Έτσι γίνεται η εκπαίδευση στα καναρίνια φωνής;

Συζήτηση με θέμα Έτσι γίνεται η εκπαίδευση στα καναρίνια φωνής;, που ξεκίνησε από nasospappas, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 28 Ιαν 2015.

1. nasospappas

nasospappas PB New Member

Βρήκα ένα άρθρο που σε κάποιο σημείο περιγράφει τον τρόπο με τον οποίο εκπαιδευόταν ένα καναρίνι φωνής.
    Pet City #2 ‹GREKA

Έτσι γίνεται η εκπαίδευση; Το βρήκα θλιβερό.

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Το "μπαούλιασμα" ή "μούτεμα" ή τέλος πάντων όπως και να τη λένε την εκπαίδευση αυτών των καναρινιών φωνής έχει απασχολήσει και την παρέα μας αρκετές φορές.
    Σχετικά πρόσφατα συζητήθηκε ένα παρόμοιο θέμα στο οποίο μπορείς να διαβάσεις πολλά από τα "δεδομένα" αυτής της εκπαίδευσης. Μιλάμε για κανονικό Μπαούλιασμα - Σεντούκιασμα στα πουλιά • PetBirds
    Θα συμφωνήσω μαζί σου στο σχόλιό σου, γιατί κι εγώ συντάσσομαι με την άποψη ο,τι δεν είναι όλα αυτοσκοπός και δεν πρέπει πάντα για δική μας ικανοποίηση ή ακόμη και για σκέτο εγωισμό ανάδειξης να έχουμε τέτοιους είδους "εκπαιδεύσεις"... και να καμαρώνουμε για το αποτέλεσμα.
    Θα δανειστώ ένα video από εκείνη τη συζήτηση για να μη χαθεί η ιδέα.... ειδικά αυτή μετά το τέταρτο λεπτό ....

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 23 Ιουλ 2016
  3. alicedros

alicedros PB Supporter

Είναι όντως τραγικό και απάνθρωπο!

4. Να πει καποιος του καραγκιοζη οτι οι εννοιες δασκαλος- μαθητης-εξετασεις δεν συναδουν με αυτη των πτηνων

5. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Μαρίνα, ο σεβασμός και η αγάπη μας προς τα ζώα, προϋποθέτει (ή τουλάχιστον θα έπρεπε) αντίστοιχη στάση και απέναντι στον άνθρωπο, ακόμη και στις διαφωνίες μας.

6. Έχεις απόλυτο δίκιο το καταλαβαίνω και το σέβομαι απλά εξοργήστικα

7. patilas

patilas PB Member

Βασικα ο συγκεκριμένος άνθρωπος έχει δουλέψει πάρα πολύ.. Και στο κάτω κάτω αυτό γίνεται εδώ και πολλά χρόνια δεν μπορούμε ν τα ανερουμε όλα.. Εγώ είμαι υπέρ εφόσον υπάρχουν υψηλά στάνταρ..όχι ο κάθε άσχετος ν το κάνει..

8. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Παναγιώτη, ποια διαφορά μπορεί να έχει για ένα πουλί αν το μπουντρουμιάσει ένας γνώστης ή ένας άσχετος; Τι είναι αυτό που θα μπορούσε να κάνει ένα πουλί να επιθυμεί να πέσει στα χέρια του πρώτου και όχι του δεύτερου;

9. patilas

patilas PB Member

Ο πρώτος ξέρει γνωρίζει τι χρειάζεται και πότε πρέπει να γίνεται και για πόσο και υπό πιες συνθήκες καιρικές και μη,εγώ ο άσχετος απλά θα το μπαουλιασω χωρίς να ελέγξω όλους τους παράγοντες..

10. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Η γνώση δεν δικαιολογεί τα πάντα, αντίθετα ενισχύει τον δόλο σε μια πράξη.
    Η άγνοια δεν είναι καλή αλλά μπορεί να είναι αθώα.
    Έχει συζητηθεί εκτενώς το θέμα στο θέμα του λινκ που έβαλε ο Γιάννης πιο πάνω.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...