Έχουν πρόβλημα στο αναπνευστικό, τα τρία καναρίνια μου;

Συζήτηση με θέμα Έχουν πρόβλημα στο αναπνευστικό, τα τρία καναρίνια μου;, που ξεκίνησε από fserafeim, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 29 Νοε 2014.

1. fserafeim

fserafeim PB New Member

Καλημέρα σε όλους απο την ηλιόλουστη για σήμερα Ρόδο,
    έχω εξωτερική εκτροφή καναρινιών και παρατήρησα το εξής σε 3 καναρίνια θα τα παραθέσω από το πιο σοβαρό προς το πιο ελαφρύ:
    το 1ο, αρσενικό καναρίνι 3 ετών δεν κελαηδάει καθόλου ενώ θέλει ή προσπαθεί το μόνο που ακούγεται όταν πάω κοντα κάνει σαν να εκπνέει αέρα..όπως μερικές φορές κάνει και ένα θόρυβο σαν "κρίτσι-κρίτσι" προφανώς θα είναι αυτό που λέτε ότι σαν να σπάει σπόρια αλλά όχι τόσο έντονα..έχει διάθεση (σίγουρα όχι όπως όταν θα μπορούσε να κελαηδήσει), τρώει πίνει κτλ..

το 2ο αρσενικό 3 ετών σε πιο καλή ίσως κατάσταση, το οποίο ενώ κελαηδάει έχει στιγμές που κάνει έναν ήχο παραπονιάρικο, πως κάνουν τα κουταβάκια όταν είναι μικρά κάααπως έτσι, σαν κάτι να το ενοχλεί και επίσεις σαν να φτερνίζεται μερικές φορές..είδα και το χαρτί στον πάτο του κλουβιού να είναι αρκετά υγρό και υποθέτω ότι λογικά είναι διάρροια..? και αυτό τρώει πίνει κτλ..

και το 3ο θυληκό 3 ετών τρώει πίνει ευδιάθετο όλα οκ αλλά το τσίου που κάνει είναι βραχνό..

πιστεύω ότι και τα 3 μάλλον έχουν προσβληθεί απο το ίδιο πράγμα απλά σε διαφορετικό βαθμό..

Όποια βοήθεια ή συμβουλή ευπρόσδεκτη :)
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Η αυξημένη υγρασία σε συνδυασμό με τις υψηλές για την εποχή θερμοκρασίες επιτρέπουν τη δημιουργία και εξάπλωση διαφόρων ασθενειών. Με γεγονός πως τα καναρίνια έχουν πολύ ευαίσθητο αναπνευστικό σύστημα είναι σχετικά εύκολη και η εμφάνισή τους.
    Καλό είναι να απομονώσεις σε πρώτο στάδιο αυτά τα "ύποπτα" για αρρώστια πουλιά και να τα μεταφέρεις σε ένα ελεγχόμενο χώρο (θερμοκρασία και υγρασία) ώστε να μπορέσεις να τα παρακολουθήσεις περισσότερο. Κάθε παρατήρηση σ΄αυτά μπορεί να σου φανεί εξαιρετικά χρήσιμη.
    Όταν τα πιάσεις για τη μεταφορά στο κλουβί καραντίνας, παρατήρησε το κάτω μέρος της κοιλιάς τους. Αν μπορείς βγάλε και μερικές φωτογραφίες ώστε αυτοί που μπορούν να σε βοηθήσουν αναλόγως. Καλή και ενισχυμένη τροφή (μείγμα σπόρων) καθαρό νερό μέχρι να δούμε τι συμβαίνει. Περιμένουμε νέα σου.

3. alicedros

alicedros PB Supporter

Σεραφείμ μου που τα έχεις αυτά τα πουλάκια;; Θα μπορούσες να μας πεις τις συνθήκες περιβάλλοντος του χώρου που τα έχεις, μήπως βρούμε την αιτία που εμφάνισαν και τα τρία παρόμοιο πρόβλημα?

