Έκανα καλά που έκοψα τα φτερά του cockatiel μου;

Συζήτηση με θέμα Έκανα καλά που έκοψα τα φτερά του cockatiel μου;, που ξεκίνησε από nina 2, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 29 Αυγ 2014.

1. nina 2

nina 2 PB New Member

Παιδια να ρωτησω αν εκανα καλα που εκοψα τα φτερα του Αλεκου μου?Δεν ηταν πολύ καλα στις ακρες.Τωρα θα μεγαλωσουν κ θα είναι πιο ομορφα!

2. Sissy

Sissy PB Senior Member

Τα φτερά που έκοψες δεν μπορούν να...μεγαλώσουν ώστε να γίνουν πιο όμορφα! Θα πρέπει να πέσουν (όταν θα έχει πτερόρροια), να ξαναβγούν νέα και ν΄αρχίσουν να...μεγαλώνουν.
    Το αν έκανες καλά ή κακά τώρα πια δεν έχει αξία, αφού δεν γνωρίζεις ή δεν είσαι σίγουρη, καλό θα είναι πρώτα να συμβουλευσαι και μετά να πράττεις.....Φυσικά και δεν έκανες καλά επειδή...

3. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Οταν λεμε οτι τα φτερα ειναι σαν τα μαλλια δεν εννοουμε οτι μπορεις να τους κανεις κομμωση.:rolleyes: Κατα τ'αλλα τα ειπε ολα η Σισσυ. Ρωταμε πρωτα οταν δεν ειμαστε σιγουροι. ;)

4. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Τα φτερα τα κοβουμε για να μην μπορει να παρει πολυ υψος το πουλι και να μην κινδυνευει να φυγει..Αυτα που ειπες οτι δεν ηταν ωραια θα επεφταν με την πτεροροια και θα ξαναμεγαλωναν.Αφου το εκανες τωρα δεν πειραζει,ισως σε συνηθισει ετσι πιο ευκολα.

5. nina 2

nina 2 PB New Member

Καλημέρα.Ανεστη μπορεις να μου πεις σε παρακαλω όταν ειπατε σε μια κοπελα να παει στον μαγαζατορα να κοψει λιγο τα φτερα,τι ενοουσατε?

6. nina 2

nina 2 PB New Member

Ειρηνη μου ξερω από κοψιμο φτερων γιατι πριν 2 χρονια από την κυρια που πηρα τον πετρουλη μου κ την χιονουλα μου τα ειχε κομενα τα φτερα κ τα συντηρω ακομα κ σημερα.Με εμαθε η κυρια πολύ καλα να το κανω.Εγω στο cockatile τα εκοψα πολύ πολύ λιγο.Δεν τον κουρεψα.

7. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Μαλλον δεν αναφερεσαι σε δικα μου λογια γιατι δεν συστηνω μαγαζατορες για τιποτα αλλο περα απο το να πουλανε κλουβια, αξεσουαρ και τροφες. Ουτε καν πουλια πλεον εδω και καμποσα χρονια διοτι θεωρω οτι αυτο ειναι δουλεια που θελει προσοχη που δεν της δινουν.

Αυτος ομως που εγραψε το παραπανω πιστευω πως εννοουσε να ψαλιδιστουν τα φτερα πτησης. Συγκεκριμενα φτερα σε συγκεκριμενο σημειο.

8. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Δεν λεω πως δεν ηξερες να τα κοψεις,προφανως για να το εκανες θα ηξερες..Απλα προσωπικα δεν εχω ξαναακουσει να ψαλιδιζονται φτερα για να βγουν επειτα πιο ομορφα,γι αυτο και δεν πιστευω οτι ηταν απαραιτητο να το κανεις..Απο κει και περα μην σε ανησυχει,αν τα φτερα που εκοψες δεν ηταν καινουργια,θα βγουν γρηγορα :)

9. YannisK

YannisK PB Known Member

Τα φτερά ομορφαίνουν και αναδομούνται με το μπάνιο. Στα ταλαπωρημένα φτερά συνήθως τα άγκυστρα έχουν χάσει την συνοχή τους και τα φτερά δείχνουν να έχουν σκιστεί. Με ένα καλό μπάνιο τα πουλιά μπορούν να "χτενίσουν" και να ξαναφτιάξουν τα φτερά τους.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...