Το πιο σκληρο ντοκιμαντερ για την κακοποιηση των ζωων

Συζήτηση στο φόρουμ 'Περιβάλλον, Φύση, Οικολογία' που ξεκίνησε από το μέλος Diamante de gould, την 24 Ιουν 2008.

1. Diamante de gould

Diamante de gould New Member

Περιοχή:
    λιμνουπολη
    Παιδια δεν εχω λογια να σας περιγραψω αυτο που αισθανομαι... Μολις ειδα το ντοκιμαντερ ''Earthlings'' που μου στειλανε...

"Το Earthlings, σε αφήγηση του Joaquin Phoenix και σε μουσική του Moby, είναι ένα ντοκιμαντέρ που καταδεικνύει την πλήρη οικονομική εξάρτηση του ανθρώπινου είδους από τα ζώα που εκτρέφονται για κατοικίδια, φαγητό, ένδυση, διασκέδαση και επιστημονική έρευνα. Με τη χρήση κρυφών καμερών και υλικού που δεν είχε δημοσιευθεί ως τώρα, το Earthlings καταγράφει τις καθημερινές πρακτικές των μεγαλύτερων βιομηχανιών παγκοσμίως, όλες εκ των οποίων βασίζονται εξ ολοκλήρου στην εκμετάλλευση ζώων για τα κέρδη τους. Δυνατό, ενημερωτικό,αντιφατικό και προκλητικό, το Earthlings είναι μακράν το πιο κατανοητό ντοκιμαντέρ που έχει γυριστεί σχετικά με την στενή σχέση φύσης, ζώων και ανθρώπινου οικονομικού συμφέροντος."

Περιττο να προειδοποιησω οτι οι σκηνες που περιεχει ειναι πολυ σκληροτερες απο οτιδηποτε εχετε μεχρι τωρα δει..
    Εγω προσωπικα θα απελευθερωσω τα 2 αγρια που αγορασα την προηγουμενη βδομαδα, αυριο κιολας (περιμενω το οκ γιατι το αν μπορουν να επιβιωσουν γιατι ειναι γιαβρια).
    Δειτε το και θα με καταλαβετε. Αν το αντεξετε βεβαια...:(

Earthlings - VEG-TV
    Parrotsmile, dims and mortal1 like this.
  2. ShadyLady

ShadyLady Well-Known Member

Περιοχή:
    Ήπειρος
    Απάντηση: Το πιο σκληρο ντοκιμαντερ για την κακοποιηση των ζ

ευχαριστουμε που το ανεβασες αλλα εγω δεν εχω την ψυχολογικη δυναμη να το δω
  3. inpense

inpense New Member

Περιοχή:
    PREVEZA

οποιος το δει να ετοιμαστει για τα χειροτερα.μιλαμε ειναι εντελως απανθρωπο αλλα και συναμα η μεγαλη αληθεια για το ποσο συνδεμενη ειναι η ζωη μας με τα ζωα.πραγματικα συγλονιστικα.
  4. ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΙΛΚΙΣ

ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΙΛΚΙΣ New Member

Περιοχή:
    Μανδρες Κιλκις-Πρωτη
    Ring No.:
    ΕΟΟ Τ-34

Οι εικόνες που περιέχοντε σε αυτό το βίντεο είναι σοκαριστικές.Όμως αποδεικνύουν για μια ακόμα φορα πόσο απάνθρωποι είμαστε. Νομίζουμε πως τα ζώα γεννιούνται με σκοπό να μας υπηρετούν και να μας διασκεδάζουν. Ας έρθουμε έστω για λίγο στην θέση τους.Θα μας άρεσε; Έχουμε ξεπεράσει κάθε όριο...
  5. valantis1

valantis1 New Member

Περιοχή:
    Λάρισα

Συγκλονιστηκα με το βιντεο. Ειναι απανθρωπο. Ντροπη μας.
  6. pasx79

pasx79 Active Member

Περιοχή:
    Θεσσαλονίκη

Για ακομη μια φορα αισχος!
  7. endurasKE-30

endurasKE-30 New Member

Περιοχή:
    Αθηνα, Νεα Σμυρνη

Παιδια το κομματι με τα δελφινακια το εχω ξαναδει και πραγματικα δακρυσα!
    Ειναι απαραδεκτοι οι ανθρωποι, οτι και αν παθουν το αξιζουν.
  8. dims

dims New Member

Περιοχή:
    Αθηνα
    Σχετικά με τις σκηνές των δελφινιών και φαλαινών που είδαμε στο youtube, πριν περίπου 2 χρόνια ξεκίνησε μία προσπάθεια αφύπνισης της ιαπωνέζικης κυβέρνησης η οποία δήλωνε άγνοια για το γεγονός.