4. fserafeim

fserafeim PB New Member

Καλημέρα σε όλους, Alice είναι πιο εύκολο να σας δείξω :)
    Στον δεξί τοίχο που βλέπετε και το κλουβάκι που έχω όλα τα είχα κρεμασμένα κάτω απο την πέργκολα χειμώνα-καλοκαίρι αλλά τον χειμώνα βάζουμε νάυλον γύρω-γύρω όπως στις καφετέρειες πχ, και δεν περνάει ο αέρας, το καλοκαίρι όμως τον νάυλον δεν υπάρχει γιατί θα γίνει θερμοκήπειο το μέρος..
    όπως βλέπουμε την φώτο ευθεία είναι η δύση..οπότε το φθινόπωρο ο νοτιάς τα ψιλοέπιανε..
    image.jpeg

Παιδιά το καναρίνι της περίπτωσης Νο1 που ανέφερα παραπάνω σήμερα δεν είναι και τόσο στα καλά του..αρχίζει και δεν κινείται κάθεται στάσιμο στην επάνω πατήθρα και αρχίζει να φουσκώνει..μπορεί να αγχώθηκε λίγο επειδή το έπιασα να βγάλω φώτο την κοιλιά του..ανεβάζω και τις φωτο..
    Να του δώσω aviomycine? έτσι μου πρότειναν..ή αστρακλύνη αλλά εγώ μόνο aviomycine έχω εδώ..

__________ 1.JPG __________ 2.JPG __________ 3.JPG

5. alicedros

alicedros PB Supporter

Σεραφείμ μου καταρχήν βάλτο μέσα στη ζέστη (όσο πιο πολύ ζέστη τόσο καλύτερα!) αυτό το πουλάκι που δεν είναι και τόσο καλά. Και ως πρώτη βοήθεια δώστου ηλεκτρολύτες από το φαρμακείο (εγώ τους δίνω το almora plus που είναι ανθρώπινο φάρμακο) ή αν δεν έχεις νερό με ζάχαρη. Θα του κάνει καλό και θα το τονώσει μέχρι να δεις τι θα κάνεις και μέχρι να ακούσεις και άλλες γνώμες.

Καρίνα έχει..?? Η κοιλιά του φαίνεται λίγο πρησμένη.. Τρώει καθόλου σποράκια? Μπορεί να τα σπάσει? Τέλος οι κουτσουλιές του πως είναι?

6. fserafeim

fserafeim PB New Member

Αλίκη τα έχω όλα μέσα απο εχτές και δεν τα ξαναέβγαλα έξω γιατί και ο καιρός δεν είναι σταθερός αλλά και για να είναι πιο ζεστά όπως λες και εσύ..τώρα τον βλέπω πιο ξεψαρωμένο το συγκεκριμένο κανάρι, τρώει σποράκια κανονικά και αυγοτροφή, τα σπάει..αυτό που είδα και εγώ στην κοιλιά του χωρίς να είμαι πεπειραμένος έχει λίπος παραπάνω αλλά έχει και αυτά τα καρουμπαλάκια που δεν ξέρω αν είναι το λίπος που πρόκειται να φύγει με σωστή διατροφή ή αν έιναι κύστες..
    Επειδή το έιχα σε ζευγαρώστρα με ενα άλλο θυληκό έδωσα και στα 2 τους Tabernil Total (Συμπλήρωμα βιταμινών και αμοινοξέων) 3η ημέρα σήμερα που τους το χορηγώ..

Και το λινκ με τις κουτσουλιές: <dead link>

μέσα σε αυτό το αρχείο .zip που επισυνάπτω έχω μια ηχογράφηση απο το καναρίνι της περίπτωσης Νο2, με την διάρροια που αναφέρω και οι κουτσουλιές του:
    <dead link>
    <dead link>

Συνημμένα Αρχεία:

7. alicedros

alicedros PB Supporter

Το νούμερο 2 έχει κατά μεγάλη πιθανότητα αναπνευστικό πρόβλημα! Δεν λέω σίγουρα γιατί δεν είμαι γιατρός ή ειδικός.. Αλλά παλαιότερα είχα ένα καναρινάκι που έκανε έτσι και πήγα στο γιατρό και μου είπε πως είναι αναπνευστικό! Το antiasmatico είναι ένα καλό φάρμακο γι αυτές τις περιπτώσεις.. Αλλά μη δώσεις χωρίς τη γνώμη κάποιου γιατρού ή κάποιου πιο ειδικού από μένα!

