Έκανε το πρώτο αυγό αλλά δεν μπαίνει καθόλου μέσα στη φωλιά

Συζήτηση με θέμα Έκανε το πρώτο αυγό αλλά δεν μπαίνει καθόλου μέσα στη φωλιά, που ξεκίνησε από Antonakis28, στο Forum 'Αναπαραγωγή Εξωτικών Πουλιών' του PetBirds, 18 Μαϊ 2016.

alicedros
Best Answer alicedros, 18 Μαϊ 2016
Αντώνη δε θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά πριν προχωρήσεις σε αναπαραγωγή των ζέμπρα σου θα έπρεπε να το έχεις ψάξει λίγο το θέμα... Τα κλαδάκια, η θέση... Ολόκληρο το Post
  1. Antonakis28

Antonakis28 PB New Member

Παιδια καλησπερα...ειδα σημερα αυγουλακι...το θεμα ειναι οτι δεν μπαινει καθολου μεσα στη φωλια η θυλικια...γιατι??

2. Best Answer:
    Post #326950 by alicedros, 18 Μαϊ 2016
  3. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Δεν κάθονται από το πρώτο αυγό στα αυγά. Συνήθως με το τρίτο και μετά.

4. Antonakis28

Οποτε δεν υπαρχει θεμα ε??

5. maria p

Σήμερα όχι :)

6. Antonakis28

Δηλαδη υπαρχει περιπτωση να μην μπει καθολου????

7. maria p

Δύσκολο αλλά συμβαίνει κι αυτό. Δεν μπορεί κάποιος να το μαντέψει όμως αυτή την στιγμή. Από ποια στοιχεία; Λογικά όλα θα πάνε καλά και στο εύχομαι!

8. alicedros

alicedros PB Supporter

Αντώνη μην αγχώνεσαι! Το ότι δεν μπαίνει μέσα στη φωλιά είναι καλό! Σημαίνει πως περιμένει να κάνει και άλλα 2-3 αυγουλάκια και μετά να τα κλωσήσει όλα μαζί ταυτόχρονα ώστε τα μικρά να βγουν ίδια μέρα και να έχουν ίσες πιθανότητες επιβίωσης! ;)

Εσύ βάλε στο κλουβί κόκκαλο σουπιάς, λίγο σουσάμι ωμό, και βραστό αυγό με τσόφλι και προμηθεύσου υδατοδιαλυτό ασβέστιο από κάποιο pet shop γιατί θατο χρειαστείς από αύριο! :)

Τι διατροφή τους παρέχεις?? Που βρίσκεται το κλουβάκι? :)

9. maria p

Χωρίς να κάνει κάποια διαφορά σε όλα τα παραπάνω βέβαια, να διευκρινίσω πως έχει ζεμπράκια ο Αντώνης.

10. Antonakis28

Η τροφη ειναι versele laga τα εχω στο δωματιο μου...ειναι ησυχα..δεν τα ενοχλω...τους βαζω αυγο...πρεπει να εχουν και κοκκαλο σουπιας???και ασβεστιο τους εχω μια πλακα στο κλουβακι τους!!!

11. alicedros

alicedros PB Supporter

Ουπς!! Το θέμα μεταφέρθηκε εκεί που πρέπει! Ευχαριστώ Μαράκι! :)

Με το τσόφλι!!

Φυσικά!!! Πως θα πάρει ασβέστιο το θηλυκό να γεννήσει και άλλα αυγά τις επόμενες μέρες?

Εντελώς άχρηστη αυτή η πλάκα.. μόνο το κόκκαλο σουπιάς κάνει για το ασβέστιο...

....και όπως σου είπα λίγο ωμό σουσάμι στην αυγοτροφή ή στο αυγό που τους δίνεις και υδατοδιαλυτό ασβέστιο! :)

12. maria p

Πρέπει οπωσδήποτε και κόκκαλο σουπιάς η πλάκα δεν είναι ασβέστιο ή και αν έχει δεν είναι επαρκές. Βάλε τους και ωμό σουσάμι όπως σου είπε η Αλίκη πιο πάνω. Στο δωμάτιό σου να προσέχεις να κοιμούνται με την δύση και όχι αργότερα και να ξυπνούν με την ανατολή.

13. maria p

Πολύ όμορφο ζευγαράκι να σου ζήσει!!!
    Αντί για το στίκ με τις λιχουδιές, ψάξε και αγόρασε κεχρί σενεγάλης, γιατί μ' αυτό και με το αυγό θα ταΐζουν και τους νεοσσούς αργότερα.

