Παρουσίαση Άρχισαν να μεγαλωνουν τα νεογεννητα μου

Συζήτηση με θέμα Άρχισαν να μεγαλωνουν τα νεογεννητα μου, που ξεκίνησε από δημητρις113, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 8 Απρ 2016.

1. νεοσοι 18 ημερων.jpg

2. Panagiota.

Panagiota. PB Known Member

Να σου ζήσουν Δημήτρη!!!! Να ναι γερά. Καλοκλαρωτα!!!!

3. rsz_20160408_142110.jpg

σε ευχαριστω επεσαν μαζεμενες γεννες περιμενω ακομα αλλες 3 γενες απο αλλα δυο καναρινια και κατι παραδεισακια

4. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Να σου ζήσουν καλότυχα!!! :)

5. σε ευχαριστω πολυ

6. theodr

theodr PB Member

Να σου ζήσουν !!!

7. ευχαριστω

8. Dimitris.P

Dimitris.P Daily Active Member

πολύ ωραία!! μπράβο Δημητρό..να σου ζήσουν!! καλοκλάρωτα!!:thumbsup:

9. ευχαριστω

10. Να δούμε και τα παραδείσια και τα καναρίνια τα άλλα PLEASE:p

11. Panagiota.

Panagiota. PB Known Member

12. THEODOROS1969

THEODOROS1969 PB New Member

καλότυχα να είναι

13. alicedros

alicedros PB Supporter

Δημήτρη μου να τα χαίρεσαι!! Είναι πολύ γλυκά και όμορφα τα μικρά!

Αλλά βλέπω ότι ο μπαμπάς είναι ένα πολύ όμορφο κόκκινο μωσαικό καναρίνι. Την επόμενη φορά που θα τον ζευγαρώσεις καλό θα ήταν να τον βάλεις με μία θηλυκιά κόκκινη μωζαίκ να βγάλεις καναρίνια χρώματος!! ;)

14. η μαμα ειναι κοκινη αρα θελουμε μπαμπα μωζαικ

15. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Μας το αναλύεις λίγο περισσότερο αυτό?

16. η αλισανδρος μου εγραψε οτι ο μπαμπας ειναι κοκινος μωσαικος καναρινη και την επομενη φορα να το βαλω με θυλυκο μωζαικ να βγαλω καναρινια χρωματος και της απαντησα οτι η μαμα ειναι κοκινη και αρα θελουμε αρσενικο μωζαικ τωρα τι ειναι το μωζαικ δεν ξερω ρωτα την αλισανδρος

17. alicedros

alicedros PB Supporter

Τα καναρίνια Δημήτρη μου χωρίζονται σε 3 κατηγορίες. Σε καναρίνια χρώματος, σε καναρίνια φωνής και σε καναρίνια τύπου. Τα καναρίνια χρώματος είναι αυτά που τα ξεχωρίζουμε απ τα χρώματά τους, όπως τα κόκκινα μωσαικά, τα κόκκινα λιποχρωμικά, τα τοπάζιο, τα κίτρινα λιποχρωμικά και πολλά πολλά άλλα!
    Τα καναρίνια φωνής είναι αυτά που τα ξεχωρίζουμε για τη φωνής τους, όπως τιμπράντο, μαλίνουα, κτλ.
    Τα τύπου τα ξαχωρίσουμε για την ιδιαίτερη εμφάνιση τους όπως τα καμπούρικα, Japan Hoso κτλ
    Αν δεις εδώ: https://petbirds.gr/articles/category/Είδη-Ράτσες-Καναρινιών.9/ θα βρεις πολλές ράτσες και θα καταλάβεις τις διαφορές!

Εσύ τώρα έχεις 2 καναρίνια χρώματος αλλά άλλη ράτσας. Άλλη ράτσα είναι το κόκκινο μωσαικό και άλλη το κόκκινο λιποχρωμικό.

Άρα:
    Το κατάλληλο ταίρι για τον μπαμπά είναι μια θηλυκιά κόκκινο μωσαικό.

Και το κατάλληλο ταίρι για την μαμά είναι ένα κόκκινο λιποχρωμικό αρσενικό.

Φυσικά τα μικρά που βγήκαν απ΄ αυτό το ζευγάρι κουκλιά και είναι και υγιή, αλλά τόσο όμορφες ράτσες που κάποιοι έκαναν χρόνια να φτιάξουν, καλό θα ήταν να της διατηρούμε και να ζευγαρώνουμε την κάθε ράτσα με το κατάλληλο ταίρι!

Ελπίζω να σε βοήθησα! :)

18. βρε καλα τα λες εσυ εγω δεν ξερω τις ρατσες τωρα μου εχουν κανει αυγο δυο αχατες τοπαζιο για πες μου ετσι θα ζητησω για το αρσενικο κοκινο μωσαικο και για την μαμα λιποχρωμικο αρσενικο ?

19. JAPAN HOSO11

JAPAN HOSO11 PB Member

Δημητρη το καναρινι που φενεται στη φωτο το ασπροκοκκινο ειναο το μοζαικο.
    τωρα το αλλο πως ειναι;;;;;;;ειναι κατακοκκινο;;;;; δεν εχω καταλαβει η δεν εχω δει προιγουμενες φωτο.
    οπως καταλαβαινω απο τα μικρα αποκλειετε γιατι εχουν στιχεια μελανινης

20. alicedros

alicedros PB Supporter

Τον Νοέμβριο με το καλό θα ψάξεις να βρεις ένα αρσενικό κόκκινο λιποχρωμικό και ένα θηλυκό κόκκινο μωσαικό που αν όλα πάνε καλά και βγάλω μπορώ εγώ να σου δώσω!! Γιατί σε βλέπω πόσο τα φροντίζεις και πόσο τα αγαπάς!! Αλλά μην τα πάρεις ακόμα.. τον Νοέμβριο είναι η πιο κατάλληλη περίοδος να αγοράσουμε καινούργια πουλιά! ;)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...