Τραγικο τελος σε μερικα φασιανακια μου, εχετε καποιες συμβουλες;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Γενικά Θέματα για Οικόσιτα Πτηνά' που ξεκίνησε από το μέλος αγριοπαπιες, την 16 Ιουν 2009.

1. αγριοπαπιες

αγριοπαπιες New Member

τα φασιανακια μου γενηθηκαν σημερα, στην αρχη καταχαρηκα. ειπα να δω τι θα γινει οταν τα βγαλει η μανα τους απο τη φωλια για να δω αν γινεται να τα εχω με τα αλλα ενηλικα. ξαφνικα βλεπω 2 φασιανες να μαλωνουν τρεχω να δω και τις βλεπω να εχουν ενα φασιανακι και να το τρωνε με ανοιγμενη την κοιλια ακομη ζωντανο, τρελαθηκα! εκλεισα την μανα στη φωλια με τα παιδια απο κατω της και πηγα για δουλεια γυρναω απο τη δουλεια και βλεπω τη μανα να τρωει το κεφαλι απο 1 απο τα παιδια τηης στη φωλια τη σηκωνω με το ζορι και βρησκω αλλα 2 μωρα χωρις ματια και μισοφαγωμενα και τα υπολοιπα 6 στριμωγμενα μακρια της .τωρα τα εχω σε μια κλουβα με μια λαμπα φαι και νερο. τα 2 εχουν πληγες στα ματια και το 1 τουλειπει το 1 ματι τα αλα 3 ειναι καλα. συμβουλες ??? !
  2. FINCHiii
    On

FINCHiii Member

Ring No.:
    -
    Συμβουλες ή αιτιες??Αν συμβουλες , για τι πραγμα ???
  3. αγριοπαπιες

αγριοπαπιες New Member

για το τι να τα κανω τωρα.τι φροντιδα θελουν αυτα. ποτε δεν εχω μεγαλωσει φασιανακια. αιτιες τι να πω . η μανα ειναι γενημενη σε μηχανη οποτε ειναι τρελο πουλι με ψυχολογικα προβληματα. μονο τροφη ξερω να τους φτιαχνω. εχει μεγαλωσει κανενας φασιανακια?νομιζω θελουν αντιβιωση τις πρωτες βδομαδεςσε αντιθεση με τα παπακια που αν φανε φαι με αντιβιοτικο πεθαινουν. ξερετε καποιο φαρμακο για κοκιδιωση διαβασα οτι αυτη ειναι η κυρια αρωστεια τους. τα 5 ειναι οκ .το 1 ακομη την παλευει
    Last edited: 17 Ιουν 2009
  4. sarpijk

sarpijk Member

Φροντίζω:
    Παπαγάλους, Ιθαγενή
    απο μια γρηγορη ερευνα που εκανα στο ιντερνετ εμα8α οτι οι φασιανοι ειναιοι ποιο επιρρεπεις στον καννιβαλισμο απ' ολα τα πουλερικα επειδη εχουν μαλιστα αιχμηρα ραμφη τραυματιζονται σοβαρα.Γι αυτο το λογο κοβουν τεχνητα το ραμφος τους. Οι αιτιες του κανιβαλισμου ειναι ο μεγαλος αριθμος πουλιων στο ιδιο κλουβι, ο κακος εξαερισμος και η βαρεμαρα. Λυση δεν υπαρχει να σταματησει αλλα καποια μετρα μονο για να προληφθει.εδω τα διαβασα Disease control, parasites, predators and cannibalism in pheasants | NSW Department of Primary Industries
  5. αγριοπαπιες

