Άντε τώρα να πας... διακοπές!

Συζήτηση με θέμα Άντε τώρα να πας... διακοπές!, που ξεκίνησε από mgerom, στο Forum 'Chit Chat' του PetBirds, 4 Αυγ 2007.

1. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

---Σήμερα το πρωί ,απο την πίσω αυλή του σπιτιού, έλειπε η κλούβα
    με τα 10 θηλυκά και ένα τριόροφο με τούς πατεράδες(κόκκινα λιποχρωμικά).
    Σύνολον 13 πουλιά.
    Ευτυχώς δεν μπόρεσαν ή δεν είχαν χρόνο να ξεκρεμάσουν και να ξεβιδώσουν τις
    κλούβες με τα μικρά .
    Ρε παιδιά καταλαβαίνετε, έκλεψαν τα κανάρια ,! ήμαρτον.
    Πού ζούμε ?

2. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Δυστυχώς η ιστορία επαναλαμβάνεται....Κάθε χρόνο τετοια εποχή, παρατηρούνται τέτοια κρούσματα κλοπης κλουβιών με καναρινια...:(Λιγο πολύ, ολοι μας έχουμε πέσει θύματα μιας τετοια κλοπής....Καταλαβαινω την λύπη σας για την απωλειά σας....13 καναρια είναι παρα πολλά, ξεροντας μαλιστα με ποσο μεγάλη αγαπη τα φροντιζατε....:(. Μαλλον πρέπει να βαλετε σκυλους στην αυλή για φύλακες ή να καθε φορα που βγαίνετε απο το σπίτι να βαζετε μέσα τα κλουβιά....Και για να ελαφρυνουμε λιγο το κλίμα.....Μακηηηηηηηηηηηηη το δίκανο.

3. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Δυστυχώς όσο πάει γίνεται χειρότερη η κατάσταση. Κάποτε είχε γραφτεί ένα θέμα σχετικά με τα αρπακτικά και τους τρόπους αντιμετώπισης των επιθέσεών τους. Εύχομαι να μη χρειαστεί να κάνουμε κάτι παρόμοιο για αυτό το νέο είδος αρπακτικών.

Λυπάμαι για το περιστατικό Μάκη. Ρίξε πάντως καμιά ματιά σε μερικές μέρες στα μαγαζιά της περιοχής και πρόσεχε τα υπόλοιπα. 10 θηλυκά, θα βρέθηκαν εξ απροόπτου

4. Isidoros

Isidoros PB New Member

Φίλε Μάκη πραγματικά λυπάμαι.Μου έχει συμβεί και εμένα το ίδιο και μάλιστα με χειρότερο τρόπο.Θα συμφωνήσω με τον Στάυρο.Κάνε καμία βόλτα σε μαγαζιά και που ξέρεις μπορεί κάτι να βρεις.
    Αυτά παιδιά είναι τρωκτικά που πρέπει με κάθε τρόπο να εξαφανισθούν.Βέβαια είναι πολύ δύσκολο αλλά σίγουρα πρέπει να βρεθεί τρόπος.Αυτά εμφανίζονται όπου μυρίζονται ότι υπάρχει χρήμα.Καλά ακούτε κάποτε ήταν τα σκυλιά που τα έκλεβαν ακόμα και την ώρα που κυνηγούσαν (ακόμα γίνεται αυτό) τώρα είναι και τα πουλιά.

5. nakis

nakis Banned

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕΣ
    Κ ΕΣΥ ΤΗΝ ΛΑΘΟΣ ΚΙΝΗΣΗ ΜΑΛΟΝ
    ΕΦΕΡΕΣ (ΦΙΛΟΥΣ Κ ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΑΝΘΡΟΠΟΥΣ)
    ΝΑ ΔΟΥΝΕ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ Κ ΣΕ ΚΑΝΑΝΕ ΝΟΙΚΟΚΥΡΗ.
    ΓΙΑ ΘΥΜΗΣΟΥ ΛΙΓΟ ΠΟΙΟΝ ΕΦΕΡΕΣ Κ ΕΚΕΙ ΘΑ ΒΡΗΣ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΑΝ ΦΟΡΑΝΕ
    ΔΑΚΤΥΛΙΔΙΑ ΘΑ ΤΑ ΒΡΗΣ ΣΕ ΜΑΓΑΖΙ. ΕΑΝ ΟΧΙ ΠΑΝΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΖΑΡΙ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗΣ
    ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΑΤΙ ΤΥΠΟΥΣ ΝΑ ΠΟΥΛΑΝΕ ΚΑΝΑΡΙΑ 20*30 ΚΑΛΑ ΚΟΜΑΤΙΑ
    Κ ΛΕΩ ΕΔΩ ΕΜΕΙΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΜΑΝ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ Κ ΑΥΤΟΙ ΤΑ ΕΧΟΥΝ
    ΣΩΡΟ [μετα μπηκα στο νοημα οταν μιλησα με καποιον απο αυτους τα βγαζεις του λεω εσυ
    ΟΧΙ μου λει μου τα δινη καποιος πατροιωτης μου ] ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΛΕΩ .

