Έχουν δυνατότητα όσφρησης τα καναρίνια;

Συζήτηση με θέμα Έχουν δυνατότητα όσφρησης τα καναρίνια;, που ξεκίνησε από Βίκυ88, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 3 Νοε 2015.

misalouris
Best Answer misalouris, 4 Νοε 2015
Η ακοή και η όραση στα περισσότερα πουλιά είναι εξαιρετικά ανεπτυγμένες. Έχει αναφερθεί πως είναι αρκετό να χάσεις το ζευγάρωμα ενός καναρινιού γιατί... Ολόκληρο το Post
  1. Βίκυ88

Βίκυ88 PB New Member

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις!!! Λίγο άσχετο με το topic, αλλά misalouris

Δεν μυρίζουν τίποτα? Δηλαδή ούτε καν αν κάνουμε το κόλπο με το φύσυγμα όταν είναι μικροί οι νεοσσοί κι έχουμε πιει καφέ ή έχουμε φάει τζατζίκι που λέει ο λόγος, δεν θα χαμπαριάσουν καθόλου? Θα είναι το ίδιο το χνώτο γι'αυτά?

2. Best Answer:
    Post #293040 by misalouris, 4 Νοε 2015
  3. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Ψήφοι: 1
    Με τους αιώνες εξέλιξης η όσφρηση σε κάποια πουλιά εξασθένησε.
    Το επίπεδο και οι δυνατότητες όσφρησης που έχουν απομείνει στα καναρίνια δεν είναι σε μένα γνωστά.
    Απλά γνωρίζω πως οι δυνατότητές τους είναι περιορισμένες κοντά στο "τίποτε" και θα χαρώ να μάθω αν κάνω λάθος.
    Επιπρόσθετα να πω.... πως σε κάποιο είδος γύπα (κόνδορα) η όσφρηση είναι φοβερά ανεπτυγμένη .... σε σημείο να μπορεί να ανακαλύπτει τα "πτώματα" ζώων που βρίσκονται "θαμμένα" στα πυκνά φυλλώματα των δασών που αποτελούν βιότοπό του.

4. Βίκυ88

Βίκυ88 PB New Member

Κινητή εγκυκλοπαίδεια είστε κε Γιάννη! Εύγε!!! Ευχαριστώ! Όσο για το

θα το ερευνήσω μόλις αποκτήσουμε απογόνους και θα σας πω!!! Όχι βέβαια με τζατζίκι, αλλά με λιγότερο βασανιστική μέθοδο! :rolleyes:Θα φανταζόμουν πάντως ότι οι παπαγάλοι κάτι περισσότερο μπορούν να μυρίσουν με εκείνα τα μεγάλα ρουθούνια!!! (εκτός αν δεν είναι ρουθούνια και γίνομαι ρεζίλι! :p )

5. GimDim

GimDim PB New Member

Η απορία σου θα λυθεί, βάζοντας ένα φρεσκοβρασμένο αυγό (κομμένο τουλάχιστον στη μέση) πολύ κοντά στο κλουβί, καλλυμένο με ένα χαρτάκι ώστε να μην υπάρχει οπτική επαφή.
    Η συνέχεια έχει ενδιαφέρον....... και η διαπίστωση πολύ σημαντική....... , οι κινήσεις των καναρινιών θα δώσουν τη λύση στο γρίφο...... .

6. GimDim

GimDim PB New Member

Επιπροσθέτως θα παρακαλούσα τον κύριο Μισαλούρη, αν έχει την καλωσύνη, μιας και διαθέτει τον κατάλληλο εξοπλισμό, να καταγράψει σε ένα ολιγόλεπτο βιντεάκι την παραπάνω διαδικασία, προσφέροντας έτσι παραστατικά σε όλους μας κάτι που πραγματικά που δεν έχουμε ξαναδεί.

7. Βίκυ88

Βίκυ88 PB New Member

Θα το κάνω με την επόμενη ευκαιρία.
    Έκανα όμως ένα άλλο τεστ. Πήρα μία πατήθρα και την ψέκασα με βαρύ άρωμα. Μετά από λίγο τη σκούπισα με μια χαρτοπετσέτα για να μην είναι καθόλου υγρή και την έβαλα στη ζευγαρώστρα που τα έχω. Κανένα από τα δύο δεν έδειξε να αντιλαμβάνεται κάτι περίεργο στο κλουβί. Το αρσενικό μάλιστα ανέβηκε κάποια στιγμή πάνω στην πατήθρα και ακόνισε τη μυτούλα του σα να μη συμβαίνει τίποτα. Αυτή η πατήθρα είναι μία από τις 3 που έχω ψηλά στο κλουβί και τώρα έχει κουρνιάσει σε μία από τις άλλες δύο. Δεν ξέρω αν έχει σχέση, δηλαδή να την αποφεύγει, αλλά και δε νομίζω. (Η Μπουλίτσα μπουσουλιθρόνι όπως πάντα τα σνομπάρει τα ψηλά).

