Έχει ορμονικό πρόβλημα;

Συζήτηση με θέμα Έχει ορμονικό πρόβλημα;, που ξεκίνησε από marakilil2013, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 26 Απρ 2014.

1. marakilil2013

marakilil2013 PB New Member

Η κανάρα μου ενώ έχει κτίσει την φώλια της και ο αρσενικός την γονιμοποίει εδώ και τέσσερις μήνες (εξακολουθεί να είναι στη φώλια) δεν γεννάει καθόλου. ( Η ίδια κανάρα με το προηγούμενο αρσενικό μου έκανε κανονικά αυγά σε μια εβδομάδα μετά την γονιμοποίηση). Εχει ορμονικό πρόβλημα και εαν έχει μπορεί να αντιμετωπιστεί;

2. alicedros

alicedros PB Supporter

Τα έχεις μαζί 4 μήνες???? τι διατροφική προετοιμασία έχεις κάνει στο ζευγάρι??

3. marakilil2013

τους έδινα κανονικά σποράκια, βιταμίνες και φρούτα κυρίως!

4. alicedros

alicedros PB Supporter

Τι βιταμίνες??

Αυγό?? Αυγοτροφή?? Ασβέστιο στη θηλυκιά??

5. marakilil2013

αυγοτροφη.και η καναρα μου θελει παρα πολυ να κανει αυγα αλλα...

6. alicedros

alicedros PB Supporter

Αν οι βιταμίνες είναι αυτό που βάζουν οι πετσοπάδες μέσα σε διαφανή σακουλάκια και βγαίνει σε διάφορα χρώματα μην το ξαναδώσεις.... Κανουν καλο ή κακο οι βιταμινες στα καναρινια;

Πέρα από αυγοτροφή/αυγό και σπόρους η θηλυκιά για να κάνει αυγά χρειάζεται ασβέστιο.... Όσο και να θέλει αν δεν το χορηγήσουμε εμείς δε θα μπορέσει να κάνει αυγά... Ασβέστιο μπορεί να πάρει από το τσόφλι του αυγού, από το σαπιοκόκκαλο και από το σουσάμι (πολύ λίγο γιατί παχαίνει....).

Εφόσον σου έχει κάνει αυγά δεν έχει ορμονικό πρόβλημα... Εκτός και αν είναι πάνω από 6 χρονών...

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 14 Ιουλ 2016
  7. marakilil2013

ειναι 3 χρονων αρα να μην της ξανα δώσω βιταμίνες. Στο αρσενικο μπορω να δινω;δηλαδη τι βιταμινες να δινω; να τις φτιάχνω εγω;

8. Ian32

Ian32 PB New Member

Πάρε ένα πολυβιταμινουχο σκεύασμα να βάζεις στο νερό και κάνε εύκολη αυγότροφη ή πάρε έτοιμη καλής ποιότητας ή στην τελική αυγουλακι βραστό.

9. marakilil2013

με το τσοφλι;

10. NassiaGr

NassiaGr PB New Member

ναι με το τσοφλι το αυγο!απο πετσοπ πας και παιρνεις βιταμινες για το νερο για να πυρωσουν τα καναρινια σου να τους πεις για καναρινια .....

11. marakilil2013

τους είχα βάλει και παλιότερα αλλά δεν το έφαγαν μόνο σε μια αυγοτροφη που έφτιαξα εγώ το έφαγαν

12. NassiaGr

NassiaGr PB New Member

στο κομματι του φορουμ διατροφη τα παιδια εχουν βαλει διαφορες αυγοτροφες που φτιαχνουν μονοι τους! εχω δοκιμασει μια και ειναι σουπερρρρ εκει θα δεις αν διαβασεις και τι αλλο μπορεις να δινεις στο καναρινι να τρωει γενικα .... ;-)το αυγο λες ... βραστο και κοφτο στη μεση ... με το τσοφλι παντα βαλτο παλι θα το φανε ...

13. marakilil2013

όχι δεν τα πυρώνω καθόλου μονά τους ξεκινούν την διαδικασίαοκ θα δοκιμάσω. Ευχαριστώ...!

14. NassiaGr

NassiaGr PB New Member

να παρεις αν δεν εχεις σουπιοκοκκαλο για το κλουβι .... απο το πετσοπ!

15. marakilil2013

οκ θα παρω ευχαριστω!:)

16. Ian32

Ian32 PB New Member

Δεν υπάρχει κάποιο υγρό -βιταμίνη-στικ -κάψουλες που πυρωνουν τα πουλιά μόνο χρήματα χαλάτε σε αυτά για να πυρωσουν και δεν το κάνουν, μια πολυβιταμινη να πάρεις αν θες προτείνω muta bit, breed max για να μην έχουν τα πουλιά κάποια έλλειψη βιταμινών, φυσικά να λες τα ταΐζω μόνο σπόρους και τους βάζω αυτά για να μου βγάλουν μικρά να ξέρεις θα αποτύχεις.
    Θέλουν και την πρασινάδα τους και την πρωτεΐνη τους και αντε κάνα φρούτακι να γλυκαθουν μια στο τόσο.
    Επίσης το αυγό με το τσόφλι εγώ το σταμάτησα διότι αν υπάρχει έστω μια περίπτωση να πάθουν σαλμονέλα θα την πάθουν από εκεί, σουπιοκολαλο από σουπιά είτε ασβέστη που λένε ότι είναι σουπιοκολαλο από πετ, σουσάμι, αν είναι ανάγκη και δεν τρώνε το σουπιοκολαλο κάποιο ασβέστιο να διαλύσεις στο νερό όπως πχ ταμπλέτες και μια συμπληρωματικα αυγότροφη με γάλα.

17. marakilil2013

ευχαριστω!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...