Σκουλήκι σε περιττώματα budgie

Συζήτηση στο φόρουμ 'Ασθένειες Παπαγάλων' που ξεκίνησε από το μέλος dimitra_1980, την 28 Φεβ 2009.

1. dimitra_1980

dimitra_1980 New Member

..Μόλις παρατήρησα 2 άσπρα μακριά σκουληκάκια σε δυο διαφορετικά σημεία στον πάτο του κλουβιού του Budgie μου.Τί να κάνω? Μπορώ να του δώσω κάτι μέχρι να έρθει η Δευτέρα?Πέφτει και τριήμερο..Πείτε μου please..Τί χορηγούν σ'αυτήν την περίπτωση??Υπάρχει περίπτωση να κολλήσει και η θυληκιά? (μόλις σήμερα το πρωί τους έβαλα στο ίδιο κλουβί)

Last edited by a moderator: 28 Ιουλ 2014
  2. Φοίβος

Φοίβος PB Super Moderator Staff Member

Όνομα:
    Ανέστης
    Φροντίζω:
    Παπαγάλους
    Τι σκουληκακια? Απο αυτα που υπαρχουν στα περιττωματα :confused: η απο αυτα που βγαινουν απο φρουτα και λαχανικα? Τα ταισες κατι τετοιο σημερα? Καταρχην εχω την εντυπωση πως τα εντερικα παρασιτα δεν ειναι τοσο ευδιακριτα και δεν περαπατανε μεσα στο κλουβι...

3. jk21

jk21 Well-Known Member

Φροντίζω:
    Καναρίνια, Ιθαγενή
    μηπως κατι τετοιο;

Συνημμένα Αρχεία:

Last edited by a moderator: 28 Φεβ 2009
  4. dimitra_1980

dimitra_1980 New Member

Όχι, είναι απο αυτά που υπάρχουν στα περιττώματα.Περίπου ενάμισι εκατοστό μακρύ και πολύ λεπτό μπεζ προς άσπρο.Και δεν έιναι σίγουρα από κάποιο φρούτο γιατί το ένα περίττωμα έχει κολλήσει στη σίτα στον πάτο του κλουβιού και εκεί το είδα καθαρά.Το συγκεκριμένο έχει κολλήσει πάνω στο περίττωμα και δεν κινείται ενώ το δεύτερο κινείται.Α..από την ανησυχία μου ξέχασα να αναφέρω οτι τα περιττώματά του σήμερα είναι πρασινωπά ανοιχτά και υδαρά(χτες και προχτές ήταν εντάξει)Μου έχει χαλάσει και η ψηφιακή και δε μπορώ να ανεβάσω φωτό.

5. dimitra_1980

dimitra_1980 New Member

Αν κι δε φαίνεται καθαρά η φωτο,ναι είναι κάπως έτσι όμως πιο λεπτά και πιο μακριά.

6. Φοίβος

Όνομα:
    Ανέστης
    Φροντίζω:
    Παπαγάλους
    Δημητρα ξεχωρισε τα πουλια καλυτερα και την Τριτη να το πας στον πτηνιατρο. Νομιζω πως ειναι απο τις καταστασεις που με μια θεραπεια αντιμετωπιζονται σχετικα ευκολα.

7. jk21

jk21 Well-Known Member

Φροντίζω:
    Καναρίνια, Ιθαγενή
    δημητρα αυτο που περιγραφεις ειναι αυτο που βρισκεται στη φωτο .ειναι σκουληκια αποσυνθεσης,μυγοσκουληκα.εκει πηγε και το μυαλο του ανεστη.ειναι μεγαλο μεγεθος ααυτο που λες για εσωτερικα σκουληκια που παρασιτουν:confused:

8. inca1099

inca1099 Well-Known Member

Ring No.:
    FPO AL 66
    Τα σκουλήκια είναι νεκρά ή κινούντε? Τα νηματόζωα με το που έρθουν σε επαφή με το περιβάλλον κινούντε για λίγα δευτερόλεπτα και μετά πεθαίνουν. Αν όντως είναι εσωτερικά νηματόζωα τότε διάβασε τα παρακάτω
    Wormmiddel - Ascapinal
    Εντερικά Νηματόζωα (ασκαρίδες)

9. dimitra_1980

dimitra_1980 New Member

Το ένα είναι νεκρό και το άλλο κινείται.Προληπτικά μέχρι την Τρίτη δε μπορώ να του δώσω κάτι?

