Άλατα στην ποτηστρα

Συζήτηση με θέμα Άλατα στην ποτηστρα, που ξεκίνησε από Flock, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 29 Αυγ 2016.

1. Flock

Flock PB New Member

Πως μπορώ να βγάλω τα αλατα από την ποτηστρα ;;

2. alicedros

alicedros PB Supporter

Τι εννοείς όταν λες τα άλατα από την ποτίστρα? Μήπως εννοείς την γλίτσα που υπάρχει στο τοίχωμα της ποτίστρας?

3. Flock

Flock PB New Member

Όχι, εννοώ ότι στον πατο της ποτιστρας υπάρχουν άλατα.

4. Panagiota.

Panagiota. PB Known Member

Ζεστό νερό και ξύδι. Τρίψιμο με το σφουγγάρι και έφυγαν.

5. Eleni pepper

Eleni pepper PB Member

Κ εγω το ιδιο προβλημα εχω ενω βαζω εμφιαλομενο να πινει ο μικρος οταν πλενω τις ποτιστρες ταιστρες με νερο βρυσης μενουν αλατα τοσο χαλια νερο εχουμε εδω στην επαρχια.. οπως σου ειπε ομως η Panagiota. Θα φυγουν στο πι κφι:thumbsup::D:p

6. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Με 40-50 λεπτά αγοράζεις καινούργια.
    Δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να την καθαρίσεις.
    Αν μάλιστα έχει "γεράσει" το πλαστικό της σίγουρα δεν αξίζει καμία άλλη προσπάθεια.
    Αν τώρα ρωτάς ακαδημαϊκά για να μάθεις .... τότε μπορείς σε χλιαρό νερό (περίπου μια κούπα ζεστό όσο να μη χαλάσει το πλαστικό) να διαλύσεις μια κουταλιά κιτρικό οξύ ... (είναι σε σκόνη, φτηνό και χρησιμοποιείται στην κουζίνα μας) και να το αφήσεις 7-8 ώρες.
    Θα γίνει σαν καινούργια...
    Με τον ίδιο τρόπο καθαρίζονται τα άλατα και από τις οικιακές συσκευές.

Τελευταία επεξεργασία: 29 Αυγ 2016
  7. Flock

Flock PB New Member

Ευχαριστω

8. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Το ξίδι όντως διασπά τα άλατα. Μπορεί να δράσει αποτελεσματικά μερικές φορές αλλά μετά από κάποιες επαναλήψεις, το πλαστικό φθείρεται από τα οξέα λόγω της κακής του ποιότητας και πρέπει να τις αντικαταστήσεις.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...