Έχει κοπεί το ράμφος νεοσσού

Συζήτηση με θέμα Έχει κοπεί το ράμφος νεοσσού, που ξεκίνησε από KLIO_V, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 24 Φεβ 2009.

1. KLIO_V

KLIO_V PB New Member

γεια σας. εχω 2 ζευγαρια καναρινια. ενω το ενα παει μια χαρα το αλλο σημερα μου δημιουργησε προβλημα. εχθες και σημερα βγηκαν 3 καναρινακια απο τα αυγα. στο ενα παρατηρησα οτι του εχουν τσιμπισει και κοψει την μυτουλα (εντελως απο οτι εχω δει) και εχει ματωσει. γιατι μπορει να συμβαινει αυτο. μπορει να μου απαντηση κανεις. ευχαριστω.

υ.σ. γεννηθηκε μια χαρα το πρωι και το βραδυ ηταν φαγωμενη η μυτη του. υπαρχει περιπτωση να το κανει και στα αλλα καναρινακια?

2. Goutaki_syros

Goutaki_syros PB New Member

Eίδες ποιος από τους δύο γονείς το κανε??Αν μπορείς βάλε μια φωτό να δούμε.Μπορεί ΄΄οπως ταίζαν να την μάτωσαν λίγο.Αν είναι ετσι όπως τα λές όμως..παρακολούθησε το ζευγάρι σου να δεις πως λειτουργεί..Μπορεί να χρειαστεί να αποχωρίσεις σε αλλο κλουβι καποιο πουλί μέχρι να μεγαλώσουν.

3. KLIO_V

KLIO_V PB New Member

Από ότι είδα μάλλον πρέπει να το έκανε η κανάρα γιατί δεν αφήνει τον αρσενικό να πάει στην φωλιά καθόλου. Τα άλλα δύο μικρά της είναι μια χαρά. Δεν έχουν τίποτα.

4. KLIO_V

KLIO_V PB New Member

Καλημέρα. Σήμερα είδα ότι το συγκεκριμένο καναρινάκι (ζούσε μέχρι χθες) ψόφησε και τα ποδαράκια του ήταν παραμορφωμένα. Επίσης το ένα από τα υπόλοιπα 3 αδερφάκια του ήταν χωρίς ποδαράκι. Τι λέτε να φταίει. Λέτε να είναι κληρονομικό από τους γονείς?

5. sophias

sophias PB New Member

οι γονείς έχουν κάποια συγγένεια μεταξύ τους?

6. KLIO_V

KLIO_V PB New Member

Από ότι ξέρω όχι. Τα αγόρασα από petshop και μου είπε ότι δεν έχουν. Το ένα είναι άσπρο (θυληκό) και το άλλο είναι σκούρο σκουφάτο (αρσενικό), .

Μοιραστείτε

Φόρτωση...