Παρουσίαση Ένα πολυ τυχερό μωρό! (Ringneck Parakeet)

Συζήτηση με θέμα Ένα πολυ τυχερό μωρό! (Ringneck Parakeet), που ξεκίνησε από Marilenaki, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 25 Ιουν 2015.

1. Marilenaki

Marilenaki PB Member

Φέτος έβαλα ένα νέο ζευγάρι Ringneck πρώτη φορά για αναπαραγωγή.
    Η πρώτη φορά σε ένα άπειρο ζευγάρι δεν βγαίνει πάντα με επιτυχία.
    Το ζευγαράκι αποκτήσε 3 γόνιμα αυγουλάκια αλλα το ένα το έσπασαν.

rsz_16464815_n.jpg

Ηθελαν μόνο 3 μέρες για να ξεκινήσουν να σκάνε τα πιτσιρίκια απο το αυγό τους οταν πηρα ειδηση οτι η θηλυκια καθοταν εξω απο τη φωλια και κουρνιαζε.
    Τα αυγά ήταν μισοπαγωμένα αλλά δεν μου πηγαινε καρδιά να τα πετάξω.. ετσι τα έβαλα σε ένα ζευγάρι κοκατιλ που αμεσως (ειδικά ο αρσενικός) ανέλαβε να τα ζεστάνει.
    Το ένα αυγό δεν τα κατάφερε, αλλα το ένα μπομπιράκι κατάφερε να βγει από το αυγουλάκι του!
    6 Ιουνίου έχουμε γεννέθλια!!

rsz_203456_n.jpg

2η μέρα καλά ταϊσμένο! Εχουμε και κόκκινα ματάκια!

rsz_35931_n.jpg

3η μέρα ζωής και το νινι μου ναι μεν ειναι ταϊσμένο αλλα το μεσημέρι και οι 2 παρένθετοι γονεις ήταν εξω απο τη φωλια και έξω ειχε πολυ άσχημο καιρό με βροχή. Το μικρό το βρήκα παγωμένο και να κουνιέται ελάχιστα...

ετσι ξεκινησε η αποκλειστικη φροντιδα και τα καθημερινα ξενυχτια...
    Το μικρό μπηκε στο νοσοκομειακο κλουβι σε σταθερη θερμοκρασια στους 33 βαθμους με την ελπιδα να τα καταφερει.. αφου ζεσταθηκε ξεκινησε το πρωτο ταϊσμα!
    Ήταν μολις 11 γραμμαρια και δεν ξεπερνούσε τα 5 εκατοστα ολο κι ολο!!

rsz_4213630_n.jpg

4η μέρα ζωής! Απο το προηγούμενο βράδυ ανα 2 ωρες τάισμα 1ml τη φορα! Το μικρούλη μου ήταν αδύναμο και δεν αντιδρούσε ακομα ουτε οταν ένοιωθε τη συριγγα στο ραμφακι του με τη κρεμα.

rsz_599540_n.jpg

5η μέρα! Φώτο μετά το τάισμα! Ξεκινησε να αντιδράει στις κινησεις και να τσιριζει με τη λεπτη φωνούλα φωνούλα του για κρεμα!

rsz_6045732_n.jpg

6η μέρα! Τα ταϊσματα πρωί βράδυ συνεχίζουν, έχω γίνει σαν ζόμπι με τα ξυπνητήρια αλλα οταν το βλεπω να ζωηρεύει, να παίρνει βάρος και να ξεπερνάει τον κίνδυνο χαίρομαι!
    Η γραμούλα στα μάτακια του φαίνεται και η τρυπούλα στα αυτάκια του έχει ανοίξει!
    Με ακούει!!!

rsz_71044757_n.jpg

έφτασε τις 7 μερες ζωής!
    Εχει γίνει διπλάσιο σε μέγεθος από τότε που το πήρα αποκλειστηκά και έφτασε τα 18 ολόκληρα γραμμάρια!
    Πλέον μπορεί να στέκεται όρθιο στο ποδαράκια του χωρίς να χρειάζεται καποιο στηριγμα!

rsz_86017_n.jpg

8 μέρες ζωής χωρις προβλήματα!

rsz_928_n.jpg

Στις 12 μερες ανοιξε επιτέλους τα ματάκια του!

rsz_10-44367_n.jpg

18 μέρες ζωής! Φορέσαμε δαχτυλίδι συλλόγου και έχουμε πλέον ταυτότητα! Σιγά σιγά έχουν ξεκινήσει να βγαίνουν και οι πρώτες φύτρες

rsz_11-2650168_n.jpg rsz_12-35020749_n.jpg

2. gregog7

gregog7 PB New Member

Δεν ξέρω τι θα γίνει στο τέλος, αλλά αν τα καταφέρεις ίσως να έχεις αποκτήσει μια ιδανική παρέα και ένα πολύ εξημερωμενο σύντροφο. Σου εύχομαι τα καλύτερα.

3. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Ενα γλυκο συναισθημα με τυλιξε οσο διαβαζα και προχωρουσα!