Δημιουργήθηκε μία φόρμα διαμαρτυρίας και συγκέντρωσης υπογραφών με σαφές και κατανοητό κείμενο για τα πραγματικά γεγονότα και απευθυνόταν στον πρωθυπουργό της χώρας.

Θα την βρείτε εδώ Stop the dolphin and whale killings in Taiji Petition

Επειδή δεν πρέπει με κανέναν τρόπο να αμφισβητηθεί η εγκυρότητά της και να ληφθεί σοβαρά υπόψη από τους παραλήπτες είναι απαραίτητη η "δημοσιοποίηση" μερικών προσωπικών δεδομένων π.χ. email και όνομα. Μη φοβηθείτε να τα δηλώσετε, εδώ και 2 περίπου χρόνια που την έχω υπογράψει δεν αντιμετώπισα κανένα απολύτως πρόβλημα υπό οποιαδήποτε μορφή

Μέχρι αυτή τη στιγμή οι υπογραφές είναι 1266425
    Myriam likes this.
  9. thanos22

thanos22 New Member

Περιοχή:
    πετραλωνα
    απαραδεκτο τι να πεις δεν ενδιαφερονται για τιποτα
  10. TeriAthens

TeriAthens New Member

Περιοχή:
    Αθήνα
    άντεξα να δω μέχρι τα πρώτα 13 λεπτά...ήδη είχα άσχημη ψυχολογία, βλέποντας παραπάνω θα με διέλυε...είμαστε τέρατα όμως...
  11. yannis

yannis New Member

Περιοχή:
    Γαλατσι
    ειμαστε το χειροτερο ειδος,απο τους γηινους.

η εξυπναδα μας μοιαζει μαλλον με βλακεια,συμφωνα παντα με την εξελιξη μας πανω στην γη κ το τελικο αποτελεσμα μακροχρονια...

την εξαφανιση των γηινων!αν καθομασταν στα ''αυγα'' μας κ ας μην ειχαμε αυτοκινητα κ ιντερνετ,τεχνολογια κτλ ...θα ειμασταν πρωτογονοι ,αλλα ''καθαροι''

κ πανω απ΄ολα θα αφηναμε την φυση απο μονη της να αποφασισει,για τις ζωες ολων μας!

σκευτομαι σοβαρα να σταματησω να τρωω κρεας κτλ

τα ζωα οχι απλα υποφερουν ...δεν ξερω τι να πω!μακαβριο το πιατο μας κυριοι!

το ανθρωπινο ειδος τα εχει φτιαξει ολα οπως τον συμφερει,κομμενα κ ραμμενα στα μετρα του με νομους κ αλλες αηδιες που μας ξεχωριζουν απο ...τα ''χαζα'' ζωα κανοντας μας αυτοματα εξυπνοτερους,αρα κ κυριαρχους.

στην αρχη του βιντεο,δεν τα συγκρινει αδικα με τον φασισμο κ τον ρατσισμο...

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΤΕ ειναι σκληρο,αλλα πρεπει!κ αν ξανα επισκευτειτε χασαπικο εμενα να μου γραψετε!
  12. thanos22

thanos22 New Member

Περιοχή:
    πετραλωνα
    παιδια ο ανθρωπος πρεπει να επιβιωσει αλλα δεν λεω οτι ειναι σωστο αυτος ο τροπος διαχειρισης για ενα ζωο οπως εμεις θελουμε να μας φερονται καλα ετσι πρεπει να φερομαστε και εμεις στα παντα.εμεις εχουμε συμπαθεια στα ζωα αλλα και στα δεντρα που καταστρεφονται δεν μας πολινοιαζει.αυτο ειναι ενα μεγαλο γιατι,καλητερα αν θελετε να φτιαξουμε εν σαιτ για φιλοζωους που ολοι θα προστατευουμε ζωα για να μην ξαναδουμε τετοια βιντεο.