Από την άλλη οι κουτσουλιές του είναι όντως πάρα πολύ υδαρές! Όπως των δικών μου θηλυκών το καλοκαίρι.. Δες λίγο την περίπτωση που αντιμετώπισα το καλοκαίρι με δύο θηλυκές. Πιστεύω θα σε βοηθήσει. Γύρισα από τις διακοπές και δύο θηλυκές έχουν καρίνα | PetBirds Αν μπορείς ανέβασε φώτο με την κοιλιά του. Αυτό που χρειάζεται είναι μια καλλιέργεια κοπράνων να δεις αν έχει κάποιο μικρόβιο, αλλά μένεις Ρόδο... Με μεταφορικά ίσως να γίνει η δουλειά! Εγώ είχα πάει στον Δημητριάδη στον Άγιο Δημήτριο και για κάθε ανάλυση κουτσουλιών (τα στέλνουν σε ένα κέντρο) πλήρωσα 30 ευρώ. Εδώ το site του κτηνιατρείου: Επικοινωνήστε μαζί μας - Το site μου

Για αρχή φτιάξτου τσαγάκι με βότανα ( Τσάι βοτάνων για προληπτική και θεραπευτική χρήση | PetBirds ), θα το βοηθήσει για την διάρροια και μόνο σποράκια! Όχι φρούτα, λαχανικά ή αυγό.

Η διάθεση του πως είναι? Τρώει, πίνει, είναι ζωηρό? Έχει καρίνα?

8. fserafeim

fserafeim PB New Member

Το συγκεκριμένο είναι τούρμπο..κελαηδάει συνέχεια σε ενα θυληκό που πήρα απο δίπλα του.. :) για καρινα πρέπει να δω..και θα γράψω..

Τώρα είδα και τις φώτο απο το ποστ το δικό σου..όχι κανένα δεν είναι έτσι (καρίνα)..δλδ ρουφηγμένα προς τα μέσα η κοιλίτσα και να φαίνονται τα κόκκαλα..

9. alicedros

alicedros PB Supporter

Άρα δεν είναι αδύνατα.. Σεραφείμ μπορείς να μας πεις τι διατροφή τους παρέχεις?

10. fserafeim

fserafeim PB New Member

Καλημέρα σε όλους, Αλίκη μου άστα, σε σχέςη με όσα διάβασα τις τελευταίες μέρες στο φόρουμ περί διατροφής, χόρτων κτλ..
    Η Διατροφή τους ήταν το μίγμα σπόρων που έχουν τα πετ-σοπ η απλή που κοστίζει 1,8€..κάπου κάπου μου έδινε ο πετσοπάς μια που κόστιζε 2€ το κιλό και έλεγε ότι είναι premium αλλά η διαφορά ήταν ότι δεν είχε τα χρωματιστά μπιςκοτάκια μέσα και είχε λιγότερους σπόρους από την πιο φτηνή..
    Σήμερα θα πάω να πάρω μια της versele laga που μου είπε ο πατέρας ενός φίλου που ασχολείται 30 χρόνια με εκτροφές..πάει σε διαγωνισμούς κτλ..πήρα και μια αυγοτροφή της orlux ξηρή 7€/κιλό, θα τους βάλω και άμμο..από χορτάρι και δεν τους έχω δώσει τίποτα ποτέ παρά μόνο πολύ σπάνια λίγο βασιλικό.. Αυτά

11. misalouris

Τέλεια... καλή συνέχεια. Το φτηνό δεν είναι απαραίτητα και καλό!

12. fserafeim

fserafeim PB New Member

Παιδιά αν ήταν εύκολο περιμένω να ακούσω και απο τους έμπειρους του είδους τι μπορώ να κάνω για τα 3 άρρωστα καναρινάκια μου.. ευχαριστώ και πάλι..

