χρονια...μολις με εβλεπε ανεβαινε στην επιφανεια,και κουνιοταν,(εκανε χαρες!)
    αυτο δεν το εκανε σε αλλο ατομο της οικογενειας μου!
    Ολοι συμφωνουσαν οτι ειχαμε ιδιαιτερη σχεση,δεν ηταν ιδεα μου!

15. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

γρηγορη δεν ξανα απανταω διοτι απο τι καταλαβα πρεπει να εχω μαζι μια εγκυκλοπαιδεια κα ιοτι λεω να βαζω και την παραπομπη αφου αυτα που λεω δεν αρεσουν παντως να ξερεις μαζι σου ειμαι στο θεμα

Μοιραστείτε

Φόρτωση...