Ένας διαφορετικός νεοσσός

Συζήτηση με θέμα Ένας διαφορετικός νεοσσός, που ξεκίνησε από Βασιλης, στο Forum 'Αναπαραγωγή Εξωτικών Πουλιών' του PetBirds, 10 Μαϊ 2008.

1. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Είναι μεγάλη η χαρά όταν βγάζεις νεοσσούς από ένα ζευγάρι. Αυτό πιστεύω το γνωρίζουμε και το παραδεχόμαστε όλοι. Ακόμη μεγαλύτερη είναι όταν μέσα στη φωλιά του ζευγαριού ξεχωρίζεις ένα νεοσσό διαφορετικό από τους άλλους. Λίγο διαφορετικό χρώμα ή κάποια στοιχεία που υποδηλώνουν μια διαφορετική μετάλλαξη. Ανεξάρτητα από το είδος του πουλιού η χαρά και ο ενθουσιασμός δεν περιγράφονται. Αυτό έπαθα κι εγώ πριν μία εβδομάδα περίπου κατά τον έλεγχο μιας από τις φωλιές των Zebra. Το ζευγάρι πολλά υποσχόμενο από την πρώτη στιγμή που τα επέλεξα αφού και τα δύο πουλιά ήταν μεταλλαγμένα και περίμενα τα αποτελέσματα. 3 νεοσσοί λοιπόν και ο ένας λίγο διαφορετικός. Ποιό ανοιχτόχρωμος από τους άλλους. Σήμερα που πλέον φαίνονται τα πούπουλα αρχίζει να ξεκαθαρίζει το τοπίο και να μεγαλώνει η χαρά μου. Το μικρό είναι σίγουρα μετάλλαξη και δεν έχω ξαναδεί τέτοιο νεοσσό. Ορίστε φωτογραφίες:

Οι γονείς ήταν : αρσενικό Continental CFW (το πουλί στο avatar μου) και Θηλυκό Lightback με μαύρα μάγουλα. Οι δύο μεταλλάξεις είναι αλληλένδετες οπότε ο συνδιασμός τους θα έχει ενδιαφέρον.Το αποτέλεσμα ... Θα ξέρουμε σε κάνα μήνα περίπου που θα αρχίσει να εμφανίζει τα τελικά του χρώματα.

Συνημμένα Αρχεία:

2. Βασίλη είναι πολυ όμορφο να σου ζήσει περιμένουμε και άλλες φωτο.Θα θελα πολυ να δούμε και τα αδελφάκια του.

3. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Να το χαιρεσαι ειναι κουκλι! :D περιμενω να δω χρωματα... εχει και κοκκινα ματακια η μου φανηκε? :)

4. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Ανέστη ναι έχει κόκκινα μάτια το οποίο είναι χαρακτηριστικό των CFW. Αλλά δεν περίμενα να βγει τόσο ανοιχτόχρωμο! Από τα αδερφάκια του θα μπούνε φωτογραφίες μόλις βγουν από τη φωλιά. Συγγνώμη αλλά σπάνια φωτογραφίζω νεοσσούς, δεν θέλω να τους ταλαιπορώ. Πάντως εμφανισιακά τα άλλα δύο είναι σαν καφέ ζέμπρα και τα μάτια τους κανονικά μαύρα.

5. Alexandros

Alexandros PB Member Article Writer

Poli oreo Bassili, synxaritiria.

Fenete san einai thiliki maska-grey

Gia tha soume ti tha gini.

Alexandros

6. morpheas

morpheas PB New Member

Βασιλη συγχαρητηρια για τον υπεροχο νεοσσο(!). Λατρευω τις μεταλλαξεις στα ζεβρακια να σου ζησει και αναμενουμε φωτογραφιες με τα τελικα χρωματα!

7. Frania

Frania PB Member

Βασιλη να σου ζησουν! με το καλο να τα δουμε!

8. TeriAthens

TeriAthens PB New Member

αν και είμαι άσχετη από ζεβράκια και μεταλλάξεις αυτών, έχω να πω οτι είναι κουκλιά, να σου ζήσουν!

9. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

να σου ζησει, πολυ ομορφο!

10. kimi

kimi PB New Member

Nα σου ζησει! Ομορφο... ομορφο!

11. Χριστιάνα

Χριστιάνα PB New Member

Κι εγώ είμαι άσχετη αλλά μου μετέδωσες τον ενθουσιασμό σου! Να σου ζήσουν!

12. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

αντε τυχερε ,καλοριζικο

13. Βασιλης

Βασιλης PB Member

14. annouk313

annouk313 PB New Member

Βασιλη πολυ ομορφα.Ωραιος συνδυασμος κ ωραιο αποτελεσμακ ασυνηθιστο για ζεμπρακια!Και τα αδερφακια του μου αρεσαν πολυ.

15. Βασίλη να σου ζήσουν.Είναι πανέμορφα.

16. gpontikakos

gpontikakos PB New Member

Βασίλη να τα χαίρεσαι!
    Κουκλάκια είναι όλα! Να σου ζήσουν!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...