αγριοπαπιες New Member

eyxaristω το διαβασα. δεν εχω καποιο προβλημα με φαγωματα μεταξυ των ενηλικων . θυμαμαι μια φορα ενα ποντικακι ηταν κατω απο την τροφη το τρομαξα και ετρεξε ,σε κλασματα δευτερολεπτου οι φασιανοι το προλαβαν και το κοματιασαν ζωντανο δυστυχως φερθηκαν το ιδιο και στα παιδια τους. η μανα προστατευε τα αυγα συνεχεια.δεν εδειξε ομως καμια τετοια διαθεση για τα παιδια της αντιθετα τους φερθηκε σαν να ηταν τροφη. στην κυριολεξια τα κλωσουσε απο κατω της και καθε λιγο εκοβε και απο ενα κοματι.γιατο δεν συμπαθω ιδιεταιρα τα πουλια που γενιουνται σε μηχανη. ειναι τρελα δεν αντδρουν φυσιολογικα.καποτε ενας παπιος μου γενημενος σε μηχανη σκοτωσε 20 παπακια παιδια του. δεν ξαναπηρα παπια απο μηχανη απο τοτε. τα φασιανακια ζουν ακομη ,τα 5 τρεχουν το 1 ειναι ψιλοπεσμενο αλα τσιμπαει λιγο φαι
  6. sa.anagnostou

sa.anagnostou New Member

Τι τα'ι'ζεις τωρα τα μικρα; χωρισετα μονα τους βαλε μια θερμολαμπα παρε τροφη αναπτηξης για κοτοπουλα ,αβγοτροφη,λιγο μουρουνελαιο ανακατεψετα τ'ι'σε απο αυτο το μηγμα και καθε πρωι θα τα δηνεις ενα μικρο κοματι βρασμενω συκοτι χοιρινο.ειναι η ποιο οικονομικη λυση εως τωρα που εχω βρει.δωσε και στα μεγαλα πουλια συκοτι για να σταματισουν τα συμπτοματα κανιβαλισμου .
  7. αγριοπαπιες

αγριοπαπιες New Member

eyxaristo gia tis symboyles ala ksero na ftiaxno trofh για φασιανακια. δεν εχο συμπτοματα κανιβαλισμου στα ενηλικα απλως σκοτονουν και τρονε οτι ειναι μικροτερο τουσ και κινηται. τα μωρα ειναι μια χαρα με τη λαμπα και την τροφη που τους δινω .το μονο προβλημα ειναι οτι τωρα πετανε και φοβαμαι μην μου φυγουν οταν ανοιγω την κλουβα να τα ταισω.το ενα ειναι διπλασιο απο τα αλλα και επιθετικο (μαλον ειναι αρσενικο),τσιμπαει τα δαχτυλα μου οταν το πλησιαζω ενω τα αλα φοβουνται,το παραξενο ειναι οτι αυτο το πουλακι το ειχα για ξεγραμενο γιατι ειχε πληγες στα ματια και ασχημεσ πληγες στην πλατη.πρεπει να τα αλαξω κλουβα γιατι μεγαλωνουν με απιστευτους ρυθμουσ και απο φαι κοντευοθν να φανε και εμενα ,ειναι 6 πουλακια και κανουν ενα φαρασι κουτσουλια την μερα .αρχισαν να πεταριζουν μεσα στη κλουβα ,οι γατεσ τα κοιτανε σαν υπλνωτισμενες αλα δεν δειχνουν καμια κακη διαθεση
  8. alexandros106

alexandros106 New Member

ερωτηση, επιασες κ την ιδια την μανα να τους επιτιθετε? στο λεω γιατι κ γω ειχα το ιδιο προβλημα κ απο τοτε καθε φορα απλα απομονωνω την εκαστοτε κλωσα αλλα μαζι με τα μικρα τις κ τα μεγαλωνουν κανονικα.
  9. αγριοπαπιες

