Άνοιξέ το ξύλο στην άκρη της φωλιάς των κοκατιλ

Συζήτηση με θέμα Άνοιξέ το ξύλο στην άκρη της φωλιάς των κοκατιλ, που ξεκίνησε από jim23, στο Forum 'Αναπαραγωγή Παπαγάλων' του PetBirds, 25 Οκτ 2015.

1. jim23

jim23 PB New Member

Γειά σας παιδιά!!!!

Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση σχετικά με την φωλιά που έχω βάλει στα κοκατιλ μου. Η φωλιά όταν την αγόρασα είχε μέσα σε ένα σακουλάκι δύο μικρά γατζακια από αυτά που βιδωνουν στο ξυλο οτα ξεκίνησα να τα βάζω μετα απο λιγο το ξυλο άνοιξέ λιγο στην άκρη. Τί μπορώ να κάνω???

Ααα και Κάτια άλλο την φωλιά να την βγάλω μέσα ή έξω από το κλουβί???

ΤΟ ΡΑΓΙΣΜΑ

Και ολοκληρη

Συνημμένα Αρχεία:

• FOLIA1.jpg
      FOLIA1.jpg
      File size:
      112,7 KB
      Προβολές:
      80
    • FOLIA.jpg
      FOLIA.jpg
      File size:
      102,5 KB
      Προβολές:
      97
  2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Βάλε μια φωτογραφία της φωλιάς που να δείχνει το πρόβλημα που περιγράφεις και μία ακόμη ολόκληρη τη φωλιά για να ξέρουμε περί τίνος πρόκειται.

Καλωσόρισες.

3. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Καλως ορισες. Οδηγιες για το πως να βαλεις φωτο θα βρεις στην υπογραφη του Stavros .

Οσο για τη φωλια πιθανον να διορθωνεται. Εξωτερικα τη βαζεις.

4. Stavros

Το ράγισμα δεν δημιουργεί πρόβλημα. Η φωλιά μπαίνει από έξω.

Υ.Γ. οι φωτογραφίες ενσωματώθηκαν στο πρώτο μήνυμα.

5. jim23

jim23 PB New Member

Ευχαριστώ πολύ!!! Καμία ιδέα πως μπορώ να την κρεμάσω πάνω στο κλουβί χωρίς να την διαλησω???

Διαλυσω*

Παιδια πειράζει αν αλλάξω κλουβί στα παπαγαλάκια για να βαλω λιγο καλυτερα την φωλιά???

6. Stavros

Εάν η φωλιά δεν έχει ήδη πάνω της στηρίγματα, μπορείς να βάλεις δύο στηρίγματα για να την προσαρμόσεις στο κλουβί. Μου φαίνεται περίεργο πάντως να μην έχει ήδη τέτοια στηρίγματα πάνω της.
    Εξαρτάται. Αν πρόκειται να είναι πιο ευρύ χώρο και πιο λειτουργικό, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Βάλε εάν θέλεις φωτογραφίες από το κλουβί που σκέφτεσαι να πάρεις για να ξέρουμε περίπου για τι μιλάμε.

7. jim23

jim23 PB New Member

Το κλουβί που λέω να τους αλλάξω είναι πιο μεγάλο και ιδιοκατασκευη
    Θα στείλω φωτογραφίες μόλις φτάσω Σπίτι μου. Ευχαριστώ!!!!!

8. Marilenaki

Marilenaki PB Member

η φωλια παντα εξωτερικη για να γινεται σωστος ελεγχος.. αλλα τετοια εποχη φωλια...?

9. jim23

jim23 PB New Member

Ναι. Τα ειδα να προσπαθούν να ζευγαρώσουν και λέω γιατί όχι???
    Επίσης σήμερα έβαλα την φωλιά και το αρσενικό μετά από τρείς ώρες περίπου άρχισε να την εξερευνη και να σκαλίζει κάτι.:)

10. jim23

jim23 PB New Member

Σήμερα μπήκε μέσα ολόκληρο!!!
    Μετά πήγε να μπει και το θηλυκό αλλά δεν το άφησε. Αφού κάθησε αρκετή ώρα μέσα μετα βγήκε και μπήκε το θηλυκό!!! Για πρώτη μέρα πιστεύω τα πήγαν καλά!!!:)

11. gianniskid

gianniskid PB New Member

Γνωμη μου η φωλια ειναι λιγο μικρη φαντασου να βγουν 4 νεοσει ,πως θα χωρεσουν εκει .εγωφτιαχνω 30.30.30 .Μην με κραξετε ,το εχω δει σε αγγλικο σαιτ

12. jim23

jim23 PB New Member

13. gianniskid

gianniskid PB New Member

Για την φωλια ,εαν το ραγισμα ειναι μικρο βαλε ενα κομματι ταινια να το συγκρατησει ,διαφορετικα χρησιμοποιεισε ξυλοκολλα

14. jim23

jim23 PB New Member

Ευχαριστώ!!!:)

15. jim23

jim23 PB New Member

Νομίζω πως 30×30×30 είναι λίγο υπερβολικό. Η ταπεινή μου γνώμη.

16. jim23

jim23 PB New Member

Παιδια αφου με το καλο γεννησει θα πρεπει να τα ταιζω καθολου ή οχι???

17. alicedros

alicedros PB Supporter

Αν θες τα μικρά να είναι εξημερωμένα μαζί σου μπορείς να ακολουθήσεις την μέθοδο που έχει ακολουθήσει και ο Φοίβος : https://petbirds.gr/articles/Ανατροφή-νεοσσών-με-τη-μέθοδο-του-co-parenting.205/

Έχεις εμπειρία από τάισμα στο χέρι?

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 10 Ιουλ 2016
  18. jim23

jim23 PB New Member

Όχι

Να αναλάβω από την αρχή το τάισμα ή όχι

???????

19. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Λίγη υπομονή jim23. Δεν είναι chat room εδώ ώστε να είναι stand by τα μέλη για να απαντούν.

Δε υπάρχει λόγος να ταίσεις αποκλειστικά στο χέρι. Είναι επικίνδυνο αφού δεν το έχεις ξανακάνει. Διάβασε το πιο πρόσφατο κακό αποτέλεσμα για να σιγουρευτείς πως δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις αλλά μέσα απο την εμπειρία άλλων μελών να μάθεις και τι ακόμη πρέπει να προσέξεις.

Αν διαβάσεις το λινκ που σου έδωσε η Αλίκη, εξηγώ αναλυτικά πως έχω μεγαλώσει τα πουλιά μου με ασφάλεια κι επιτυχία.

20. jim23

jim23 PB New Member

Ευχαριστώ

Μοιραστείτε

Φόρτωση...