Πως διατηρούν τα κόκκινα καναρίνια το χρώμα τους;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Γενικά για Καναρίνια' που ξεκίνησε από το μέλος DMITS, την 22 Οκτ 2007.

1. DMITS

DMITS New Member

Περιοχή:
    xios
    Παιδιά καλησπέρα,
    Μήπως μπορεί να μου πει κάποιος με ποιον τρόπο διατηρούν τα κόκκινα καναρίνια το έντονο χρώμα τους?
    Μέχρι τώρα όσα έχω αγοράσει, μετά την αλλαγή φτερώματος, γίνονται αχνα κόκκινα.
    Να σημειωθεί ότι τα ταίζω με συσκευασμένη κόκκινη βιταμίνη κι επιπλέον μέσα σε αυτήν βάζω και έξτρα μία άλλη ουσία που είναι για τα κόκκινα καναρίνια. Τις μάρκες δεν τις θυμάμαι για να σας τις πω.

to hide all adverts.
  2. mgerom

mgerom Well-Known Member

Περιοχή:
    Παπάγου-Αθήνα
    Όνομα:
    Μάκης
    Φροντίζω:
    Καναρίνια.
    Ring No.:
    FPO AL 144
    Απάντηση: κόκκινα καναρίνια

Χορηγείται λίγο πριν και κατά την πτερόρροια για καλά αποτελέσματα
    στον χρωματισμό των πουλιών.Ελέγχεται για επίδραση στο συκώτι
    των πουλιών σε όχι σωστή χρήση.
    -Η διατήρηση του χρώματος γίνεται με καροτάκι ,πατζάρι,σπιρουλίνα
    πάπρικα και λιγότερο με έτοιμα σκευάσματα.

Αυτό ζητάς.

Συνημμένα Αρχεία:

• cantax.jpg
      cantax.jpg
      File size:
      24,7 KB
      Προβολές:
      168
  3. gozi

gozi New Member

Περιοχή:
    Dubai
    Όνομα:
    Fillis
    Ring No.:
    EP-63

Ta simfoniso me ton Maki gia ton xromatismo me diafora siskevasmata-xrostikes.
    Apo prosopiki empiria omos ston tipo ton kanarinion pou ektrefo ta itela na po oti o xromatismos mono me fisika proionta (pantzari-karoto-paparika) den mopori na xromatisi omiomorfa ta kanarinia.
  4. Georgina

Georgina Well-Known Member

Περιοχή:
    Αθήνα
    Όνομα:
    Tζωρτζίνα
    Φροντίζω:
    Καναρίνια, Budgerigars

Πάπρικα?:eek: Ομολογώ δημοσίως πως δεν γνώριζα τις χρωστικές ιδιότητες της πάπρικας , και πολυ περισσότερο οτι μπορεί να συμπεριληφθεί στην διατροφή των πουλιών.Μηπως θα μπορουσατε να μας διαφωτίσετε σχετικά?(με ποιο τρόπο , με τί συχνότητα κτλ) Ευχαριστω προκαλαβολικα!
  5. mgerom

mgerom Well-Known Member

Περιοχή:
    Παπάγου-Αθήνα
    Όνομα:
    Μάκης
    Φροντίζω:
    Καναρίνια.
    Ring No.:
    FPO AL 144

Μιλάω για το γλυκό κόκκινο πιπέρι έτσι ?
    Την χρησιμοποιώ σαν πρόσθετο στην αυγοτροφή μαζί με την σπιρουλίνα.
    Μισό κουταλάκι του γλυκού(κοφτό) σε τελικό 1 κιλό αυγοτροφής.

Υ.Γ ο gozi έχει δίκιο για την ποιότητα βαφής με φυσικά μέσα(δεν είναι
    ομοιόμορφη και πλούσια).Γι' αυτό λέω για συντήρηση του χρώματος
    καθ' όλη την υπόλοιπη διάρκεια του χρόνου.
    Last edited: 23 Οκτ 2007
  6. DMITS

