Έχει καρίνα ή κάτι άλλο;

Συζήτηση με θέμα Έχει καρίνα ή κάτι άλλο;, που ξεκίνησε από Papadopoulos G, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 29 Σεπ 2014.

1. Papadopoulos G

Papadopoulos G PB New Member

Παιδιά, θέλω τη βοήθειά σας.
    Το καναρίνι μου κάθεται φουσκωμένο στο κλαδάκι, τρώει πολύ αλλά στο στήθος μου μοιάζει σαν να έχει καρίνα. έβγαλα φωτογραφίες το στήθος και τις κουτσουλιές του.
    Δεν μπορώ καλύτερη φωτογραφία γιατί έχει πολλά πούπουλα.
    Καμιά ιδέα; Κάποια βοήθεια; Κάποιο φάρμακο;
    Είναι δώρο και δεν θέλω να το χάσω!Ελπίζω σε βοήθεια
    002.jpg
    001.jpg

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Η κοιλιά δεν φαίνεται σχεδόν καθόλου. Από αυτό που φαίνεται, διακρίνεται όντως κάποιο πρόβλημα χωρίς να ξεχωρίζει καθαρά. Δυστυχώς η εικόνα δεν βοηθά.

3. Papadopoulos G

Η κοιλιά δεν φαίνεται πρησμένη, απλά πολύ νερό στις κουτσουλιές, τρώει συνέχεια και το στήθος έχει ξεκινήσει καρίνα.

4. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Υπάρχει κάτι σαν φούσκα στην κοιλιά?
    Κάνε αύριο μια προσπάθεια και στείλε μια καθαρή φωτογραφία της κοιλιάς του.

5. Papadopoulos G

Οκ θα βγάλω αύριο. Μέχρι τότε να δώσω baycox. Αν ναι σε τι αναλογία γιατί δεν θυμάμαι;

6. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Toυ έχεις ξαναδώσει αντιβίωση ?...Αν ναι πότε και πόσο συχνά του έδινες ?

7. alicedros

alicedros PB Supporter

Και καρίνα έχει και διακρίνω και μελανό σημείο (όπως βλέπουμε τη φώτο, κάτω από το στέρνο στα δεξιά) στην κοιλιά αλλά η φώτο δε βοηθάει. Οι κουτσουλιές ναι δεν είναι και τόσο φυσιολογικές αλλά δεν έχουν και πολύ νερό.. Μην δώσεις αντιβίωση. Βάλτη σε ένα ζεστό μέρος, και δώσε ηλεκτρολύτες στο πουλάκι ή νερό με ζάχαρη να πάρει ενέργεια. Αυτά για αρχή. Σποράκια τρώει?? Αν δεν τρώει ίσως θα πρέπει να ταίσεις εσύ με το ζόρι με σύριγγα για να βοηθήσεις την κατάσταση. Το ότι κάθεται φουσκωμένο είναι κακό σημάδι, αλλά αν δράσεις έγκαιρα πιστεύω πως μπορείς να το σώσεις! Να ξέρεις σε τέτοιες περιπτώσεις πρέπει να είσαι όσο μπορείς από πάνω σαν να έχεις ένα νεογέννητο βρέφος. Εγώ τουλάχιστον έτσι το βλέπω! :p Είναι δύσκολο.. Θα χρειαστείς κουράγιο... Περιμένουμε καλές και να φαίνεται όσο το δυνατόν καλύτερα η κοιλιά και το στέρνο.

8. Papadopoulos G

Το πουλί πάει από το κακό στο χειρότερο. Τώρα κάθεται φουσκωμένο στον πάτο του κλουβιού περισσότερο αδύνατο από ποτέ. Το Baycox μάλλον δεν βοήθησε. Καμιά ιδέα; Προσπάθησα να βγάλω φωτογραφίες αλλά δεν μπορώ μόνος μου.Θα δοκιμάσω αργότερα με ένα φίλο.

9. YannisK

YannisK PB Known Member

Γιώργο μαντεψιές δεν μπορεί να κάνει κανένας. Βάλε φωτό απο την κοιλιά του. Του έδωσες ηλεκτρολύτες;

10. Paianas

Σε ρώτησα αν του έχεις ξαναδώσει αντιβίωση, αλλά δεν απάντησες.
    πίνει αρκετό νερό η είναι συνέχεια κουρνιασμένο ?
    Το μυαλό μου πάει σε βακτηριακή μόλυνση, αλλά έχω κατ'επανάληψη πει ότι είμαστε αναρμόδιοι σε ιατρικά ζητήματα.
    Αν πάντως θέλεις μια γνώμη, θα πρότεινα να πας η να ρωτήσεις σε ένα φαρμακείο αν υπάρχει bactrimel σιρόπι (γιατί νομίζω καταργήθηκε). Αν έχει πάρε και μία σύριγγα ινσουλίνης (τη μικρότερη του 1 ml), διάλυσε μία σταγόνα από το bactrimel στο νερό που παίρνει η σύριγγα και δώσ'του στο στόμα πρωϊ-βράδυ για 7-10 ημέρες.

