Έφυγαν όλα τα φτερά της ουράς του budgie μου

Συζήτηση με θέμα Έφυγαν όλα τα φτερά της ουράς του budgie μου, που ξεκίνησε από depy kos., στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 9 Νοε 2014.

1. depy kos.

depy kos. PB New Member

γεια σας και παλι εμ.. σττον παπαγαλακι μου βγηκαν τα φτερα της ουρας του ΟΛΑ και φοβαμε οτι δεν θα ξαναφυτρώσουν ή αμα παθει..τιποτα κακο? ειναι κακο για την υγεία του αυτο? :thumbsdown::(:(:( ειμαι πολυ ανχωμενη και φοβαμε !

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Θα ξαναβγούν αλλά σε πόσο διάστημα έφυγαν όλα; Σε τι κλουβί το έχεις; Μήπως είναι μικρό ή μήπως οι πατήθρες είναι κοντά στα κάγκελα και χτυπάει η ουρά; Υπάρχει περίπτωση να έχει ψείρες; Το έλεγξες;

3. depy kos.

depy kos. PB New Member

βοηθεια!

δεν ειχει φειρες ολα στο ιδιο διαστημα σε κανονικο πως να το πω...μισο μετρο και λιγοτερο...φοβαμε>λετε να παθει τιποτα?=(

4. maria p

Μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής; Αόριστοι φόβοι δεν χρησιμεύουν σε κάτι, ούτε λύνουν προβλήματα.

5. depy kos.

depy kos. PB New Member

δεν εχει ψειρες και..ναι εφυγαν ναι εφυγαν την ιδια στιγμη ολα τα φτερα...κακο ειναι? για την υγεια του?

6. maria p

Τι έκανε και έφυγαν; Τρόμαξε και πέταξε άτσαλα; Μπορείς να μας βάλεις φωτογραφία το πουλί και το κλουβί όλο; Πτερόρροια πέρασε στο τέλος του καλοκαιριού; Πόσο καιρό το έχεις; Τι τρώει; Οι κουτσουλιές του πως είναι;
    Από μόνο του, το να του φύγει η ουρά δεν μας λέει τι ακριβώς συμβαίνει στο πουλάκι. Μπορεί να μην έχει τίποτα, μπορεί να είναι άρρωστο και εξασθενημένο. Αν δεν μας πεις λεπτομέρειες πως θα σου απαντήσουμε; Θα είναι επιπόλαιο και καθόλου χρήσιμο ό,τι και να πούμε.

7. depy kos.

depy kos. PB New Member

λοιπον το εκπαιδευσα νακαθετε στο χερι μ εξω απο το κλουβι και καθος το εβαλα μεσα χοροπιδουσε και επεσε κατω..στο 'πατωμα'
    και πηγε να ανεβη επανω και πιαστηκε η ουρα του στα καγκελα και πηγε να φυγει και τραβιχτηκαν ολα...πιαστηκα ολα μασι και εφυγαν ολα απο την ρισα τους.θα προσπαθισω να βγαλω φωτογαφα αν κ δεν εχω κινητο για να τα ανεβασω...και απο τι βλεπω..κατω στην εφημεριδα ειναι ασπρομαυρες οι κουτσουλιες του...σημενει κατι αυτο? το εχω 2-3 εβδομαδες περιπου αλλα ειναι πολυ ημερο.

8. maria p

Ντέπυ μου, αυτά έπρεπε να τα πεις όταν άνοιξες το θέμα σου, όχι να ανταλλάξουμε τόσες ερωταπαντήσεις για να πεις ότι έγινε από ατύχημα. Εγώ νόμιζα ότι έπεσαν από μόνα τους τα φτερά χωρίς πίεση. Θα ξαναβγούν αλλά πρόσεχε όταν παίζετε είναι ευαίσθητα τα πουλιά δεν είναι όπως οι σκύλοι. Ασπρόμαυρες μικρές πρέπει να είναι οι κουτσουλιές, άλλοτε σκούρο πράσινο, άλλοτε πιο ανοιχτό ανάλογα τι έχει φάει.

9. depy kos.

depy kos. PB New Member

οταν φωναξε τρομαξα παντως..εμ..θα προσπαθισω να βγάλω φωτογραφία..ευχαριστω πάντως..! :):):):D

στην εικονα που εχει δικα σου ειναι τα παπαγαλακια?;)

10. maria p

Ναι ένα ζευγάρι lovebirds.

11. depy kos.

depy kos. PB New Member

αχ μαρεσουν παρα πολυ τα λοβ βιρδς αλλα εινι ακριβα :( να τα χερεσε ειναι πολυ ομορφα!:D

12. maria p

Δεν νομίζω πως είναι ιδιαίτερα ακριβά, βέβαια τα έχω αρκετά χρόνια δεν τα πήρα πρόσφατα. Ασχολήσου τώρα με το μικρό σου μια και είναι ήμερο θα σου κάνει όμορφη παρέα. Να φροντίζεις την διατροφή του.

13. depy kos.

depy kos. PB New Member

ενταξη..ευχαριστω πολυ!:)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...