14. alicedros

alicedros PB Supporter

Ψήφοι: 1
    Αντώνη δε θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά πριν προχωρήσεις σε αναπαραγωγή των ζέμπρα σου θα έπρεπε να το έχεις ψάξει λίγο το θέμα... Τα κλαδάκια, η θέση τους, η φωλιά, και το κλουβί και η θέση του κλουβιού είναι εντελώς ακατάλληλα για αναπαραγωγή ζέμπρα...

Κάποιες φιλικές παρατηρήσεις αν μου επιτρέπεις:
    1. Βγάλε την κούνια, τους είναι εντελώς άχρηστη.. Και τους κόβει ζωτικό χώρο για πέταγμα.
    2. Πάρε πατήθρες από φυσικό ξύλο που κάνουν καλό στα ποδαράκια τους, και βάλτες όλες όπως έχεις βάλει την πράσινη. Όχι όπως έχεις βάλει την άσπρη...
    3. Η φωλιά αυτή δεν κάνει για ζέμπρα.. Κάνει αλλά δεν είναι η πλέον κατάλληλη.
      Πιο κατάλληλη είναι αυτή:
      Δες και αυτό το θέμα: https://petbirds.gr/threads/Ποτε-και-πως-καθαριζουμε-τη-φωλια-ζεμπρακιων.12532/
      και αυτό: https://petbirds.gr/threads/Κάνει-αυτή-η-φωλιά-για-παραδείσια.14867/
    4. Το κλουβί είναι ακατάλληλο μιας και είναι πολύ μικρό για ένα ζευγάρι ζέμπρα. Είναι υπερκινητικά και πολύ δραστήρια πουλιά και θέλουν μήκος για να πετάνε. Ιδανικό κλουβί για την αναπαραγωγή τους είναι μια ζευγαρώστρα για καναρίνια όπως αυτή:
    5. Απ ότι βλέπω ο χώρος που τα έχεις είναι ένα παιδικό δωμάτιο... Τα πουλιά όταν βρίσκονται σε αναπαραγωγή χρειάζονται την απόλυτη ηρεμία. Όχι φωνές, όχι πολυκοσμία. Θέλουν ηρεμία και όχι στρες. Πρέπει να κοιμούνται όταν δύει ο ήλιος και να ξυπνούν όταν ανατέλλει. Και νομίζω πως ένα παιδικό δωμάτιο δεν πληρεί αυτές τις προϋποθέσεις...
      Δες αυτό: https://petbirds.gr/articles/Επιλογή-θέσης-κλουβιού-στο-σπίτι.210/
    Μιας και τώρα υπάρχει ήδη ένα αυγό δεν ξέρω κατα πόσο πρέπει να κάνεις όλες αυτές τις αλλαγές.. Άστα να κάνουν αυτή την γέννα αν καταφέρουν και την ολοκληρώσουν, και μόλις τα μικρά ξεπεταχτούν πρέπει να σκεφτείς που θα τα μεταφέρεις μόνιμα!! :)

15. Antonakis28

Ευχαριστω για τις λεπτομερειες..απλα και πριν σε τετοιο κλουβι ειχα βγαλει 14 ζεμπρακια...

16. alicedros

alicedros PB Supporter

Όσα σου είπα είναι φιλικές παρατηρήσεις.. Από κει και πέρα εσύ επιλέγεις τι θα κάνεις ή αν θα αλλάξεις κάτι.... Όλα στη δική σου κρίση είναι! ;)

17. Antonakis28

Το μονο που θα αλλαξω ειναι το κλουβακι τους..και το δωματιο ειναι πεδικο αλλα το παιδι εκει κοιματε μονο!!!

18. alicedros

alicedros PB Supporter

Όπως θες! Απλά ό,τι αλλαγή κάνεις, κάντην μετά το τέλος της αναπαραγωγής! :)

19. Antonakis28

Σε ευχαριστω..θα σου στειλω φοτογραφια το κλουβακι το καινουριο να μου πεις αν κανει να το αγωρασω

20. alicedros

alicedros PB Supporter

Και μια απλή ζευγαρώστρα για καναρίνια να ζητήσεις με μήκος μεγαλύτερο από 50 εκατοστά, βασιλιάδες θα είναι! ;)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...