DMITS New Member

Περιοχή:
    xios

Ευχαριστώ πολύ. Θα το δοκιμάσω και αυτό.
  7. THODORIS1982

THODORIS1982 Member

Περιοχή:
    Λάρισα
    Ring No.:
    ΣΕΚ - 101

Παιδιά καλησπέρα.δεν εχω ασχοληθεί ποτέ με το βάψιμο των πουλιών απλά αυτό που θέλω να πω ειναι οτι τα περισσοτερα σκευασματα που κυκλοφορουν για αυτη τη δουλεια περιεχουν συνηθως καταξανθινη.Η συγκεκριμέμη ουσία είναι χημική και προκαλεί καρκινογεννέσεις.Η ευρωπαικη ενωση επιτρεπει τη χρηση της σε πολυ μικρη ποσοτητα.Τη χρησιμοποιουν οι πτηνοτρόφοι για να εχει ο κροκος των αυγων κοκκινο χρωμα.Καλο ειναι οσοι δεν ασχολουμαστε με εκθεσεισ να μη χρησιμοποιουμε τετοια σκευασματα.Μπορουμε να δινουμε απλα κοκκινεσ αυγοτροφες οι βιταμίνες.Μην ξεχναμε οτι το κοκκινο καναρινι ειναι μια μεταλλαξη που δημιουργησε ο ανθρωπος διασταυρωνοντας τον κοκκινο σπινο Βενεζουελας με καναρινι.Τα καναρινια στη φύση δεν ήταν κοκκινα
  8. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Όνομα:
    Σταύρος
    Φροντίζω:
    Καναρίνια

Χωρίς να έχω πολύ μεγάλη γνώση σε θέματα που αφορούν στα καναρίνια χρώματος, θα ήθελα να πω ότι συμφωνώ καταρχήν με το τμήμα της άποψης του Θοδωρή που έχω βάλει σε παράθεση.

Δεν γνωρίζω με ακρίβεια ποιες είναι οι επιπτώσεις των χρωστικών ουσιών στον οργανισμό, αλλά η άποψή μου είναι επίσης ότι όσοι δεν ασχολούνται με εκθέσεις θα ήταν καλό να προσπαθούν να διατηρούν το χρώμα των πουλιών τους με φυσικούς τρόπους μέσα από τη διατροφή τους. Τα αποτελέσματα μπορεί να μην είναι όμοια με αυτά των χημικών μέσων αλλά σίγουρα μπορούμε να διατηρήσουμε το χρώμα των πουλιών εάν εφαρμόσουμε ένα τακτικό πρόγραμμα διατροφής με τροφές που βάφουν.

Έχω μόνο μια ένσταση στο θέμα των "κόκκινων βιταμινών". Αν εννοούμε αυτή την κόκκινη σκόνη που πουλάνε στα πετ σοπ ή οποία έχει βαπτιστεί με αυτόν τον λανθασμένο όρο προφανώς για λόγους εντυπωσιασμού, πιστεύω πως δεν θα πρέπει να χορηγείται στα καναρίνια χρώματος, αλλά ούτε και σε οποιασδήποτε άλλης ράτσας καναρίνια. Δεν βρίσκω κάποιο λόγο για τον οποίο θα πρέπει να δίνουμε στα πουλιά μια τροφή η οποία βρίσκεται σε ένα διάφανο νάιλον σακουλάκι, που δεν αναφέρεται πουθενά τι περιέχει, αλλά και που δεν γνωρίζει κανείς να μας πει τι περιέχει. Είναι ένα θέμα το οποίο έχουμε ξανασυζητήσει άλλωστε στο παρελθόν.

Όσοι έχετε έγχρωμα καναρίνια και ενδιαφέρεστε να μάθετε κάποια βασικά πράγματα για αυτά, μην ξεχνάτε το άρθρο Χορήγηση χρωστικών ουσιών στα καναρίνια Κόκκινου Παράγοντα
  9. redcanary

redcanary New Member

Περιοχή:
    Αθήνα
    Ring No.:
    FPO AL 146

Από όσο διάβασα επί του θέματος, τόσο σε ελληνικά όσο και σε site του εξωτερικού, ο σπίνος της Βενεζουέλας, από τον οποίο προέρχονται τα κόκκινα καναρίνια, οφείλει το ερυθρό του χρώμα, εκτός από τα γονίδια του και στην τροφή του. Πράγματι, σημαντικό μέρος της δίαιτας του αποτελλούν τα όστρακα και το κέλυφος καβουριών.

Το ίδιο συμβαίνει και με τα γνωστά μας flamengos, τα οποία οφείλουν επίσης το ροζ χρώμα τους στη διατροφή τους. Είναι ενδεικτικό το γεγονός ότι τα flamengos σε αιχμαλωσία που δεν τρέφονται σωστά, χάνουν το χρώμα τους.

Ακόμα και αν τραφεί με την εν λόγω χρωστική ένα καναρίνι διαφορετικού χρώματος π.χ κίτρινο, τα αποτελέσματα δεν θα είναι σε καμία περίπτωση όμοια με εκείνα των καναρινιών κόκκινου παράγοντα, λόγω γονιδίων.

