Μηλόξυδο στη διατροφή των πουλιών

Συζήτηση στο φόρουμ 'Αρθρα για τη Διατροφή των Πουλιών' που ξεκίνησε από το μέλος Stavros, την 7 Δεκ 2006.

1. Stavros

Stavros PB Admin Owner Staff Member

Όνομα:
    Σταύρος
    Φροντίζω:
    Καναρίνια
    Εδώ και 10.000 χρόνια: Το 400 π.Χ. ο Ιπποκράτης (θεωρείται ο πατέρας της ιατρικής) ρησιμοποιούσε το ξίδι για να θεραπεύσει τους ασθενείς του. Οι αρχαίοι πολιτισμοί χρησιμοποιούσαν το ξίδι για τα θεραπευτικά του οφέλη. Χρησιμοποιούνταν για τη θεραπεία των μωλώπων, την απολύμανση πληγών, τα δαγκώματα φιδιών και τσιμπήματα εντόμων.

Αυτός ο φυσικός εξολοθρευτής μικροβίων ήταν ένα από τα πρώτα “φάρμακα”. Το ξύδι είναι αντισηπτικό (σκοτώνει τα μικρόβια κατά την επαφή) και αντιβιοτικό (περιέχει βακτηρίδια που είναι μη φιλικά στους μολυσματικούς μικροοργανισμούς).

Το μηλόξυδο περιέχει πάνω από τριάντα σημαντικές θρεπτικές ουσίες, δώδεκα ανόργανα άλατα, πάνω από έξι βιταμίνες, βασικά οξέα και διάφορα ένζυμα που μπορούν να ωφελήσουν εσάς και τα πουλιά σας!

Το μηλόξυδο είναι ένα θαυμάσιο συμπλήρωμα διατροφής

Το μηλόξυδο μπορεί να παράσχει στα πουλιά σας ένζυμα και βασικά μέταλλα, όπως κάλιο, ασβέστιο, μαγνήσιο, θείο, χλώριο, φώσφορο, σίδηρο, πυρίτιο και άλλα ιχνοστοιχεία. Το μηλόξυδο επίσης περιέχει βιοφλαβονοϊδή (βιταμίνη Ρ), βήτα καροτίνη (βιταμίνη Α), βιταμίνες C, Ε, B1 , B2 και B6. Περιέχει επίσης τανίνες, μηλικό οξύ, τρυγικό οξύ, προπιονικό οξύ, οξικό οξύ και πηκτίνη.

Πρόσθετα οφέλη

Το μηλόξυδο βοηθά στην αποτροπή της ανάπτυξης των βακτηριδίων και των μυκήτων στα φρέσκα τρόφιμα. Το χρησιμοποιώ για να ψεκάζω τα φρέσκα λαχανικά που δίνω στα πουλιά μου. Το χρησιμοποιώ επίσης για την εξουδετέρωση των πιθανών υπολειμμάτων από φυτοφάρμακα στα φρούτα και τα λαχανικά μου.

Ενισχυτικό της πέψης

Το μηλόξυδο είναι χρήσιμος ως ενισχυτικό της πέψης, αφού διασπά τα μέταλλα, τα λίπη και τις πρωτεΐνες. Επίσης εμποδίζει την ανάπτυξη των μη φιλικών βακτηριδίων στο πεπτικό σύστημα. Το μηλόξυδο δεν πρέπει να χρησιμοποιείται εάν το πουλί σας έχει οποιοδήποτε γαστρεντερικό πρόβλημα.

Μην αγοράζετε άσπρο αποσταγμένο ξύδι

Προμηθευτείτε οργανικό αφιλτράριστο, μη αποστειρωμένο, φυσικής ζύμωσης μηλόξυδο. Το χρώμα αυτού του ξιδιού κυμαίνεται από ανοικτό χρυσό έως πορτοκάλι. Θα έχει επίσης ίζημα, στον πάτο του μπουκαλιού. Αναζητήστε το σε καταστήματα πώλησης προϊόντων υγιεινής διατροφής.

Δεν είναι Πανάκεια

Το μηλόξυδο μπορεί να είναι ωφέλιμο για την υγεία των πουλιών σας σε συνδυασμό όμως με διατροφή πλούσια σε ποικιλία ποιοτικών τροφίμων και δεν πρέπει ποτέ να θεωρείται πανάκεια.

Κανένα συμπλήρωμα δεν είναι αρκετά καλό, εάν η ποιότητα της διατροφής του πουλιού σας είναι κάτω του μετρίου.