8. misalouris

Νομίζω πως οτιδήποτε και να βάλουμε κοντά στο κλουβί θα τύχη της περιέργειας και της προσοχής των πουλιών. Είναι τόσο περίεργα που δεν θα αντισταθούν να επισκεφτούν οτιδήποτε.
    Δεν χρειάζεται κάτι τόσο εξειδικευμένο εξοπλισμό .... Με το κινητό σου τραβάς το video που θέλεις και μας το δείχνεις ...
    Προσωπικά δηλώνω πρόθυμος να μάθω κάθε καινούργια πληροφορία, να διορθώσω κάθε εσφαλμένη γνώση μου και να υιοθετήσω κάθε αντίθετη άποψη ... αρκεί να τεκμηριώνεται.
    Θα περιμένω το video...

9. gianniskilkis

gianniskilkis PB New Member

Φοβερό , πράγματικά σαν σκέψη είναι φοβερή .!!! Ποτέ δεν με απασχόλησε κάτι τέτοιο , δεν το είχα σκεφτεί και με εντυπωσίασε που προβλημάτισε την Βίκυ . Για να διευκρινήσω , όχι πως την ευτελίζω την φίλη απλά πως εγώ που αχολούμαι 25 πάνω κάτω χρόνια , δεν είχα προβληματιστεί . Είναι κάτι που το θεωρείς προφανές , λογικά για να έχουν ¨μύτη¨ θα πρέπει να έχουν και όσφρηση . Αμ , είναι όμως έτσι ;;;;

10. Βίκυ88

Βίκυ88 PB New Member

Εγώ πάλι gianniskilkis πιο πολύ για τέτοια προβληματίζομαι!!! Αν μυρίζουν, αν προτιμούν γλυκές γεύσεις, αν βλέπουν στο ημίφως, αν καταλαβαίνουν τα γλυκόλογά μας, αν μας εμπιστεύονται πιο πολύ από τα άλλα μέλη της οικογένειας που δεν τα φροντίζουν (καθαριότητα & τροφή), αν μας βαριούνται συνέχεια δίπλα τους ή αποζητάνε το μέγιστο της παρέας μας, αν καταλαβαίνουν το όνομά τους, αν το χέρι μας που μπαίνει στο κλουβί το βλέπουν ως προέκτασή μας ή ως ανεξάρτητο αντικείμενο/ζώο.... Και άλλα που ίσως να μη μου έρχονται τώρα, αλλά είναι απορίες που περιμένω ασαφής και γενικές απαντήσεις τύπου "εξαρτάται το χαρκτήρα του" και γι'αυτό δεν ανοίγω θέματα πάνω σ'αυτά...! Θα χαρώ πολύ πάντως αν κάποιος που γνωρίζει έχει κάποια απάντηση! :)

11. pyroferus

pyroferus PB New Member

Αν αναζητούν την παρέα μας έχω να πω πως όταν λείπω από το σπίτι για 2-3 μέρες,όταν γυρνάω και μπαίνω μέσα
    χαλάνε τον κόσμο με τα κελαιδισματα τους.Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο αλλά αυτό συμβαίνει κάθε φορά!

12. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Αν μας αναγνωριζουν.. φυσικα και μας γνωριζουν. Βαλε εναν ασχετο να καθαρισει τα κλουβια και πες μου πως θα κανουν.

Οταν εφυγα μια φορα το πασχα η αδερφη μου ντυνοταν στα μαυρα και επιανε πισω τα μαλλια της για να τα περιποιηθει γιατι σκοτωνονταν. Και γω ακομα οταν αφησω κατω τα μαλλια μου ειναι πιο ανησυχα.