4. Marilenaki

Marilenaki PB Member

Γρηγόρη οι 10 πρώτες μέρες ήταν οι επικίνδυνες μιας και το μωρό το βρήκα παγωμένο, τώρα όλο και μεγαλώνουμε και δυναμώνουμε! :)
    Με έχει μπερδέψει η μετάλλαξη του μιας και δεν ξερω τα γονίδια των γονιών του, με κόκκινα μάτια ή αλμπίνο ή λουτίνο θα βγαινε αλλα σαν να βλέπω σήμερα οι φυτρούλες που ξεπετάγονται να σκουραίνουν οπότε μάλλον πάμε για cinnamon! :)

Μιράντα κάθε φορά που το βλέπω να δεις εμενα τι γλύκα με πιανει! :)) Το καμαρι μου!!! :D

5. Myra

Περιμενουμε και αλλες φωτογραφιες απο την εξελιξη του μικρου!

6. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Μπράβο βρε Μαριλένα μου, καλότυχο να είναι!
    Σίγουρα είναι βέβαια που είναι στα χέρια σου, γιατί και πείρα έχεις και κυρίως παρατηρητικότητα και δοτικότητα.
    Θα το παρακολουθούμε με στοργή στην εξέλιξή του :)

7. Ελευθερια Ρ

Ελευθερια Ρ PB New Member

Πολυ τυχερο πουλακι! Ανυπομονω για την συνεχεια αυτης της υπροχης αγαπης μεταξυ ανθρωπου και ζωου!:p;):D

8. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Τέλεια η εξέλιξη της ιστορίας του μικρού σου Μαριλένα! Μπράβο για την προσπάθεια σου και χαλάλι το ξενύχτι. ;) Περιμένω με αγωνία να το βλέπω να μεγαλώνει.

9. theodr

theodr PB Member

Το μπράβο είναι λίγο. Περιμένουμε φωτογραφίες με την εξέλιξη του.

10. Marilenaki

Marilenaki PB Member

Ας βάλω λοιπόν και σημερινές :p Πρωινές πρωινές! :D
    Σήμερα πατήσαμε τις 20 μερες ζωής! Οχι μονο σηκωθηκαμε και στεκομαστε στα πόδια μας αλλα πάμε και περα δώθε μόλις δουμε κρέμα!
    Οι πρώτες μας φυτρούλες!!
    Ολα δείχνουν για cinnamon μωράκι!! [​IMG]

11. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Είδες και τα θαύματα για να γίνουν, πρέπει να βάλουμε και λίγο (έως πολύ :) ) το χεράκι μας.
    Μπράβο βρε Μαριλένα, τέτοια ζωάκια που δύσκολα ανασταίνονται, γίνονται κομμάτι της ψυχής μας!

12. evans

evans PB Member

Μαριλένα ποτε μεγαλώνουν πλήρως τα μωράκια αυτα και ανεξαρτιτοπειουνται (σορρυ για την ορθογραφία ) μιας και ειναι 20 ημερών και εχει μονο μερικά φύτρα!

13. Marilenaki

Marilenaki PB Member

η αληθεια είναι οτι και εμενα με αγχωνε αυτο, αλλα φιλης μου που εχουν 6-7 μερες διαφορα απο το δικο μου βρισκονται και αυτα σε φυτρες που ακομα βγαινουν μονο στα φτερα προς το παρον οποτε δεν με ανησυχει, ισως εχει λιγο πιο αργη αναπτυξη λογο του ξεκινηματος του αλλα κατα τα αλλα δειχνει ενας υγιης και δραστηριος νεοσσος που καθημερινα παιρνει βαρος και μεγαλωνει!

14. Marilenaki

Marilenaki PB Member

κλεισαμε τις 23 μερες μας!

Η προσωρινή στέγη μας!
    Εδω το μπολ φωλίτσα μας είναι σε φάση καθαριότητας.
    Αποκτήσαμε (δυστυχως) και συγκάτοικο! Το καλο ειναι οτι κοιμουνται αγκαλιτσα και νοιωθει το ενα τη παρουσια του αλλου!
    Όλο και μεγαλωνουν οι νεες μας φυτρουλες!

15. evans

evans PB Member

Βγήκε αλλο και η μανα του δεν το ταΐζει?

16. Myra

Βρε Μαριλενακι μου το μικρο ειναι τελειο κ η προσπαθεια σου αξιεπαινη!!!

17. Marilenaki

Marilenaki PB Member

αν αναφερεσαι για το κοκατιλακι ναι το πεταξαν απο τη φωλια και δεν το ταιζαν και απο τη πτωση εσπασε το ποδαρακι του και εδεσε στραβα..

18. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Κρίμα για το μικρούλι.

Η παρέα που κάνουν στη θερμοκοιτίδα σίγουρα λειτουργεί ευεργετικά για την ψυχολογία και των δύο μικρών.

19. Marilenaki

Marilenaki PB Member

δεν ειναι παντα ολα ροδινα στην αναπαραγωγη και οταν εχεις ασχημες καταστασεις πρεπει να τις αντιμετωπίζεις. Εναν αρρωστο νεοσσό ή με αναπηρία δεν υπαρχει περιπτωση να το σκοτώσω, αλλα το παλευω οσο παει. Το καλο με το μικρουλη ειναι οτι εχει τρελη ορεξη και οτι εχει δεσει ετσι το ποδι ωστε ειναι λειτουργικο, μπορει να στεκεται ορθιο και να το κουναει

20. alicedros

alicedros PB Supporter

Άρα και δεύτερο τυχερό πουλάκι!! Θα γίνουν πολύ αγαπημένα φιλαράκια και θα σου έχουν τρελή αδυναμία Μαριλένα μου! Μπράβο σου!! Θέλουμε φώτο και του άλλου μικρού όμως τώρα... :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Μοιραστείτε

Φόρτωση...