Ως εκ τούτου, καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι τα καναρίνια τη σήμερον, δεν μπορούν να τρέφονται μόνο με ό,τι βρίσκεται στη φύση πρωτογενώς, αλλά είναι αναγκαίες κάποιες επεξεργασμένες τροφές.
    Χαρακτηριστικά, είχα διαβάσει ότι δεν νοείται καναρίνι που να μην τρέφεται με βραστό αυγό, κάτι που στη φύση δεν υφίσταται. Αντίστοιχα και η χρωστική δεν απαντάται στη φύση, όμως παγκόσμια θεωρείται από τους εκτροφείς, ως απαραίτητο συμπλήρωμα.

Προσωπικά είμαι οπαδός της "χρυσής τομής". Η άποψη μου δηλαδή είναι να μην χορηγούμε τη χρωστική καθ' όλη τη διάρκεια του έτους, όπως υποστηρίζουν κάποιοι, παρά μόνο κατά την περίοδο της πτερόρροιας (και αυτό με τα αναγκαία διαλείμματα, για τη χορήγηση βιταμινών).
  10. gozi

gozi New Member

Περιοχή:
    Dubai
    Όνομα:
    Fillis
    Ring No.:
    EP-63

Me tin sira mou ta itela na po tin apopsi mou,sigoura ta kanarinia sitn fisi den ine kokina-portokali-kitrina-aspra-ivouar-pal, episis stin fisi den iparxoun oles i ratses ke i tipi pou ine anagnorismenes apo tin COM , den mporoume na leme oti epidi den iparxi stin fisi den prepi na to kanoume.
    Ta kanarinia gia na ftasoun se afti tin ekseliksi opos ta gnorizoume ke ta apolabanoume simera , xiliades antropi PROBLIMATISTIKAN - PIRAMATISTIKAN ke dietisan ores.
    Episis simera poli antropi EKSELISOUN TA KANARINIA KE ALLA POULIA (BLEPETE TA APOTELESMATA TA TELEFTEA 30 XRONIA STIS METALAKSIS KARDERINAS)me skliri ke polli doulia , perimenontas ena apotelesma gia to opio ke afti den ine sigouri., alla otan ftanoun se ena apotelesma oli emis to apolavanoume ( aspres kaderines).
    Etsi ta protimousa na min leme DEN INE STIN FISI DEN TO KANOUME ( i fisi tou antropou den ine na petai alla petame) an iotetousame afti tin apopsi ta prepi na stamatisoume tin ekseliksi , afti i apops ine mirolatriki.
    Oso gia ta skevasmata xromatismou ton kanarinion an xrisimopiounte stis protinomenes dosologies ine toso epikindika oso epikindina ine ta sintiritika stis diafores trofes pou trome , stamatame na trome ? OXI .
    Den ipostirizo oti prepi na ta bafoume , afto ine kati pou o kate ektrofeas ta to apofasisi , alla ke den mporo na po oti ta SKOTONOUME SIGA-SIGA giati ta bafoume.
    Fantastite ena kokino lipoxromiko abafo-ana mosaic abafo-ena yorl , o mi xomatismos tou ta dixni apo tin plevramas oti den ektimoume tis prospaties ton antropon pou anaptiksas aftes tis ratses.
    O KATENAS APOFASIZI GIA TA KANARINIA TOU
  11. chania-2005

chania-2005 New Member

Περιοχή:
    Χανια
    Δλδ την κοκκινη βιταμινη δεν πρεπει να την παρεχουμε ολο το χρονο? Μονο τοτε που αναφερεις? (λίγο πριν και κατά την πτερόρροια?). Και το καροτο πχ το ξυνω μεσα στους σπορους τους, ή το βαζω ολοκληρο και το τσιμπανε? (Κι εννοειται αυτο μπορεις να το παρεχεις διαρκως -εκτος φυσικα την περιοδο επωασης...)
  12. possidi

possidi New Member

Περιοχή:
    Θεσσαλονίκη
    Γεια σας,
    Πριν απο λιγες μερες αποκτησα ενα πανεμορφο καναρινι κοκκινου παραγοντα κ εχω κυριολεκτικα ξετρελλαθει με το ρεσιταλ τραγουδιου που δινει. Του εχω αγορασει ενα ευρυχωρο κλουβακι και το εχω βαλει στη βεραντα κατω απο τεντα κ μακρια απο ρευματα κ αυτο δειχνει αρκετα ευτυχισμενο.
    Απ'οσα εχω διαβασει απο το συγκεκριμενο thread, θα χρειαστει να το "βοηθησω" να διατηρησει το χρωμα του με φυσικους κ χημικους τροπους. Μπορειτε σας παρακαλω να μου πειτε με 2-3 λογια πως και ποτε θα μπορουσα να το "βοηθησω" και φυσικα αν συμφωνειτε με κατι τετοιο.
    Τα παραπανω που γραφετε δυστυχως με εχουν μπερδεψει και για αυτο θα ηθελα συγκεκριμενες οδηγιες αν ειναι δυνατον...
    Σας ευχαριστω ολους. Ειναι το πρωτο μου μηνυμα στο forum και ευχομαι να με δεχθειτε σαν φιλο!
  13. mgerom