Επισης,για το αν αποζητουν παρεα... τωρα μολις που ξυπνησα προφανως ειναι ξυπνια και τσακωνονται ή κανουν πιου πιου. Ενας μονο τραγουδαει. Μολις παω στο διαδρομο για κουζινα και με δουνε οτι παω για καφε ΟΛΟΙ αρχιζουν εστω και για λιγο τα τραγουδια.. εκτος αν εχουν μαθει οτι μετα τον καφε μπαινει μουσικη, που τη λατρευουν ( εχουν και προτιμησεις!)

13. misalouris

Η ακοή και η όραση στα περισσότερα πουλιά είναι εξαιρετικά ανεπτυγμένες. Έχει αναφερθεί πως είναι αρκετό να χάσεις το ζευγάρωμα ενός καναρινιού γιατί αυτό έχει "δεθεί" ακούγοντας και βλέποντας το καναρίνι που κελαηδά στο μπαλκόνι 50 μέτρα μακρυά του.
    Αντίθετα η γεύση και η όσφρηση έχουν ατονίσει ως αισθήσεις στα περισσότερα πουλιά. Φυσικά όπως έγραψα υπάρχουν και λαμπρές εξαιρέσεις όπως ο βασιλικός γύπας - κόνδορας που έχει υπερτροφικά ρουθούνια αφού βασίζεται στην όσφρηση του για να εντοπίσει τα κουφάρια των ζώων.
    Φυσικά και έχουν ρουθούνια .... και φυσικά τους χρειάζονται.... πως άλλωστε θα μπορούσαν να αναπνέουν.
    Όσα ζώα έχουν σε λειτουργία την όσφρηση (πχ σκύλος) έχουν τους αντίστοιχους αισθητήρες μέσα στα ρουθούνια τους και στα πουλιά αυτοί απουσιάζουν. Πολλές φορές μάλιστα θα τα δούμε τα σκυλιά να οσμίζονται τον αέρα .... κάτι που ποτέ δεν έχω δει στα πουλιά.
    Θα γράψω την άποψή μου και θυα απαντήσω όπως ακριβώς θέλεις (έτσι τουλάχιστο ελπίζω) ....
    Ας τα πάρουμε όμως με τη σειρά...
    Αν μυρίζουν .......... πολύ κοντά στο απόλυτο όχι
    αν προτιμούν γλυκές γεύσεις ....... δεν υπάρχει δυνατότητα γεύσης... Θα φάνε το χαλασμένο αυγό, την πιο καυτερή πιπεριά, κάθε φύλο και αγκαθάκι από την τσουκνίδα με την ίδια άνεση που θα φάνε και τους σπόρους ή την αυγοτροφή.
    αν βλέπουν στο ημίφως..... όχι (εκτός από τα νυχτόβια) γι αυτό προτείνονται οι αλλαγές και τα πιασίματα των πουλιών να γίνονται με χαμηλό φωτισμό.
    αν καταλαβαίνουν τα γλυκόλογά μας.... βεβαίως και ναι.... ίσως δεν καταλαβαίνουν το νόημα αλλά αναγνωρίζουν τη χροιά και το χρώμα της φωνής μας... Ας μην ξεχνάμε πως εκεί στηρίζεται και η καλή δυνατότητα μάθησης μελωδικών ήχων
    αν μας εμπιστεύονται πιο πολύ από τα άλλα μέλη της οικογένειας που δεν τα φροντίζουν .... βεβαίως και ναι... κάθε λεπτό κοντά στα πουλιά μας μετατρέπεται σε σημείο ανάπτυξης εμπιστοσύνης αρκεί οι επισκέψεις μας να μην συνοδεύονται από άσκοπα πιασίματα και πιέσεις στο ζωτικό τους χώρο.
    αν μας βαριούνται συνέχεια δίπλα τους ή αποζητάνε το μέγιστο της παρέας μας ..... αυτό εξαρτάται με το χαρακτήρα και το είδος του πουλιού αλλά σίγουρα υπάρχει επιρροή.
    αν καταλαβαίνουν το όνομά τους .... νομίζω όχι στα καναρίνια αλλά στους παπαγάλους σίγουρα ναι, τουλάχιστο σε κάποια είδη....
    αν το χέρι μας που μπαίνει στο κλουβί το βλέπουν ως προέκτασή μας ή ως ανεξάρτητο αντικείμενο/ζώο.... Εδώ είναι το μεγάλο μυστικό... το χέρι που μπαίνει στο κλουβί είναι πάντα εχθρός. Άλλο είναι να έρθει το πουλί στο χέρι μας ... κι άλλο να πάμε εμείς το χέρι μας σ' αυτό. Το χέρι μας αποτελεί πηγή πίεσης των πουλιών και θέλει σωστό χειρισμό.