6. epo

epo PB New Member

φιλε mgerom,λυπαμαι κ ευχομαι να μην ξανασυμει σε κανεναν κατι παρομοιο!:(

ευχομαι να βρεθουν οι ενοχοι κ γρηγορα να αναπληρωσεις τα χαμενα πουλακια!:)

7. mgerom

Ευχαριστώ όλους παιδια για την ανταπόκριση και την κατανόηση.
    Προς "γνώση και συμμόρφωση" λέει ο λαός μας.
    Ηδη τα υπόλοιπα (σχεδόν όλα 2μηνίτικα) έχουν μεταφερθει σε κλειστό χώρο.

[x]

Εδώ βέβαια θέλει πολύ δουλειά για να επεκταθεί και να εξοπληστεί κατάλληλα,
    αλλά νομίζω οτι το "ταξίδι" πάντα σε ανταμοίβει στο τέλος. Ας ελπίσουμε.

8. Isidoros

Isidoros PB New Member

Φίλε Μάκη.Στην περίπτωση σου τίθονται κάποια ερωτήματα.Και ποια είναι αυτά.Τα πουλιά τα είχες δαχτυλιωμένα?Τα έδειξες σε κάποιον άγνωστο που και καλά ήρθε να τα δει?Πόσο χρονών ήταν?Ήταν όλα θυληκά ή αρσενικά?
    Τώρα θα μου πεις γιατά σου κάνω αυτές τις ερωτήσεις και παίζω με τον πόνο σου.Όπως σου είπα την έχω πατήσει και εγώ.Πριν 2-3 μήνες έχασα 5 ζευγάρια καρδερίνες και κάποια ζευγάρια καναρίνια.Ο τρόπος που εισέβαλαν τα "τρωκτικά" στις κλούβες μου ήταν πολύ βίαιος.Να σκεφτείς ότι δεν τους ενδιέφεραν τα μικρά που υπήρχαν μέσα στις φωλιές όσο τα μεγάλα ενήλικα πουλιά.Θα μου πεις ερασιτέχνες.Αυτό όμως συνεχίστηκε και σε φίλο μου με επαγγελματικό τρόπο.Εμφανίστηκαν από το πουθενά κάποιοι τύποι και με το έτσι θέλω ήθελαν να αγοράσουν πουλιά.Ο φίλος μου μεγάλος σε ηλικία άνθρωπος ούτε να το σκεφτεί δεν ήθελε να πουλήσει πουλιά ,αφού εδώ και 60 χρόνια δεν έχει πουλήσει ούτε ένα.Ακόμα να σου πω ότι ούτε να τα δείξει δεν ήθελε αλλά η επιμονή των τύπων τον ανάγκασαν να τους δείξει τις κλούβες του.Μετά από κουβέντα πολλών ωρών τον έπισαν και τους έδωσε κάποια πουλιά αφού πίστηκε ότι θα τα φρόντιζαν όπως αυτός.Να σημειωθεί ο΄τι τα πουλιά ήταν εκτροφής δικής του πολλών χρόνων χωρίς δαχτυλίδι και με λεφτά 50 ευρώ για να πάρει λέει φαγητό για τα άλλα.Όλα αυτά έγιναν ημέρα τετάρτη.Την πέμπτη και την παρασκευή τα πουλιά που του έιχαν μείνει έκαναν φτερά.Αποτέλεσμα να του μείνουν λίγα πουλιά που υπήρχαν σε ατομικά κλουβάκια.Βλέπεις οι τύποι ήταν επαγγελματίες και είχαν πάει εκεί για να σχεδιάσουν τις επόμενες κινήσεις τους.Ο ανθρώπάκος αγανακτισμένος την Κυριακή πήγε μία βόλτα από γνωστό πανηγύρι που γίνεται στην περιοχή του σχιστού και προς μεγάλη του έκπληξη είδε τα πουλιά τα δικά δαχτυλιωμένα να πωλούνται ως καρδερίνες εκτροφής στην τιμή των 50 και ευρώ.Καταλαβαίνεις λοιπόν γιατί οι ερωτήσεις.Φίλε μακάρι να τα βρεις και σου εύχομαι να πιάσεις και τα τρωκτικά.

9. mgerom

--Τα πουλιά ειναι με δακτυλίδια κλειστού τύπου -ΑΣΗΜΙ- , όχι κάποιου συλλόγου,(εκτός απο δύο) αλλά για μένα είναι εύκολο να τα ξεχωρίσω απο απόσταση.
    Δέν έχω ούτε καν υποψία, για το ποιός :confused:. Ούτε είχαν κάποια ιδιαίτερη
    χρηματική αξία καθώς δεν ήσαν "καθαρά" δείγματα κάποιας κατηγορίας.

10. Isidoros

Isidoros PB New Member

Μάκη πίστεψέ μου για αυτούς που τα πήραν είχαν αξία.

11. niktaoys

niktaoys PB New Member

Μάκη τώρα το είδα και το μόνο που θα πω εγώ είναι "Λυπάμαι πολύ" φίλε μου. Ξέρω πως νοιώθεις γιατί το έχω περάσει πριν από αρκετά χρόνια.

12. Katerina

Katerina PB Member

Λυπάμαι πολύ Μάκη!Ευχομαι να τα βρεις και να τιμωρηθουν αυτοι που πρεπει!

13. muthos

muthos PB New Member

φιλε Μακη λυπαμε πολυ ευχομαι να τα βρεις γρηγορα!

14. philip

philip PB New Member

Eπειδή δεν είχα δει το σχετικό θέμα και μου συνέβει και εμένα το ίδιο με 4 μικρά βελγικά μήπως μπορείται να με ενημερώσετε??

15. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Μοιραστείτε

Φόρτωση...