Το μηλόξυδο μπορεί να παρέχει στα πουλιά σας τα μέταλλα, τα οξέα, και τα ένζυμα για μια μακρά και υγιή ζωή. Για να διατηρείτε την υγεία των πουλιών σας σε άριστη κατάσταση, προσθέτετε μια σταγόνα μηλόξυδου ανά 30 γρ. πόσιμου νερού, δύο ημέρες την εβδομάδα.
    Last edited: 27 Ιουλ 2014 στις 19:28
    maria p likes this.
  2. Stavros

Stavros PB Admin Owner Staff Member

Όνομα:
    Σταύρος
    Φροντίζω:
    Καναρίνια
    Χρήση του μηλόξιδου στη διατροφή των πουλιών

Στο άρθρο αναφέρονται τα συστατικά που περιέχει το μηλόξιδο και τα οφέλη που παρέχουν σε έναν ζωντανό οργανισμό. Μεταξύ αυτών των συστατικών είναι τα ένζυμα, που προκαλούν την ζύμωση στις τροφές (π.χ. γιαούρτι, κρασί, ξίδι κ.λπ.), ο ρόλος των οποίων είναι βασικός στη διάσπαση των μετάλλων, πρωτεϊνών και λιπών στον οργανισμό.

Συγκρίνοντας ένα μπουκάλι ξίδι από το σουπερ μάρκετ με ένα αντίστοιχο βιολογικό, η πρώτη διαφορά που διαπιστώνουμε είναι η διαύγεια και το λαμπερό χρώμα του πρώτου. Αυτό συμβαίνει γιατί το συμβατικό ξίδι έχει υποστεί διάφορες επεξεργασίες, μεταξύ των οποίων και το φιλτράρισμα. Με τη διαδικασία αυτή το προϊόν γίνεται πιο εμφανίσιμο και πιο ανθεκτικό στο χρόνο, αλλά δυστυχώς ο λόγος που συμβαίνει αυτό είναι η αφαίρεση των ενζύμων μέσω του φιλτραρίσματος. Αν και παραμένουν κάποιες από τις βιταμίνες που αναφέρονται στο άρθρο, χρησιμοποιώντας αυτό το ξίδι δε θα πρέπει να έχετε την εντύπωση ότι παρέχετε όλα αυτά τα ωφέλιμα στοιχεία που διαβάσατε.

Μπορείτε να προμηθευτείτε βιολογικό ξίδι από κάποιο κατάστημα πώλησης βιολογικών προϊόντων και αν σας φανεί κάπως "λερωμένο", τότε είναι αυτό που ψάχνετε.

Δείτε επίσης: Παρασκευή σπιτικού βιολογικού μηλόξυδου
  3. nakis

nakis Banned

Μηλόξυδο

Που μπορώ να βρω μηλόξυδο, ποια μαγαζιά το έχουνε;
  4. andreasrodos

andreasrodos Active Member

Ring No.:
    ΑL 37-T 28
    Μηλόξυδο υπάρχει σε όλα τα super-market. Προσωπικά χρησιμοποιώ βιολογικό αφιλτράριστο μετά από εισήγηση φίλου.
  5. astrapogiannos

astrapogiannos New Member

Ring No.:
    V-77 G-10
    Πόσο μηλοξυδο βάζουμε και που; Στο νερό ή στην αυγοτροφή; Βρήκα σήμερα καλό βιολογικό μηλοξυδο και θέλω να το χρησιμοποιήσω.
  6. redcanary

redcanary New Member

Ring No.:
    FPO AL 146
    Θεώρησα δεδομένο ότι το μηλόξυδο που πωλείται στα καταστήματα βιολογικών προϊόντων θα είναι θαμπό.
    Σήμερα κατάφερα να περάσω από τέτοιο μαγαζί (θεωρείται καλό - το είχε διαφημίσει με εκτενές άρθρο και το ΟΙΚΟ της Καθημερινής). Είδα και έπαθα να βρω μηλόξυδο που να μην είναι διαυγές (σαν εκείνο του σουπερ μαρκετ). Ο καταστηματάρχης αγνοούσε την ίδια την ύπαρξη του θολού - με ίζημα - μηλόξυδου.

Μπορώ να πω ότι κατάφερα να με κοιτάζουν περίεργα και σε μαγαζί βιολογικών! Ο "γραφικός"!
    Ακόμα και σε τέτοιο κατάστημα... θεωρώ ότι ξεπέρασα τον εαυτό μου!
  7. Frania

Frania Active Member

Φροντίζω:
    Καναρίνια, Παπαγάλους, Ιθαγενή, Περιστέρια, Οικόσιτα
    Δεν αντέχω να μην απαντήσω έστω και με αυτήν τη μικρή καθυστέρηση (μια που ξαναδιαβάζω με άλλο ενδιαφέρον πλέον όλα τα άρθρα για τα καναρίνια ειδικά και γενικά). Επειδή νόμιζα ως τώρα ότι μόνο εγώ τα κατάφερνα κάτι τέτοια, χαίρομαι ιδιαίτερα για το σχόλιό σου. Με βοήθησε και θα το κάνει και όποτε ξαναζοριστώ. Ήθελα να το ξέρεις!
  8. nikolas79

nikolas79 New Member

Δηλαδή από super market να μην αγοράσω να βάλω μηλόξιδο;
    Last edited by a moderator: 3 Φεβ 2009
  9. mgerom

mgerom Well-Known Member

Όνομα:
    Mάκης
    Φροντίζω:
    Καναρίνια
    Ring No.:
    FPO AL 144
    Αν δεν βρίσκεις με ίζημα, αγόρασε το καθαρό, αφού πρώτα διαβάσεις και τον τρόπο παρασκευής του ή ότι λεπτομέρειες γράφει για να ξέρεις ΤΙ αγοράζεις τουλάχιστον.
  10. Yorks

Yorks New Member

Και προσοχή στις οξύτητες.
  11. fragos

fragos New Member

Ring No.:
    F.D.G.7
    Γεια σας!

