Έχει κανείς γνώση για παραμυξοϊωση ή τρέλα περιστεριών;

Συζήτηση με θέμα Έχει κανείς γνώση για παραμυξοϊωση ή τρέλα περιστεριών;, που ξεκίνησε από boukefalas, στο Forum 'Περιστέρια' του PetBirds, 16 Απρ 2016.

1. boukefalas

boukefalas PB New Member

εχει κανεις γνωση για Παραμυξοϊωση η τρέλα περιστεριων
    απο οτι διαβασα δεν υπαρχει θεραπεια αλλα αν τρεφεται καλα οσο κρατα υπαρχει πιθανοτητα να περασει.
    εχω 1 που εχει αν καποιος γνωριζει μονο μιλα

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

3. gianniskilkis

gianniskilkis PB New Member

Φίλε μου έχω την άποψη ότι δεν υπάρχει γιατρειά . Το άρρωστο πουλί πρέπει να απομακρύνεται άμεσα ... Παρατηρήθηκε (όπως λέει ή βιβλιογραφία ) ότι με χρήση εμβολίου σε άρρωστα πουλιά , συνεχόμενα ανά τριήμερο και δύο - τρεις επαναληπτικές δόσεις, μερικά πουλιά επανήλθαν . Πάντως θα είναι φορείς στην συνέχεια και δεν θα σου κάνει καλό στο κουμάσι . Εγώ κάνω χρήση ζωντανού στελέχους Lasota ( HIPRAVIAR-S ) και μέχρι τωρα δεν είχα ποτέ πρόβλημα . Δεν ξέρω εάν σε βοήθησα ή σε μπέρδεψα . Καλή συνέχεια ...

4. lazaros

lazaros PB New Member

Άμεση ''απομάκρυνση'' του άρρωστου περιστεριού.
    Σχολαστικός καθαρισμός του κουμασιού και των σκευών,καλή απολύμανση και απεντόμωση.
    Εμβολιασμός των υγιών περιστεριών.
    Καλή διατροφή.

5. boukefalas

boukefalas PB New Member

και γω ειμαι της αποψης οτι δε ζουν αλλα δεν μου ετυχε ξανα αυτο
    απο ερευνα που κανα
    σε αμερικανικα και αγγλοφωνα site λενε οτι αν περασουν 2-3 βδομαδες που ειναι σε εξαρση μετα επανερχονται
    αλλα πρεπει να τα ταιζεις εσυ --ενας μαλιστα απο Περσια εγραψε οτι θεραπευσε ολο το κοπαδι του δινοντας βιταμινες, αρκετο νερο και μουρουνελαιο. υπαρχει ομως περιπτωση να τους αφησει ελατωμμα
    επισης μετα απο 3 μηνες που θα τους περασει (εαν), δεν κολλανε σε αλλα
    ιδομεν

6. boukefalas

boukefalas PB New Member

το βαλα σε 1 μεγαλο κουτι . τωρα σε περιορισμενο χρονο βλεπω οτι πιανει 1 σπυρι στα τεσσερα.(τι καταρα αυτη η αρρωστια)
    το οτι το απομωνοσα απο τα αλλα φανηκε να το στεναχωρει αλλα ειναι ηρεμο (πετουσε σχετικα καλα πριν το κλεισω)
    ποσα ml νερο να του δινω ξερει κανεις??δε νομιζω να μπορεσει να πιει μονο

7. boukefalas

boukefalas PB New Member

μπορει κανεις να φροντισει τον περιστερι για 3-4 μερες?επειδη θα λειψω ?(απο αθήνα και πεμπτη 4/5 τον ξαναπερνω)
    ειναι το αρρωστο του θεματος στην εικονα

Συνημμένα Αρχεία:

8. boukefalas

boukefalas PB New Member

μαλλον ολοι θα λειπουν και ο χρονος τελειωνει
    αν το αφησω μονο του θα τα καταφερει αραγε?

9. YannisK

YannisK PB Known Member

Δεν τρώει και πίνει μόνο του;

10. boukefalas

boukefalas PB New Member

μαλλον τα ψιλοκαταφερνει αλλα το πρωι του δινω εγω μαζι με την βιταμινη του
    (δεν ειμαι σιγουρος ποσο τρωει απο μονο του γι αυτο θελω καποιον για 4 μερες)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...