13. misalouris

Κανονικά πέρα από τις ενέργειες που σου είπα Έχουν πρόβλημα στο αναπνευστικό, τα τρία καναρίνια μου; | PetBirds καλό είναι να πάρεις τα πτηνά να τα δει κάποιος πτηνίατρος κι αν δεν υπάρχει στη Ρόδο κάποιος κτηνίατρος. Ίσως χρειαστεί να εξετάσει τις κουτσουλιές για να βρει το μικρόβιο.
    Αν δεν υπάρχει η δυνατότητα γιατρού τότε ίσως να δώσεις Sivotine ή κάποιο αντιβιοτικό με ευρύτητα θεραπείας όπως το Νeo terramycin ή ESB3 και να παρακαλάς να καλύψει την ασθένεια που έχουν τα πτηνά σου.
    Όπως και να 'χει θα ρισκάρεις ενώ η χορήγηση αντιβιοτικών χωρίς να γνωρίζουμε την παθογένεια αν φυσικά υπάρχει, είναι απολύτως λαθεμένη, ενώ εγώ τουλάχιστο δεν είμαι κτηνίατρος ή πτηνίατρος και άρα ο κατάλληλος για τέτοιες συμβουλές.

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 23 Ιουλ 2016
  14. fserafeim

fserafeim PB New Member

Όπως και να έχει ευχαριστώ και πάλι, και όταν έρθω βόλο ελπίζω να τα πούμε και απο κοντά :)

Θα μιλήσω με τον κτηνίατρο που πάω τον σκύλο μου, τουλάχιστον είναι αντικειμενικός και ειλικρινείς μαζί μου και αν δεν ξέρει κάτι ή δεν το έχει ξανακάνει μου το λέει..

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 23 Ιουλ 2016
  15. misalouris

Αν έρθεις επιβάλλεται...να πιούμε καφέ.
    Σίγουρα θα σου δώσει κάποιες συμβουλές που αν θέλεις τις μοιράζεσαι μαζί μας ... όχι από περιέργεια αλλά περισσότερο για την εμπειρία.

16. alicedros

alicedros PB Supporter

Πρεπει σιγουρα να βελτιωσεις τη διατροφη που τους παρεχεις! Τους καινουργιους σπορους μην τους βαλεις αμεσως, πετωντας τους παλιους, αλλα σταδιακα. Δλδ στην τροφη που τους εχεις τωρα βαλε ενα κουταλακι απο την καινουργια τροφη και σιγα σιγα θα αυξανεις την ποσοτητα της νεας τροφης και θα μειωνεις της παλιας, μεχρι να δινεις μονο την καινουργια.

Γενικοτερα χρειαζονται λαχανικα (σπανακι, κουνουπιδι, μπροκολο, ζοχο κτλ) και το μηλο ειναι απαραιτητο. Η αυγοτροφη (που αντι να αγοραζεις μπορεις να φτιαχνεις μονος σου πολυ φθηνα, γρηγορα και ξερεις τα πουλακια σου οτι τρωνε υγιεινα και φρεσκα. Εγω τους κανω αυτη: Η δικιά μου σπιτική αυγοτροφή | PetBirds ) πρεπει να δινεται αναλογως την εποχη. Τωρα το χειμωνα μια φορα την εβδομαδα, στην προετοιμασια (δυο μηνες πριν την αναπαραγωγη, πριν ενωσουμε τα ζευγαρια μας) αυξανουμε σταδιακα τη συχνοτητα που τους δινουμε την αυγοτροφη (2 φορες την εβδομαδα, την επομενη εβδομαδα τρεις φορες κτλ) μεχρι να την δινουμε καθε μερα, οταν η θηλυκια γεννησει και το τελευταιο αυγο κοβουμε την αυγοτροφη και ξαναρχιζουνε να τη δινουμε καθημερινα λιγεςμερες πριν σκασουν τα αυγα, και τελος στην πτεροροια 3 φορες την εβδομαδα.

Επισης πολυ σημαντικο στη διατροφη τους ειναι τα αποξηραμενα ή χλωρα βοτανα (βασιλικο, δυοσμο, μεντα, ριγανη, δεντρολιβανο κτλ), και στο νερακι να βαζεις μια φορα το μηνα μηλοξυδο, σκορδονερο και τσαι με βοτανα! Θα τα βοηθησει πολυ! Κανε μια αναζητηση στο φορουμ και θα βρεις πολλες πληροφοριες για το καθενα.

Τωρα τα δικα σου που ειναι αρρωστα δινε μονο σπορους και προσθεσε σε μια μικρη αυγοθηκη κια, καμελινα και γαιδουραγκαθο. Μιας και δεν ειναι αδυνατα μη βαλεις αλλους λιπαρους σπορους. Μεχρι να τα δει γιατρος ή να στειλεις τις κουτσουλιες τους για αναλυση, δινε μονο αυτα.