14. Βίκυ88

Βίκυ88 PB New Member

Χαχαχα άκρως κοινωνικά Myra !!!! Αλλά η ερώτησή μου σχετικά με την παρέα ήταν πιο πολύ επειδή τυχαίνει να είμαι σπίτι αυτόν τον καιρό και πάω και κάθομαι δίπλα στη ζευγαρώστρα χοντρικά σχεδόν κάθε μισάωρο για 10 λεπτά και τους μιλάω...Θέλω λοιπόν να πω αν και το "δέσιμο" έχει τα όριά του κι αν αυτό το ευχαριστιούνται ή τα ενοχλεί (για να σας προλάβω δεν έχω παρατηρήσει ούτε το ένα, ούτε το άλλο, απλώς συνεχίζουν να κάνουν ό,τι έκαναν κ με κοιτάνε).
    Ευχαριστώ πολύ misalouris , βοήθησες πολύ :)

15. alicedros

alicedros PB Supporter

Συμφωνώ σε όλα με τον Γιάννη!
    Και απλά να προσθέσω...

Γι αυτό προσοχή τι τους δίνουμε γιατί μπορεί να φάνε τα ΠΑΝΤΑ!!

Μετά από χρόνια, καναρινάκια που είχα πάρει από πετ σοπ και πολύ άγρια, είχαν καταλάβει πως το χέρι μου δεν πρόκειται να τους κάνει κακό. Έβαζα και βάζω το χέρι μου μέσα στο κλουβί και αυτά απλά κάθονται και περιμένουν να το βγάλω για να πάνε να φάνε!! :p

16. GimDim

GimDim PB New Member

Ακριβώς και αυτό θέλει να καταδείξει η διαδικασία που πρότεινα καθώς στη επόμενη φάση αν βάλουμε μόνο το χαρτάκι επικάλλυψης, θα δούμε την ίδια αντιδραση.
    Για μένα ουσιαστικά δεν υπάρχει καθόλου η δυνατότητα όσφρησης για να ατονήσει, ελλείψει των αναγκαίων αισθητήρων όπως αναφέρεις.
    Όσον όμως αφορά, την αίσθηση της γεύσης, έχω την εντύπωση πως διαθέτουν καθώς για κάποιες τροφές ξετρελένονται και τις προτιμούν φανατικά έναντι άλλων.
    Τέλος η πρόταση για το βιντεάκι έχει να κάνει με την την τεχνοτροπία σου που καθιστά κάποια πράγματα μοναδικά και άκρως επαγγελματικά.

17. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Μια ενδιαφέρουσα συζήτηση σχετικά με την αίσθηση της γεύσης στα πουλιά.

18. misalouris

Θα φανεί off και ίσως είναι...
    Αλλά στ' αλήθεια αισθάνομαι όμορφα που από ένα όχι και τόσο "δημοφιλή" προβληματισμό - ερώτημα, προήλθε αυτή η ροή από παλιές ή νέες πληροφορίες στην ομάδα μας...
    Εγώ τουλάχιστο βγήκα σοφότερος.
    Αν μάλιστα αναλογιστούμε την αρχική επιφυλακτικότητα της Βίκυ88 που είχε αναστολές στο να το ξεκινήσει .... τότε αβίαστα βγαίνει το συμπέρασμα πως τουλάχιστο στο petbirds πρέπει να ρωτάμε ... όσο "χαζή" κι αν κρίνουμε την ερώτηση...
    Γιατί δεν ξέρουμε ποτέ πόσο καλό μπορεί να βγει το αποτέλεσμα.

19. GimDim

GimDim PB New Member

Γιάννη, συνήθως από τα ασήμαντα προκύπτουν τα σημαντικά..... .

20. DimasYiannis

DimasYiannis PB New Member

Πολυ καλη εξελιξη πηρε η συζητηση οντως.
    Συγχαρητηρια σε εκεινους που εψαξαν,και τοποθετησαν γραπτα αυτα που διαβασαν.
    Και εμεις μπορουμε να πληροφορηθουμε,σχεδον αβιαστα θα ελεγα.

21. Δημητρηςχχχ

Δημητρηςχχχ PB New Member

Δεν γίνεται να μην έχουν γεύση.Δεν τρώνε τα πάντα. Επίσης κάτι που ειπωθηκε

Μοιραστείτε

Φόρτωση...