αγριοπαπιες New Member

eida τη μανα να τσιμπαει στο κεφαλι το μικρο να το σηκωνει και να το τιναζει οπως κανει στα μαρουλια οταν ειναι μεγαλο κια θελει να κοψει κοματι.
    σημερα απεκτησα αλλα 4 φαασινακια απο αλλη μανα . αυτη δεν τα σκοτωσε αλα ριχτηκε στις αλλες που πλησιαζαν την φωλια . αυτη η φωλια ηταν πιο βαθια και τα βρηκα μεσα 2 ψοφια 3 στεγνα και ενα αυγο με ενα ραμφος να τσιριζει .τα εβαλα στη μηχανη για τα αυγα που εχω αν και δεν δουλευει εδω και χρονια καλα ενα 35 το επιασε οποτε εβγαλα και το 4 απο τα αυγο και τα εβαλα εκει. τωρα τα εβαλα στην κλουβα που ειχα τα αλα και εκειν τους εφτιαξα μια μεγαλυτερη θα στειλω φωτο τα καινουρια πουλακια και τα 11 ημερων .
  10. alexandros106

alexandros106 New Member

ποσες μανες εχεις? τις εχεις ολες μαζι? ειναι πρωτη χρονια που κλωσανε? αυτες που επιτεθηκαν σε μικρα θα το ξανακανουν... ηταν μανες απο κλωσομηχανη? το ειχα κ γω τα δυο πρωτα χρονια αυτο το προβλημα.
    την πρωτη χρονια ειχα ενα αρσενικο+3 θυλικες που μου ειχαν δοσει απτο εκτροφειο που εχει ο κυνηγητικος συλλογος στην ιστιαια, εκανε περιπου 50+ αυγα, απο τα οποια τα εβαλα σε 2 κλωσες νανισες απο καμια 15αρια κ τα αλλα τα κλωσησαν οι φασιανοι αλλα με πληρες σχεδον αποτυχια! κακες μανες, η μια τα σκοτωνε, η αλλη δεν τα προσεχε, τα τσιμπαγε κ ο αρσενικος! αλλα εζησαν καμια 20αρια απο τις νανισες εκεινη τι χρονια.
    την επομενη κρατησα μανες απο τις νανισες κ τις απομονωνα σε ξεχωριστο μερος κανα δυο μερες πρην τα βγαλουν. απο τοτε κ για περιπου δεκα χρονια εχω καλα αποτελεσματα αλλα εχω δει κ πολλα παραλογα!
    εχω δει αρσενικο να κλωσαει... αρσενικο κανιβαλο... πολυ καλες μανες αλλα κ μανες που παραταγανε τα αυγα στα μισα!

εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι ξεχωρισε τις καλυτερες σου μανες για του χρονου μην κρατησεις αυτες που τσιμπισανε μικρα...
    κ κρατα τα αρσενικα μακρια απο κλωσες κ μανες επιτιθενται σχεδον ολοι γιατι θελουν να ξαναζευγαρωσουν.

επειδη πολλοι θα αναρωτηθουν να πω εδω, οτι τους φασιανους που εχω πλεονασμα δεν καταληγουν στο πιατο μου αλλα τα αμολαω μαζι με τους αλλους του συλλογου.
  11. αγριοπαπιες

αγριοπαπιες New Member

kai γω θα αφησω τα προβληματικα ελευθερα σημερα θα φυγουν οι 3 απο τισ 6 .ηταν η πρωτη τουσ φορα που καθονται κλωσεσ. γενανε ολεσ σχεδον καθε μερα απο τελη μαρτιου .εχου κανει πανω απο 100 αυγα η καθεμια.πολλεσ μερεσ ευρισκα 6 αυγα την μερα για μηνεσ ακομη γενανε .η πρωτη μανα ξανακαθισε κλωσα 4-5 μερεσ αφου τησ πηρα τα πουλακια.ειναι σαν γραμη παραγωγης απο πουλακια μεσα στη φωλια.
    τα καινουρια ειναι και τα 4 οκ ( 5.30 σηκωθηκα απο την αγωνια να δω αν ειναι καλα και ασ εχω αδεια αυτεσ τισ μερεσ ). εχω 10 πουλακια εωσ τωρα και 2 φασιανεσ κλωσανε στισ φωλιεσ