Άγνωστο πτηνό, τί είναι;

Συζήτηση με θέμα Άγνωστο πτηνό, τί είναι;, που ξεκίνησε από xristina_84, στο Forum 'Φωνές Πουλιών, Βίντεο, Φωτο' του PetBirds, 6 Δεκ 2008.

1. xristina_84

xristina_84 PB New Member

Καλή σας μέρα! Μας είχε δώσει κάποιος φίλος ένα πουλάκι να το φιλοξενήσουμε στο σπίτι μας για κάποιες μέρες, επειδή όμως είχε πολλές υποχρεώσεις και δεν μπορούσε να το φροντίζει, παρέμεινε σε εμάς για 7 χρόνια ως που πέθανε...:( Ποτέ όμως δεν μάθαμε τι είναι... Το πήγαμε και σε pet shop να ρωτήσουμε αλλά κανείς δεν το ήξερε!

Μήπως γνωρίζει κανείς απο εσάς τι είναι;;

Συνημμένα Αρχεία:

2. MyriamK

MyriamK PB New Member PBCP Contributor

3. xristina_84

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση! Τα χρώματα τους είναι υπέροχα, το δικό μας ήταν σταχτί με καφέ! Μακάρι να είχα άλλο ένα... ήταν πανέξυπνο!

4. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Σιγουρα ηταν gouldian?Γιατι εχω την αντυπωση οτι αυτα εχουν κοκκινο ραμφος!Ισως μας λυσει την απορια ο Οδυσσεας!παντως πολυ περιεργο ηταν...

5. MyriamK

MyriamK PB New Member PBCP Contributor

Χριστίνα, έχεις μια ολόσωμη φωτογραφία του πτηνού;
    Εγω πιστευω οτι ήταν μια μετάλλαξη Γκουλντιαν σε καφε χρωμα, ωστόσο μπορεί να είναι και κατι άλλο. Αν εχεις φωτό θα βοηθούσες πολύ ;)

6. xristina_84

ολόσωμη φωτογραφία του πτηνού

Συνημμένα Αρχεία:

7. anatoly

anatoly PB Member

8. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

ουτε εμενα μου κανει για γκουλτιαν...:rolleyes:

9. xristina_84

Μοιάζει πολύ και με αυτό! Στα χρώματα τουλάχιστον είναι ίδια... Τι να πώ;; Μήπως είναι διασταύρωση αυτών των 2:)

10. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Νομιζω πως το πουλακι ειναι Chinese grosbeak (Eophona migratoria) με χωρες προελευσης τις ακολουθες : Siberia, Mongolia, Korea, China, Taiwan, Japan, Myanmar, Thailand, Laos, Vietnam.

The Chinese Grosbeak - Eophona migratoria

11. Diamante de gould

Diamante de gould PB New Member

Για το πουλι αυτο δεν ειχα ιδεα αλλα το εψαξα λιγο τωρα και βρηκα πως ειναι ενα ειδος ασιατικου σπινου που λεγεται chinese yellow-billed Grosbeak(Eophona migratoria). Και ειναι το αρσενικο του ειδους αποτι καταλαβα.

Συνημμένα Αρχεία:

12. Diamante de gould

Diamante de gould PB New Member

Ανεστη δεν ειδα το ποστ σου

13. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Εννοειται πως δεν πειραζει! :D Εσυ εβαλες και ωραιες φωτογραφιες!

14. xristina_84

Δεν χωράει καμία αμφιβολία πλέον... Αυτό είναι! Και αποκλείεται να βρώ κάποιο ίδιο ποτέ... Σας ευχαριστώ όλους που ασχοληθήκατε με το θέμα!:)

15. rozflamingo

rozflamingo PB New Member

Λυπάμαι πολύ για το πουλάκι σου. Αλλά γιατί λες ότι αποκλείεται ποτέ να βρεις κάποιο ίδιο? Είναι σπάνιο είδος? Πάντως και εγώ πρώτη φορά το είδα

16. xristina_84

Σπάνιο δεν ξέρω αν είναι, απλά το λέω αυτό γιατί δεν νομίζω να μπορέσω να βρω σε κάποιο κατάστημα αυτό το είδος! Είναι και λίγο δύσκολο λόγω της προέλευσής του...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...