thanos22
  13. ANASTASIA21

ANASTASIA21 New Member

Περιοχή:
    ΑΘΗΝΑ
    Δεν θέλω πραγματικά να δω καν αυτό το youtube,διότι είχα δει πριν κανά χρόνο πως φέρονταν στα γουρουνάκια...:mad:
    Ηλεκτροσοκ ήταν μόνο η αρχή.Καλά δεν συζητάμε τις φωνές των ζώων...:(
    Τέλος πάντων.
    Ψηφίσαμε όμως για να σταματήσει η δολοφονία των δελφινιών και των φαλαινών.Μακάρι να κάνουμε κάτι για την κακοποίηση των ζώων.:rolleyes:
  14. evaluieva

evaluieva Active Member

Περιοχή:
    -th
    πρεπει να εχουμε βαλει κ σε αλλο ποστ
    λινκ για την ομαδα που δημιουργησαμε ,
    αλλα ας υπαρχει κ εδω :)
    http://petbirds.gr/forum/group.php?groupid=38

προσωπικα δεν πιστευω οτι ειναι εφικτο να σταματησει η εκμεταλευση των ζωων ,
    μια που δυστυχως εχουμε
    οπως αναφερει κ στον προλογο του ντοκυμαντερ,
    αλλα μπορουμε μεσα απο συλλογικη προσπαθεια κ κινητοποιηση να κανουμε "κατι" ,για να βελτιωσουμε [ο καθενας με τον τροπο του κ οπως μπορει] την διαμονη τους στους χωρους που "διαβιωνουν"..(!). "<<:)()>>"
    κ τον τροπο θανατωσης τους ![οταν αυτη ειναι απαραιτητη]
  15. artist

artist New Member

Περιοχή:
    Thessaloniki
    Τόσο σκληρό αλλά και τόσο αληθινό.
  16. Yasmin

Yasmin New Member

Το είδα όλο το youtube παιδιά και ναι είναι απαίσιο..Μερικές από αυτές τις σκηνές τις είχα δει και αλλού..Δεν ξέρω αν υπάρχει λύση. Σίγουρα πρέπει να βελτιωθούν οι συνθήκες διαβίωσης των ζώων αυτών και μόνο από ''σεβασμό'' σε αυτό που μας προσφέρουν..Όπως έκαναν και οι σαμάνοι!
    Εγώ από επιλογή δεν τρώω σχεδόν καθόλου κρέας, αλλά το γάλα; Το ίδιο είναι λοιπόν..Όταν υπάρχει δυστυχώς το εύκολο κέρδος και η εκμετάλλευση, αυτά δεν νομίζω ότι θα σταματήσουν ποτέ..Ακόμη και για τα προιόντα βιολογικής καλιέργειας δεν είμαι σίγουρη ότι είναι αυθεντικά..
  17. Stefan

Stefan Member

Περιοχή:
    Θεσσαλονικη
    Απο ολα αυτα δεν μπορω να καταλαβω, αυτοι οι ανθρωποι τι κερδος εχουν...Να κανουν αυτες τις ψυχουλες να πονεσουν?Να ζησουν αυτοι καλα και να αφησουν τα ζωα που επεζησαν ζουν με τα τραυματα που τους χαρησαν?<<Οι ανθρωποι θεωρουνται λογικοι και αν τους αποκαλεσουν κτινοι παρεξηγουνται.Ενω ο ανθρωπος ειναι ο μονος οργαμησμος που διακρηνετε τοσο πολυ γιατην απλησια του προς το περιβαλον,ο ανθρωπος ειναι ενας ζωο που οσα και να εχει δεν ικανοποιητε,ο ανθρωπος ειναι ενας οργανησμος που δεν εχει καταλαβει οτι κανοντας αυτα τα πραγματα ολα θα γυρησουν πανω του αρνητηκα...>>(ενοωντας την καταστροφη του πλανητη)
  18. Stefan

Stefan Member

Περιοχή:
    Θεσσαλονικη
    Να συμπληρωσω ενα ευχαριστω που προιδοπηισες για τις σκηνες που περιεχει.
  19. dimitris petropoulos

dimitris petropoulos New Member

Περιοχή:
    χαιδαρι
    εγω παλι εφη δεν αντεξα να το δω ολο
  20. Parrotsmile

Parrotsmile New Member

Περιοχή:
    Καλαμάτα