11. alicedros

alicedros PB Supporter

Μα γιατί έδωσες baycox?? Ηλεκτρολυτες, ή νερό με ζάχαρη ή τουλάχιστον βιταμίνες έπρεπε να δώσεις μέχρι να καταλάβεις τι μπορεί να έχει ή να το βοηθήσεις λίγο να πάρει τα πάνω του. Την ταΐσες με σύριγγα??

Αν βρεξεις με νερό τα δάχτυλα σου και παραμερισεις τα φτερά της κοιλιάς θα μπορέσεις να βγάλεις φώτο. Τόσες μέρες έπρεπε μα είχες ανεβάσει φωτογραφίες. Σε τέτοιες περιπτώσεις ακόμα και τα λεπτά είναι πολύτιμα!

12. Paianas

Αλίκη, αν είναι μύκητες τρέφονται με τη ζάχαρη ...Καμμιά φορά πάμε για μαλλί ...γι αυτό λέμε πάμε στα τυφλά με βάρκα την ελπίδα.

13. alicedros

alicedros PB Supporter

Νίκο έχεις δίκιο, απλά το νερό με τη ζάχαρη θα δώσει ενέργεια στο πουλάκι να αντέξει μέχρι να δούμε κάποιες φώτο και να προσανατολιστουμε κάπου. Δεν είμαστε γιατροί ούτε ξέρουμε τα πάντα (ειδικά εγώ ξέρω μόνο τα βασικά), ούτε μπορούμε να το σώσουμε με διάγνωση και θεραπεία διαδικτυακά, αλλά και τώρα, ούτε και με μια φωτογραφία πάμε εντελώς στα τυφλά!

14. panos70

panos70 PB New Member

αφου το πουλι καθετε κατω αδυναμο ,νομιζω πως σαν εσχατη λυση πρεπει να δοθει baytril κατι αλλο δεν βλεπω πως μπορει να το σωσει

15. Papadopoulos G

Μόνο baycox έδωσα χτες και σήμερα.
    Πριν 4-5 μέρες έβαλα ESB3.
    Η κατάσταση είναι αυτή. Έδωσα και νερό με ζάχαρη, του έβαλα και σπασμένη βρώμη... τι άλλο να κάνω;

10719398_10202713530655242_1211684763_n.jpg
    10717585_10202713530695243_1778979095_n.jpg
    10711649_10202713530615241_1467718241_n.jpg

Σε περίπτωση που το βρώ στη Λάρισα ή στο Βόλο, ποια η δοσολογία του;

16. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

17. Τζουάν

Τζουάν PB New Member

Πως ειναι το καναρινακι σου σημερα;

18. Papadopoulos G

Συνεχίζεται η κατηφόρα. Θα κάνω την προσπάθεια μέχρι τέλους και ελπίζω να αποφύγω αυτό που διαισθάνομαι πως έρχεται. Ελπίζω να με διαψεύσει γιατί την συγκεκριμένη την αγόρασα με όρεξη και ελπίδες για αναπαραγωγή. Επιπλέον είναι πανέμορφη. Της έβαλα αυγό και της έδωσα βρώμη σπασμένη. Απλά περιμένω.

19. alicedros

alicedros PB Supporter

Γιώργο βάλε το πουλάκι στη ζέστη και τάισε την με το ζόρι. Είτε αυγό με νερό και φρυγανιά είτε κρέμα για μωρά και τάισε την με σύριγγα. Μην κάθεσαι και περιμένεις πότε θα φύγει.. Κάνε κάτι.. Ό,τι μπορείς για να τη βοηθήσεις..

20. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Ταίζονται τα πουλιά με το ζόρι ; αλλά και να ταίζονται.........και ΤΟΥΡΜΠΟΤΡΟΦΗ να του δώσει Αλίκη μου, εαν έχει προηγηθεί ασθένεια, αντιβιώσεις, SB3 , και διάφορα άλλα καλούδια, τό έντερο δεν είναι σε θέση να "χωνέψει" τίποτα. Εδώ, απο την αρχή στην κουτσουλιά, δεν υπάρχει ούτε στέρεο μέρος (ασητία ή αδυναμία μεταβολισμού,απορρόφησης)) αλλά ούτε και ουρικό. Aπο τα λίγα που ξέρω αυτό το δεύτερο σημαίνει βλάβη στα νεφρά . Το πουλάκι χάνει υπερβολικά υγρά (όπως φαίνονται και στις φωτό εξ άλλου) και στεγνώνει. Αν δεν βρεθεί η αιτία δεν σώνεται . Οσο καλή διάθεση και να υπάρχει απ' όλους για βοήθεια,όταν τα πουλιά φτάνουν σε τέτοιο στάδιο , μόνον οι ...προσευχές βοηθάνε. :(

Μοιραστείτε

Φόρτωση...