10. jk21

jk21 Well-Known Member

Φροντίζω:
    Καναρίνια, Ιθαγενή
    τελικα εχετε δικιο τα ενηλικα αν και σπανια ειναι μεγαλα

ασκαριδες

Συνημμένα Αρχεία:

Last edited by a moderator: 28 Φεβ 2009
    inca1099 likes this.
  11. Φοίβος

Όνομα:
    Ανέστης
    Φροντίζω:
    Παπαγάλους

Συνημμένα Αρχεία:

12. inca1099

Ring No.:
    FPO AL 66
    Έχεις δώσει το τελευταίο τρίμηνο θεραπεία για εσωπαράσιτα? Αν όχι τότε μπορείς να κάνεις αποπαρασίτωση χωρίς κανένα πρόβλημα, αρκεί να ακολουθήσεις τις οδηγίες χρήσεως του σκευάσματος πιστά.

13. dimitra_1980

dimitra_1980 New Member

Ναι.Αυτό είναι.Τί κάνω μέχρι την Τρίτη?

14. dimitra_1980

dimitra_1980 New Member

15. dimitra_1980

dimitra_1980 New Member

Όχι δεν έχω δώσει.Μήπως μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος βρε Γρηγόρη (οσον αφορά στην αποπαρασίτωση)γιατί έχω πανικοβληθεί και κόλλησε το μυαλό μου..

16. inca1099

Ring No.:
    FPO AL 66
    Δεν υπάρχει λόγος για πανικό. Το ότι έχει βγάλει τα σκουλήκια στα περιτώματα είναι το θετικό της υπόθεσης. (αν μιλάμε πάντα για εσωπαράσιτα). Αν έχεις κάποιο σκεύασμα για τα σκουλήκια χορήγησε το βάση των οδηγιών χρήσεων που αναγράφοντε πάνω στο σκεύσμα. Έχεις κάποιο σκεύασμα για σκουλήκια (νηματόζωα)?

Last edited: 28 Φεβ 2009
  17. dimitra_1980

dimitra_1980 New Member

Όχι δεν έχω.Από κάποιο διανυκτερεύον φαρμακείο μήπως μπορώ να πάρω κάτι??

18. dimitra_1980

dimitra_1980 New Member

Πάντως τα δυο τελευταία περιττώματά του πριν απο λίγο είναι πιο φυσιολογικά από τα προηγούμενα

19. inca1099

Ring No.:
    FPO AL 66

Δεν γνωρίζω αν τα χάπια που κυκλοφορούν για τους ανθρώπους (για εσωπαράσιτα) κάνουν για τα πουλιά και δεν ξέρω πόσο θα πρέπει να χορηγήσεις. Κάποιο μέλος απο την Αθήνα που να έχει και να μπορεί να σε καλύψει? Αν δεν βρείς και σε αυτή την περίπτωση τότε Τρίτη πρωί πας σε κάποιον κτηνίατρο να σου κάνει αποπαρασίτωση ή αγοράζεις το προιόν και την κάνεις εσύ. Διέκρινες κάποια νοχελικότικα, κάποιο πρήξιμο στην κοιλιά του?

20. dimitra_1980

dimitra_1980 New Member

Κάποια νωχελικότητα ναι αν και τρώει κανονικά.Πρήξιμο στην κοιλιά του δε νομίζω αλλά δε μπορώ να πω και 100% όχι γιατί είναι εγγλεζάκι και είναι πιο "φουσκωτό" από το κοινό παπαγαλάκι.Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο φάρμακο για την αποπαρασίτωση?Τη θυληκιά τελικά να τη βάλω σε άλλο κλουβί πρσωρινά?