mgerom Well-Known Member

Περιοχή:
    Παπάγου-Αθήνα
    Όνομα:
    Μάκης
    Φροντίζω:
    Καναρίνια.
    Ring No.:
    FPO AL 144
  14. possidi

possidi New Member

Περιοχή:
    Θεσσαλονίκη
    Σ'ευχαριστω πολυ Μακη για την αμσεη απαντηση σου.
    Διαβασα το link που μου εδωσες και το βρηκα ιδιαιτερα ενδιαφερον αλλα φοβαμαι πως με πμρεδεψε παρα πολυ λογω του οτι εχει παρα πολλες πληροφοριες κ ιστορικα στοιχεια.
    Αν ισως μπορουσε καποιος να μου πει με πολυ απλα λογια 2-3 βηματα που πρεπει να ακολουθησω θα ηταν καταπληκτικο...
    Οι ερωτησεις μου ειναι συγκεκριμενες: 1. Συμφωνειτε να το διατηρησω κοκκινο;
    2. Αν ναι, με φυσικο η χημικο τροπο;
    3. Ποτε για ποσο και πως;
    Αυτα μονο...Ευχαριστω και παλι. Καλο απογευμα!
  15. mgerom

mgerom Well-Known Member

Περιοχή:
    Παπάγου-Αθήνα
    Όνομα:
    Μάκης
    Φροντίζω:
    Καναρίνια.
    Ring No.:
    FPO AL 144
    Αν σου αρέσει να το βλέπεις όσο κόκκινο το απέκτησες
    πρέπει να του χορηγήσεις κάποιο απο τα Χημικά σκευάσματα που κυκλοφορούν
    γι' αυτό τον λόγο.Η παροχή αυτών γίνεται μερικές εβδομάδες πρίν αρχίσει η πτερόρροια.Συνήθως δηλαδή τους πρώτους καλοκαιρινούς μήνες.
    Τελειώνει δε, με το τέλος της.Οταν το πουλί "ντυθεί" με το νέο του πτέρωμα
    δεν συντρέχει λόγος να παίρνει πλέον χρωστική.;))
    Πάντοτε πρέπει να δίδεται προσοχή στις οδηγίες για την δοσολογία
    και τον τρόπο παροχής του σκευάσματος.
    http://petbirds.gr/forum/t17751/
  16. possidi

possidi New Member

Περιοχή:
    Θεσσαλονίκη
    Ευχαριστω πολυ Μάκη,
    Απο τους πρωτους καλοκαιρινους κιολας μηνες θα ξεκινησω να το χρησιμοποιω στο μικρο μου θησαυρο!
    Τωρα οσον αφορα τα παντζαρια [ωμα φανταζομαι] που διαβασα λιγο πιο πανω, μπορω να του δινω μικρα κομματακια καθ'ολη τη διαρκεια του ετους η μονο πριν και κατα την πτερροια;
  17. Βασιλης

Βασιλης New Member

Περιοχή:
    Aθηνα
    Οτιδήποτε φυσικό μπορείς να το δίνεις όλο το χρόνο, με μέτρο φυσικά. Τα παντζάρια που ανέφερες, καρότο και σπανάκι εναλλάξ όλο το χρόνο. Ο λόγος είναι ότι αυτά δεν πειράζουν το συκώτι όπως η υπερβολική λήψη χρωστικών και περιέχουν και άλλες βιταμίνες που είναι απαραίτητες. Επίσης ένας σπόρος με μεγάλη περιεκτικότητα σε καροτίνες είναι το bella di Note, αλλά δεν ξέρω αν θα το φάει το καναρίνι. Ακόμη υπάρχει αυγοτροφή έτοιμη ειδική για κόκκινα καναρίνια που χρωματίζει και μπορείς να δίνεις αυτή αντί για βραστό αυγό.
  18. possidi

possidi New Member

Περιοχή:
    Θεσσαλονίκη
    Ευχαριστω πολυ φιλε μου. Να 'σαι καλα!