Το μηλοξιδο εκτός απο το ποσιμο νερο μπορουμε να το βαζουμε και στη μπανιερα;

Επίσης, το παρακάτω της φωτο κάνει για τα πουλιά γιατι δεν το εχω ξαναδοκιμασει να το δωσω στα πουλια και θελω να ειμαι σιγουρος.
  12. jk21

jk21 Well-Known Member

Φροντίζω:
    Καναρίνια, Ιθαγενή
    Δεν ξέρω αν τα ενοχλεί στα ματια τους. Δεν το έχω βάλει. Το συγκεκριμένο σκεύασμα πρέπει να περιέχει θειωδη. Δες εδώ kathimerini.gr | ΤΟ ΛΕΞΙΚΟ ΤΟΥ ΟΙΝΟΥ #2

Δεν ξέρω πόσο επηρεάζουν. Θα σου έλεγα να πάρεις κάποιο από βιολογικά είδη. Το κόστος είναι λίγο μεγαλύτερο αλλά όχι σημαντικό.

* Κορίτσια το μηλοξυδο κάνει καλό στην μη κατακράτηση υγρών από τον οργανισμό, βασική αιτία του μεγάλου εφιάλτη σας της κυττ... εντάξει δεν το λέω :D
  13. Φαμπιο

Φαμπιο New Member

Φραγκίσκο δεν κάνει αυτό! Πρέπει να είναι ακατέργαστο!

Το ακατέργαστο έχει μέσα διάφορα κομματάκια και δεν το βρίσκεις στα σούπερ μάρκετ, αλλά στα μαγαζιά με βιολογικά είδη!

Εγώ προσωπικα το βαζω μονο στην μπανιερα με 3 σταγονιτσες!

Διάβασε και το σχόλιο του Σταύρου που ακολουθεί αμέσως μετά το άρθρο.
    Last edited: 13 Αυγ 2009
  14. fragos

fragos New Member

Ring No.:
    F.D.G.7
    Ναι, λέει ότι περιέχει θειώδη και ότι είναι 6 βαθμών.

Δηλαδή γινεται να το δωσω στη μπανιέρα;
  15. Georgina

Georgina Well-Known Member

Διάβασε το πρώτο σχόλιο αυτού του θέματος και θα καταλάβεις ποιό ειδος μηλόξυδο είναι το καλύτερο για τα πουλιά σου.

Και φυσικά μπορείς να βάζεις 2-3 σταγονες και το νερο της μπανιερας. Βοηθαει το φτέρωμα να διατηρειται σε άψογη κατάσταση, αλλά λειτουργει και σαν απωθητικό για τις ψείρες. :)
  16. fragos

fragos New Member

Ring No.:
    F.D.G.7
    Εντάξει θα το βάζω μόνο στη μπανιέρα και θα ψάξω να βρω το άλλο.

Υπάρχει σε οινοποιεία;
  17. jk21

jk21 Well-Known Member

Φροντίζω:
    Καναρίνια, Ιθαγενή
    Εννοείται Φραγκίσκο, το ίδιο είναι και οι υπόλοιπες μάρκες στο μάρκετ αν δεν είναι βιολογικό είδος. Αν δεν έχετε μαγαζί με βιολογικά εκεί (που σίγουρα έχετε) και στο μάρκετ το προϊόν του οποίου τώρα συζητάμε, έχει ράφι με βιολογικά (προτίμησε όμως μαγαζί ξέχωρο με βιολογικά).
  18. fragos

fragos New Member

Ring No.:
    F.D.G.7
    ΟΚ ευχαριστώ!
  19. Frania

Frania Active Member

Φροντίζω:
    Καναρίνια, Παπαγάλους, Ιθαγενή, Περιστέρια, Οικόσιτα
    Μήπως κάποιος γνωρίζει πως μπορούμε να φτιάξουμε μόνοι μας μηλοξυδο; Έχω μαζέψει κάποια ποσότητα μήλων για αυτό το σκοπό αλλά προς το παρόν, τα κοιτάζω! Εννοείται ότι έχω κάνει αναζήτηση αλλά δεν με κάλυψε. Παλιά παραδοσιακή συνταγή θα ήταν το τέλειο. Ακόμη και για προσθήκη από ρόδια έχω ακούσει, αλλά, δεν ξέρω δοσολογία.