Άρρωστη κανάρα με καρίνα και μαύρη κοιλιά

Συζήτηση με θέμα Άρρωστη κανάρα με καρίνα και μαύρη κοιλιά, που ξεκίνησε από bkourou, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 25 Δεκ 2015.

  1. bkourou

    bkourou PB New Member

    Η καναρα μου αρχισε να χανει πουπουλα στο κεφαλι και αδυνατισε γρηγορα.
    Κάποιες φωτογραφιες...
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]

    [​IMG]
    Το μαυρο ειναι το συκώτι; Της εδωσα για 5 ημερες esb3 και τωρα βιταμίνες στο νερο.
    Οι φωτογραφιες ειναι σημερινες μετα την θεραπεια.
     
  2. giannis.kirp.

    giannis.kirp. PB Member

    Καλημέρα Βασίλη και καλές Γιορτές!
    Λοιπόν απο ότι φαίνεται το καναρινάκι σου έχει διάρροια οπότε κόβουμε τα φρούτα και τα λαχανικά. Δε μπορώ να πω τι ακριβώς έχει αλλά εμένα όταν μου συνέβη ακριβώς το ίδιο σε ένα καναρινάκι έδωσα για 5 μέρες Taberlin DOXICILINA, 4 σταγόνες σε 50 ml και έγινε καλά... Τώρα δε σου λέω στα σίγουρα περίμενε και γνώμες των πιο ειδικών!
     
  3. Myra

    Myra PB Moderator Staff Member

    Χαλια η κοιλια.. να ρωτησω γιατι εδωσες esb?

    Ποσο καιρο δεν ειναι καλα? Τ διατροφη εχει?
     
  4. maria p

    maria p PB Supporter PBCP Contributor

    Κι εγώ με τις λίγες γνώσεις μου, δεν βλέπω πρόβλημα στο έντερο αλλά πιο ψηλά, συκώτι ; χολή; Το esb για τα έντερα δεν είναι;
     
  5. bkourou

    bkourou PB New Member

    Χρονια Πολλα σε ολους!!!
    Οταν ξεκινησα το esb3 δεν ηταν μαυρη η κοιλια της Η τροφη ειναι verse laga...
     
  6. Myra

    Myra PB Moderator Staff Member

    Ναι αλλα δεν απαντας γιατι εδωσες esb? Αν ειχε κατι στην κοιλια ισως χρειαζοταν αλλη αγωγη την οποια προσωπικα δε θα μπορουσα να συστησω..
     
  7. bkourou

    bkourou PB New Member

    Γιατι απο τις κουτσουλιες τις νομιζα οτι ηταν κοκκιδια πριν μαυρισει η κοιλια της... τελικα το μαυρο ειναι το συκωτι ξερει καποιος .....
     
  8. Stfns

    Stfns PB Member

    Βασίλη μου στη θέση σου θα την πήγαινα αμέσως σε πτηνίατρο. Εύχομαι να έχεις καλά νέα....
     
  9. bkourou

    bkourou PB New Member

    Σημερα το πρωι οι κουτσουλιες ηταν εντονα πρασινες και με διαρροια..
     
  10. theodr

    theodr PB Member

    Το να χορηγούμε φάρμακα κατά την γνώμη μας , χωρίς την συγκατάθεση κάποιου γιατρού είναι λάθος. Πιθανόν να έχεις χορηγήσει υπερβολική δόση. Πήγαινε άμεσα σε γιατρό αν θέλεις να το σώσεις.
     
  11. alicedros

    alicedros PB Supporter

Μοιραστείτε

Φόρτωση...