17. fserafeim

fserafeim PB New Member

[​IMG] Καλησπέρα σήμερα πήγα στον γιατρό αλλά δεν πρόλαβα να τα δει γιατί δεν είχα ραντεβού και μετά έπρεπε να πάω στην δουλειά..θα σας ανακοινώσω ότι μου πει ούτως ή αλλως, στο ένα που έχει την διάρροια το έδωσα ενα φύλλο τσουκνίδας σήμερα να δω αν θα υπάρξει διαφορά και ξανά μετά από 1 ημέρα σκέφτομαι να του δώσω, επειδή διάβασα ότι βοηθάει σε περιπτώσεις διάρροιας..στα πρώτα 5 λεπτά σχεδόν την εξαφάνισε..
    Για την τροφή ξέρω και απο τον σκύλο μου ότι πρέπει να την αλλάζουμε σταδιακά, αλλά στην προκειμένη περίπτωση θα την αλλάξω ακαριαία μόνο στο ένα καναρίνι με την διάρροια για να δω αν υπάρξει κάποια άμεση αλλαγή..αν δεν υπάρξη θα την κάνω μιξ με την παλιά για σταδιακή αλλαγή..
    Με βάζει σε σκέψεις η τροφή διότι παρατήρησα ότι ένα 4ο θυληκό καναρίνι που έχω κάνει κάτι περίεργες κουτσουλιές που είναι σαν πράσινο σκούρο χορτάρι και μυρίζουν αρκετά άσχημα..θα ανεβάσω φώτο.. Το οποίο 4ο καναρίνι και αυτό είναι ευδιάθετο ενεργητικό τρώει πίνει κτλ.. :confused:

18. alicedros

alicedros PB Supporter

Σεραφείμ μου με όλα αυτά που λες αρχίζω να πιστεύω πως κάτι όντως φταίει ή στη διατροφή ή στην καθαριότητα (χωρίς να θέλω να σε προσβάλω φυσικά) ή στο περιβάλλον και τις συνθήκες. Δε γίνεται να είναι 3 και τώρα λες 4 άρρωστα.. :(

19. fserafeim

fserafeim PB New Member

Δεν είναι θέμα προσβολής αλλά στην καθαριότητα είμαι επιμελής τα κλουβιά τα σαπουνίζω κάθε φορά και την σχάρα την αφαιρώ και την πλένω ξεχωριστά,και πάντα χρησημοποιώ λευκό χαρτί εφημερίδας στον πάτο των κλουβιών, και όχι το τυπωμένο που έχω τώρα σε 1-2 κλουβιά (λόγο το ότι δουλεύω σε τυπογραφείο μπορώ και έχω λευκό ατύπωτο χαρτί, άμα τύχει και ξεμείνω απο λευκό βάζω τυπωμένο αλλά είναι για 2-3 εβδομάδες το πολύ) τώρα για το περιβάλλον τι να πω απο πέρυσι τον Σεπτέμβριο στο ίδιο σημείο είναι όπως στην φώτο παραπάνω..

Θα τα πάρω με την σειρά τα πράγματα αφου βλέπω ότι απο κοιλίτσες και καρίνες, διάθεση- όρεξη κτλ είμαστε εντάξει, θα ψάξω απλές αιτίες όπως τροφή: έιπαμε αλλάζουμε, περιβάλλον τώρα είναι μέσα στο σπίτι πλέον, νερό τους βάζω σε θερμοκρασία δωματίου και όχι βρύσης που είναι κάπως κρύο μήπως κρυώσανε.. να δούμε τι θα μας πει και ο γιατρός (πτηνίατρος/κτηνίατρος ότι βρούμε) και βλέπουμε βήμα - βήμα και μετά θα πάω προφανός σε κάποιες φαρμακευτικές αγωγές αναγκαστικά μάλλον..τι άλλο μένει

20. YannisK

YannisK PB Known Member

Οι φωτογραφίες που βλέπω δεν δείχνουν καθαριότητα αλλά κλουβιά που δεν έχουν αλλάξει υπόστρωμα για πολλές πολλές μέρες.
    Σεραφείμ πολλές αρώστιες οφείλονται ακριβώς στην βρωμιά απο τον πάτο του κλουβιού.
    Το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να καθαρίσεις τα κλουβιά!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...