Άρρωστο καναρινι

Συζήτηση με θέμα Άρρωστο καναρινι, που ξεκίνησε από Τακης Δασκαλακης, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 12 Αυγ 2008.

1. Καλησπέρα παιδιά.Άργησα να επικοινωνήσω μαζί σας αλλά τώρα δεν είναι για καλό.Απόψε ξαφνικά (σε δευτερόλεπτα)και ενώ είχα τελειώσει με την καθημερινή τους φροντίδα χωρίς να δω κάτι περίεργο, ένα καναρινάκι μου έπεσε κάτω στην κλούβα ακίνητο ανάποδα..Νόμισα πως πέθανε ,μπήκα το πήρα έκανε να πετάξει τα κατάφερε αλλά το έπιασα με τα χέρια.Δεν είχε τραυματα ούτε τίποτε άλλο οπτικό πρόβλημα.Το απομόνωσα δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Σαν εμφάνιση δεν παρατήρησα τίποτε αλλά το καναρίνι είναι ετομοθάνατο.Αν κάποιος φίλος μπορεί ας μου πει μια ιδέα.Σας ευχαριστώ.[x]

2. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Γνωριζω μια παρομοια ιστορια αλλα με παπαγαλο. Εκει που καθοταν πανω στην πατηθρα του ή στον ωμο της κοπελας που τον ειχε ξαφνικα λιποθυμουσε και επεφτε σαν πεθαμενος. Οι εξετασεις αιματος του εδειξαν πολυ χαμηλο ασβεστιο και ο πτηνιατρος απορησε πως ζουσε ακομη το πουλι σε τετοιο σημειο που εφτασε. Εκανε θεραπεια με ασβεστιο και ειναι μια χαρα τωρα.
    Μηπως συμβαινει κατι παρομοιο και με το καναρινι σου ?:confused:

3. billio

billio PB New Member

Εγω παντως οταν ειχα παθει κατι παρομοιο του εδινα με συριγγα ζαχαρονερο για παρα πολυ ωρα και το ειχα σε ενα μπολακι με πολυ βαμβακι και μονο το κεφαλι του εξυχε για να αναπνεει,οχι παρα πολυ για να μην σκασει απο τη πιεση απλα για να εχει σταθερη θερμοκρασια!
    Το δικο μου δεν ειχε καθολου ισσοροπια και επεφτε με το κεφαλι εμπρος!
    Κι εζησε!

4. billio

billio PB New Member

Εκανες τιποτα?
    Τι εγινε?

5. Βασίλη πριν λίγο ηταν ζωντανό.Δεν ξέρω μέχρι το πρωί.

6. Καλημέρα παιδιά.Το καναρίνι είναι ζωντανό αλλά δεν μπορεί να ισοροπήσει.Σαν να μη έχει πόδια.Λέτε να είναι εγκεφαλικό;ή έλλειψη ασβεστιου;

7. aggel

aggel PB New Member

εγω λεω οτι πρεπει να ειναι ελληψη ασβεστιου γιατι αμα επαθε εγκεφαλικο θα εγερνε και θα εκανε ενα παραξενο ηχο και μετα θα επεφτε

8. O γιατρος διεγνωσε συμπτωματα κολοβακιλωσης-αν το λέω καλά-και μου έδωσε αντιβίωση για τα υπόλοιπα.Γιαυτό δεν είναι αισιόδοξος.Πάντως ζει ακόμη αλλά είναι ξαπλωμένο στο πάτωμα σαν να μη έχει πόδια.Εγώ το ποτίζω και του δίνω λίγο αντιβίωση.

9. StaVr0sSs

StaVr0sSs PB New Member

Τι εγινε τελικα με το πουλακι...

10. Ζει ακόμη αλλά δεν μπορεί να σταθεί.Δεν βλέπω να επιβιώνει δυστυχώς.

11. billio

billio PB New Member

Ταιζε το χυλο,ειτε φτιαξε εσυ με αυγο-μηλο κτλ ή παρε τις ετοιμες τροφες για νεοσσους που θελουν λιγο νερο ή χυμο απο πορτοκαλι και δινε του συνεχεια!
    Δινε του και νερο μην το ξεχασεις!

12. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Τι εξέταση έκανε και διέγνωσε συγκεκριμένα κολοβακίλωση; Εννοώ, έκανε εργαστηριακή εξέταση στα περιττώματα, σου ζήτησε προηγουμένως να βαλεις καθαρό χαρτί ή αλουμινόχαρτο στον πάτο για να ελέγξει τις φρέσκες κουτσουλιές;

Ποια αντιβίωση σου έδωσε;

13. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Δηλαδή τι ήχο κάνουν όταν πέφτουν κάτω από εγκεφαλικό; :confused:

14. Καλημέρα.Σταύρο στα Χανιά δεν έχουμε πτηνίατρο απο όσο ξερω. Πήγα λοιπόν στον φίλο μου κτηνίατρο και του περιέγραψα τα συμπτώματα.Ζήτησε να το δει και μου είπε για την κολοβακίλωση .Η αντιβίωση(για τα πουλιά της κλούβας) που μου έδωσε είναι:1) Baytril-10ml/litr x 5 μερες και 2) baycox-1ml/litr x 2 μερες.Αυτό να το επαναλάβω για τέσσερις μήνες προληπτικά.Το άρρωστο καναρίνι ζει ακόμη του δίνω νερό , αραιομένη αντιβίωση(από το μίγμα που έχω ήδη φτιάξει) και πολυβιταμίνες.Είναι όμως σε άθλια κατάσταση.Πιστεύω ότι είναι θέμα χρόνου...Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω δυστυχώς.
    (Τα περιτώματα τα είδα σήμερα που το έλεγξα και είναι άσπρα μάλλον για διάρροια μου φαίνονται)

15. lee

lee PB New Member

να αναφερω εδω οτι οταν δινουμε καποιο φαρμακο και πολυβιταμινες στο νερο θα πρεπει να εφαρμοζουμε τα εξεις
    σε ενα μπουκαλι 500ml βαζουμε την αναλογια τον φαρμακων και βιταμινων ανακατευουμε καλα μεχρι να δυαλιθουν εντελος ειδικα αν προκειτε για σκονες και στην συνεχεια απο αυτο το μειγμα γεμιζουμε την ποτιστρα το υπολοιπο μειγμα το τοποθετουμε στο ψυγειο και καθε 4-5 ωρες βαζουμε φρεσκο μειγμα απο αυτο στην ποτιστρα την επομενη μερα επαναλαμβανουμε την διαδικασια απο την αρχη η ποσοτητα του νερου που θα διαλυσουμε τα φαρμακα βιταμινες εχει να κανει με την ποσοτητα των πτηνων που θελουμε να ποτισουμε εγω αναφερω ενδεικτικα τα 500ml που ειναι η ακριβη ποσοτητα για ενα πτηνο με ποτιστρα 100ml και με 4 αλλαγες την ημερα

16. kavalierost

kavalierost PB New Member

Καλημέρα

Εννοείς ότι αλλάζεις το νερό με τα συμπληρώματα 4 φορές την ημέρα;

17. lee

lee PB New Member

ακριβως αυτο τωρα το καλοκαιρι! των χειμωνα δεν ειναι τοσο απαραιτητες και αρκουμε στην καθημερινη αλλαγη

18. kavalierost

kavalierost PB New Member

Θεωρώ φίλε μου ότι είναι υπερβολή. εκτός εάν αναφέρει η εταιρεία ότι θέλει αλλαγή 4 φορές.

19. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Θέμη, ίσως είναι απαραίτητο λόγω της πιθανής αλλοίωσης που υφίσταται η αντιβίωση απο τις πολύ υψηλές θερμοκρασίες που αναπτύσσονται ιδιαίτερα τους θερινούς μήνες. Ισως δεν έχουν όλοι ελεγχόμενες συνθήκες εκτροφείου με σταθερή θερμοκρασία .:)
    Εδώ το νεράκι από μόνο του βράζει μετά απο δυό ώρες έκθεσης στις θερμοκρασίες περιβάλλοντος και θέλει αλλαγή 3 φορές την ημέρα τουλάχιστον...πόσο μάλλον αν έχει και αντιβίωση!

20. st1979

st1979 PB New Member

Τελικα τι εγινε με το πουλακι:confused::confused::confused:

Μοιραστείτε

Φόρτωση...