Έξτρα λιχουδιές και συνήθειες στη διατροφή των παπαγάλων μας

Συζήτηση με θέμα Έξτρα λιχουδιές και συνήθειες στη διατροφή των παπαγάλων μας, που ξεκίνησε από Μαιρη, στο Forum 'Διατροφή Παπαγάλων' του PetBirds, 10 Οκτ 2008.

1. Μαιρη

Μαιρη PB Member

Η δική μου που ξετρελένεται με το παστέλι;;; :p Δεν της δίνω κάθε μέρα, μια φορά την εβδομάδα ένα κομματάκι. Αλλά αναρωτιέμαι...αν κάνει... :confused:

2. Yasmin

Yasmin PB Member

Λογικά από λίγο δεν πειράζει..Αλλά έχε υπόψη σου ότι έχει ζάχαρη..So με μέτρο πιστεύω, ίσως και με ακόμα μικρώτερη συχνότητα;

3. Parrotsmile

Parrotsmile PB Member

]

Και εγώ δίνω στο Πάρη ένα κομμάτι που και που.Δε βρίσκω το λόγω να μην κάνει ,μέλι και σουσάμι είναι.

4. Yasmin

Yasmin PB Member

Ναι Κωνσταντίνε, αλλά αν δεις τα συστατικά, έχει και ζάχαρη! Για να κάνεις παστέλι, χρειάζεται ίση ποσότητα ζάχαρη-μέλι..

5. Parrotsmile

Parrotsmile PB Member

Χρησιμοποιώ την τοπική παστελοποιήα και παίρνω τραγανό χωρίς ζάχαρη.Το τρώω και εγώ σαν σνακ στη δουλειά.

6. Yasmin

Yasmin PB Member

Αααα..Ok τότε μια χαρά! ;)
    Απλά, αυτά του εμπορίου που έχω δει στο super market έχουν ζάχαρη και μια συνταγή που έχω, αυτό έλεγε..Για αυτό το είπα!

7. marianna2384

marianna2384 PB New Member

Χόρτα οπως βλήτα κάνει να τρώνε τα καλα μας τα πουλάκια??? βρασμενα. ο Γιώργος εφαγε εχθες πάντως κ του άρεσαν...

8. Μαιρη

Μαιρη PB Member

Εγω στην Κούκυ δίνω χόρτα αλλα όχι βρασμένα ωμά και πολύ καλά πλυμένα. Και αυτό για να παίρνει όλες τις βιταμίνες που έχουν. Δεν νομίζω όμως να πειράζει που του έδωσες βρασμένα. Αρκεί να μην είχαν λάδι και αλάτι.

9. marianna2384

ε ειχαν λαδακι λίγο, δεν πειράζει. ωμα λαχανικα οκ αλλα κ τα χόρτα τετοιου είδους???

10. Yasmin

Yasmin PB Member

Εγώ δοκίμασα να δώσω στον δικό μου και έφαγε μόνο τη πρώτη φορά..Από εκεί και ύστερα ούτε να το βλέπει δεν θέλει..Όταν βλέπει εμένα να τρώω κάνει σαν παλαβός και όταν πάω να του δώσω, το παρατάει! Είναι τρελό αυτό το πουλί! :D

11. marianna2384

Εμένα εχει πάθει κάτι με τα λαχανικά εδω κ καιρό! τρώει τα πάντα! πολυ βολικος στο φαι αποδειχθηκε...κ πελετσ τρωει. οτι του δώσω το τρώει.

12. Μαιρη

Μαιρη PB Member

Εγω της δίνω τα πάντα απο χορταρικά, πολύ καλά πλυμένα πάντα. Καρότο έχεις δοκιμάσεις να του δώσεις; Η δικιά μου τρελαίνεται...:p

13. Yasmin

Yasmin PB Member

Τυχερήηηηηηηη! Εμέμα είναι με τα φεγγάρια του..Αλλά πάντα όταν με βλέπει να τρώω θέλει να δοκιμάσει, οτιδήποτε και αν είναι αυτό! Οπότε πάνω σε αυτό δουλεύω και τον κάνω να φάει..

14. Yasmin

Yasmin PB Member

Ο δικός που πάλι το καρότο για κάποιον περίεργο λόγο το σιχαίνεται! Τρώει όμως φασολάκια και αρακά!

15. Μαιρη

Μαιρη PB Member

Εμένα πάλι αυτά ούτε να τα δει...:D

16. marianna2384

και καρότο τρώει! απ ολα σας λεω! οτι κ να του δώσω το τρώει. καροτο, αρακα, φασολακια, πιπερια, ντοματες, αγγουρι, μαρουλι,λαχανο, καλαμπόκι και απο φρούτα τα πάντα. το μονο που του εδωσα κ δε το αντιμετωπισε καθολου σαν φαι, ουτε δοκιμασε ηταν το ροδι.

17. theo40gr

theo40gr PB New Member

το λαδι δεν κανει?γιατ?

18. marianna2384

εγω πάντως απ ολα του δίνω αλλα μαλλον το λάδι επειδη ειναι παχυντικο? αλλα προσφερει κ καλά φαντάζομαι.

19. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Ο Φοιβος απόλα αυτα μονο την ντοματα δεν ακουμπαει φετος διοτι περυσι εφαγε λιγη. Και τις τελευταιες φορες που την εβαλα στο μπολ του δεν ακουμπησε τιποτα επειδη δεν ηθελε τις ντοματες. Τα υπολοιπα τα τρωει ολα, αλλα ειναι αναλογα με την ορεξη του. Μια εβδομαδα αποφασιζει οτι του αρεσει η πιπερια πιο πολυ και την αλλη εχει αλλαξει αποψη και τρωει πρωτα τον αρακα κ.ο.κ. :D

Μαιρη εαν δοκιμασει το ροδι νομιζω πως μετα δε θα τον σταματας. Ο δικος μου κανει σαν τρελος...:D

20. Μαιρη

Μαιρη PB Member

Θα το δοκιμάσω. Αύριο το πρωι με βλέπω για Λαική Ανέστη:D

Μοιραστείτε

Φόρτωση...